دیتیلینگ خودرو یا به اصطلاح اتو دیتیلینگ خدمات صفر شویی بدنه و کابین خودرو می باشد. دیتییلنگ ماشین به جهت نظافت و پولیش قسمت های مختلف داخل و بیرونی بدنه خودرو می باشد که جان تازه ای به رنگ و روی یک خودرو می دهد. خدمات دیتیلینگ خودرو ها را مجموعه هایی ارائه می دهند که بیشتر در زمینه خدمات بدنه و ظاهر خودرو فعالیت می کنند.

مجموعه تعمیرگاهی فیکس آپ کار بدلیل وجود بخش صافکاری و نقاشی در محوطه تعمیرگاهی خود خدمات دیتیلینگ را نیز ارائه می دهد. این خدمات بطور کامل شامل نظافت و صفرشویی داخل و خارج خودرو می باشد و صرفاً برای خودروهای خارجی ارائه می گردد. این خدمات با هزینه و زمان مناسب بصورت تضمینی به مالکین خودروهای مختلف خارجی ارائه می شود.

در ادامه مطلب دیتیلینگ خودرو در فیکس آپ کار مطالعه خواهید کرد:

دیتیلینگ خودرو چیست؟

دیتیلینگ خودرو - دیتیلینگ ماشین - فیکس آپ کار
دیتیلینگ خودرو – دیتیلینگ ماشین – فیکس آپ کار

اگر بخواهیم دیتیلینگ یک خودرو را بصورت بسیار ساده توضیح دهیم، این کلمات جدید که اخیراً بر سر زبان ها است همان صفر شویی قدیم است. در صفرشویی یک خودرو تمام قسمت های خودرو کاملاً نظافت می شد و این خدمات بیشتر در کارواش ها ارائه می شد. اما در دیتیلینگ خودرو که از detail یعنی جزئیات می آید، به جزئیات بسیار بیشتری دقت می شود.

ابزارهای دیتیلینگ خودرو نسبت به صفرشویی کاملاً حرفه ای تر و متفاوت تر هستند. به این شکل که جزء به جزء خودرو بصورت بسیار دقیق و کامل نظافت می شود. این نظافت به دو شکل داخل و خارج خودرو صورت می گیرد که در بحث قسمت خارجی یا بدنه خودرو قضیه متفاوت تر می شود و ابزارها و روش ها بسیار حرفه ای تر و تکمیل تر می شوند.

در واقع دیتینگ یک خودرو را می توان روشی برای ترمیم پاکیزیگی تمام بخش های خودرو دانست. بسیاری از خودرو ها بسته به نوع استفاده ای که از آن ها می شود پس از مدتی دچار آلودگی هایی در داخل و بدنه خود می شوند که صرفاً با شست و شو از بین نمی روند. اینجاست که دیتیلینگ معنا پیدا می کند رنگ و روی خودروی شما با حد زیادی به حالت اولیه خود باز می گردد.

انواع دیتیلینگ خودرو

خودرو ها بصورت کلی به دو بخش داخل و خارج یعنی اتاق و بدنه تشکیل می شوند. در اتاق خودرو بخش های مهم کابین مثل داشبورد و صندلی ها و درب ها و سقف و موارد این چنینی وجود دارد. در قسمت بدنه هم بخش های مختلف و تشکیل دهنده ظاهر خودرو هستند. شاید به فکر شما هم برسد که با یک نظافت ساده بتوان تمام بخش های خودرو را نظافت کرد اما این دیتیلینگ است که در آن جزئیات معنا پیدا می کنند.

این دو بخش تشکیل دهنده در خدمات دیتیلینگ خودرو برای تمام خودرو ها یکسان است. ابزارهای مورد استفاده در نظافت جزئیات ریز و درشت در داخل و خارج از بدنه کاملاً متفاوت بوده و موادی که در این نظافت استفاده می شود کاملاً متفاوت از هر مواد دیگری است. ناگفته نماند که این مواد تنها با ابزارهای مخصوص خود قابل استفاده است و نمی توان موادی را برای هر بخشی با یک ابزار مشخص استفاده نمود.

دیتیلینگ داخل خودرو

دیتیلینگ داخل کابین خودرو - فیکس آپ کار
دیتیلینگ داخل کابین خودرو – فیکس آپ کار

تمام بخش های درونی اتاق آن را در این خدمات می توان با نام دیتیلینگ داخل خودرو شناخت. از داشبورد که بزرگترین قطعه در آن است گرفته تا دستگیره های داخلی و کوچک ترین بخش های داخل آن. ابزارهای ریز درشت بهمراه مواد مخصوص هر بخش کمک می کند تا یک کارشناس دیتیلینگ بتواند با وقت و دقت زیادی که برای قسمت های مربوطه می گذارد آن ها را کاملاً تمیز کند. در ادامه بخش هایی که در دیتیلینگ داخل خودرو نظافت می شوند را می توانید مشاهده کنید:

 1. داشبورد خودرو
 2. فرمان و دنده و اجزای متصل به آن
 3. صندلی ها و رودری های خودرو
 4. صفحه کیلومتر و قسمت های مشابه آن
 5. نظافت کامل سقف خودرو
 6. کف خودرو بصورت کامل
 7. نظافت کامل صندوق عقب
 8. و تمام قسمت هایی که در داخل کابین خودرو هستند

دیتیلینگ خارج خودرو

در دیتیلینگ خارج خودرو کار کمی مشکل تر و زمان بر تر می شود. زیرا بخش بدنه خودرو کاملاً از جنس متفاوت از اجزای داخل کابین هستند. مهم ترین خدماتی که در دیتیلینگ خارج خودرو صورت می گیرد در ابتدا نظافت کلی و سپس پولیش می باشد. بعضاً بسیاری افراد تمایل دارند تا پس از اتمام کامل دیتیلینگ خارج یا بدنه خودرو آن را سرامیک کنند که نقش بسیار مهمی در ظاهر و نگهداری آن دارد. در ادامه برخی از خدمات دیتیلینگ خارج خودرو را می توانید ببینید:

 1. نظافت و شستشوی اولیه بدنه خودرو
 2. پولیش کاری تمام بدنه خودرو
 3. رفع مشکلات مثل خط و خش ها و اثرات مختلف
 4. واکس مخصوص بدنه خودرو با ابزارهای مخصوص
 5. نظافت کامل رینگ های خودرو ها
 6. پاکیزگی کاملاً اساسی در بخش موتور خودرو
 7. ترمیم و رفع مات شدن چراغ های خودرو
 8. و تمام قسمت هایی که در بدنه و ظاهر خارج خودرو می باشد
مراحل دیتیلینگ خودرو - فیکس آپ کار
مراحل دیتیلینگ خودرو – فیکس آپ کار

مراحل دیتیلینگ خودرو

دیتیلینگ خودرو برای هر خودرویی شامل یک فرایند کاملاً مشخص می باشد و طبق این فرایند این موارد بصورت به ترتیب انجام می شوند.کارشناس دیتیلینگ در مراحل اولیه ابتدا تمام قسمت های ماشین را مورد بررسی قرار می دهد و گزارشی از آن تهیه می کند که وضعیت داخل و خارج خودرو را مشخص کند. در نهایت این وضعیت مشخص کننده چگونگی انجام کار است.

در اصل این مراحل باید علاوه بر فرایندی که دارد مراحل آن نیز توسط این شرایط مشخص شود و در نهایت دیتیلینگ خودرو صورت گیرد. البته ناگفته نماند که خودرو در هر وضعیتی که باشد دیتیلینگ بر روی آن انجام می شود. مهم است که این فرایند به شکلی دقیق و ترتیب آن به شکل صحیح باشد تا بهترین نتیجه را داشته باشد. دیتیلینگ باید نسبت به ترتیبی که دارد انجام شود و در هر مرتبه در صورت نیاز تکرار تا جایی انجام شود که به نتیجه مطلوب برسد.

نظافت کامل خودرو

در اولین مرحله برای این که متوجه شرایط بدنه و خارج خودرو بشویم، خودرو را بصورت کامل و دقیق شستشو می دهیم. این شستشو باعث می شود تا مشخص شود که در اصل در حالت پاکیزگی این بدنه خودرو در چه شرایطی به سر می برد. در واقع ابتدایی ترین گامل دیتیلینگ ماشین نظافت کلی و اولیه آن است که بدانیم با چه شرایطی روبرو هستیم.

پس از آن که خارج یا بدنه خودرو بصورت کامل و دقیق شستشو شد به سراغ داخل خودرو می رویم و آن را هم یک نظافت کلی انجام می دهیم. در این شرایط هم به شکل قبل مشخص می شود که داخل کابین یک خودرو در چه وضعیتی به سر می برد و چقدر نیاز به مواد و ابزارهای مختلف برای نظافت قسمت های مختلف آن بکار می رود.

تماس با فیکس آپ کار

شما می توانید با تماس با کارشناسان فیکس آپ کار، بطور رایگان مشاوره گرفته و نوع مشکل یا خدمات درخواستی خود را مطرح کنید و برای حضورتان هماهنگی انجام دهید.

مرکز تعمیرات ماشین خارجی فیکس آپ کار

نظافت کابین خودرو

در مرحله دوم کارشناس مربوطه به سراغ نظافت جزئی و ریز به ریز قسمت های مختلف کابین می رود. در اول از داشبود شروع می شود و پس از نظافت کامل آن با ابزارهای مختلف قسمت های دیگر هم با موادی کاملاً خاص تمیز می شوند. برای کف خودرو از جاروبرقی استفاده می شود که شامل صندوق عقب نیز می شود.

پس از آن که یک نظافت کلی صورت گرفت به سراغ قسمت هایی که از نظر پاکیزگی با دیگر قسمت ها مطابقت ندارند می رویم. ابزار مخصوص را به دست می گیریم و با مواد مخصوص خود این قسمت ها نیز بارها و بارها نظافت می شوند تا به شرایط ایده عال برسند. در نهایت سقف خودرو بدون آن که صدمه ای به آن وارد شود با یک ماده خاص و ابزاری متفاوت نظافت می شود.

نظافت کامل خودرو در دیتیلینگ - فیکس آپ کار
نظافت کامل خودرو در دیتیلینگ – فیکس آپ کار

نظافت اجزای جدا از بدنه

منظور از اجزای جدا از بدنه قسمت هایی مثل رینگ ها یا چراغ ها و دستگیره ها و در صورت وجود باربند آن ها می باشد. برای چراغ ها از یک ماده رفع ماتی با ابزار مخصوص خود استفاده می شود تا درخشانی خود را بدست آورند. در قسمت های دیگر با ابزارهای شبیه به فرچه که مثل قلم هستند ریز به ریز رینگ ها نظافت می شوند.

به چهت این که بتوان شرایط بدنه را تنها بصورت جداگانه در نظر گرفت بهترین کار این است که ابتدا اجزای جدا از آن را نظافت نمود. دستگیره های درب ها و اگر خودرو باربند داشته باشد هم در این شرایط کاملاً نظافت می شوند. این کار بخشی از دیتیلینگ خارج خودرو را تکمیل کرده و باعث می شود در مرحله بعدی تمرکز تنها روی بدنه خودرو باشد.

پولیش کاری بدنه

مسئله مهمی که باید پیش از پولیش بدنه خودرو در نظر داشت این است که بدنه خودرو در شرایط کاملاً مناسب برای پولیش قرار گیرد. نظافت باید به نحوی در بدنه صورت گیرد که هیچ چربی یا مواد چسبنده ای روی آن نباشد وگرنه پولیش کاری را به اختلال می کشاند. پس از آن که از صحت نظافت کامل بدنه مطمئن شدیم پولیش کاری بدنه را آغاز می کنیم.

اگر شما هم صاحب یک خودرو بوده باشید که با واژه پولیش آشنایی دارید. پولیش ها بسته به نوع مواد و ابزاری که دارند باعث می شوند تا احیای رنگ خودرو تا بخش زیادی روی آن ها صورت بگیرد. پولیش کاری باعث می شود تا حد زیادی خط و خش ها از بین برود و احیای رنگ صورت بگیرد. از ابزارهای پولیش کاری می توان به روتاری و دوال اکشن هم اشاره نمود.

نظافت موتور خودرو در دیتیلینگ ماشین - فیکس آپ کار
نظافت موتور خودرو در دیتیلینگ ماشین – فیکس آپ کار

نظافت موتور خودرو

موتور خودرو بدلیل این که داخل این اجزای بیرونی است که به چشم نمی آید بیشترین بخشی است که در نظافت وقت گیر و دقت بیشتری نیاز دارد. اکثراً به همین دلیل به نظافت موتور خود توجه نمی کنیم و باعث می شود به مرور زمان دیگر این آلودگی ها بطور کامل رفع نشود. اما بسیار پیش می آید که مالک خودرو به هر دلیلی درب موتور را باز کرده و آن را مشاهده کند.

در اینجاست که نظافت موتور خودرو هم نقش فراوانی پیدا می کند و در دیتیلینگ خودرو دارای اهمیت می شود. در نظافت موتور خودرو به هیچ وجه از موتور شویی بدلیل صدماتی که در سیم کشی ها و قسمت های مشابه وارد می کند استفاده نمی شود. بلکه با ابزارها و مواد بخصوص ریز به ریز جزئیات موتور خودرو مورد نظافت قرار می گیرد که البته در مرحله نهایی خود از واکس مرغوبی استفاده می شود.

احیای رنگ و محافظ بدنه

در پولیش کاری اشاره شد که احیای رنگ با پولیش صورت می گیرد. اما پس از آن که کمی از پولیش کاری گذشت با واکس های کاملاً مخصوص مجدد احیای رنگ صورت گرفته و یک پوشش محافظتی روی بدنه کار می شود. این کار علاوه بر درخشندگی بیشتر رنگ بدنه باعث می شود تا حد زیادی این درخشان بودن پس از اتمام کار حفظ شود.

البته که نگهداری پس از دیتیلینگ خودرو هم نقش بسیار زیادی دارد و مالک خودرو باید بداند که پس از انجام این فرایند بیشتر به نظافت خودرو خود اهمیت دهد تا این شرایط بیشتر حضور خود را حفظ کند. در نهایت با یک خودرو با بدنه درخشان با پوشش آبگریز و حرفه ای روبرو خواهید بود.

بررسی و نظافت کلی

پس از آن که دیتیلینگ خودرو خارجی به اتمام رسید کارشناس تمام فرایندی که انجام می شود را از ابتدا تا انتها بررسی می کند. این بررسی پس از گذشت زمان بخصوصی از این عملیات صورت می گیرد تا مواد به بخش های مختلف بدنه کاملاً جذب شوند. این باعث می شود تا بهتر با شرایط پیش رو مواجه شویم و شرایط را بهتر بسنجیم.

در نهایت اگر نیاز باشد قسمت های مختلف باز هم این فرایند را تکرار کنند انجام می شود و در آخر یک نظافت کلی صورت می گیرد. این نظافت کلی جهت خشک شدن مواد و مطمئن بودن از این است که خودرو آماده مقابله با شرایط آب و هوایی مختلف است. در این حالت دیگر دیتیلینگ خودرو تکمیل شده و آماده تحویل به مالک آن است.

مزایا و معایب دیتیلینگ ماشین

همیشه متوجه این موضوع هستیم که هر عملیاتی در هر موضوعی می تواند مزایا و معایبی به همراه داشته باشد. هرچند در برخی مواقع نوع عملیاتی که صورت می گیرد بطور کامل مزایا حساب می شود اما ممکن است برای برخی افراد این مزایای زیاد معایبی را هم به همراه داشته باشد. دیتیلینگ ماشین نیز از این مسئله مستثنا نیست و در ادامه به مزایا و معایب آن اشاره می کنیم.

مزایای دیتیلینگ

مزایا و معایب دیتیلینگ خودرو - فیکس آپ کار
مزایا و معایب دیتیلینگ خودرو – فیکس آپ کار

دیتیلینگ ماشین را می توان بطور کامل مزایا حساب کرد. چرا که یک خودرو بطور کامل نظافت می شود و تا حد زیادی بسته به شرایطی که دارد به حالت اولیه خود نزدیک می شود. تماماً می توان دیتیلینگ را مزایا دانست زیرا خودرو به شکل قابل توجهی احیا می شود. در ادامه برخی از مزایای دیتلینگ را اشاره خواهیم کرد:

 1. نظافت کامل خودرو بصورت جزء به جزء
 2. افزایش جذابیت داخل و خارج بدنه
 3. رفع مشکلات ظاهری بدلیل عدم نظافت و پاکیزگی
 4. جلوگیری از آفتاب سوختگی
 5. افزایش دوام و استقامت بخش های درونی و برونی خودرو
 6. افزایش براق و درخشان شدن بدنه خودرو
 7. رفع کدر شدن بخش های مختلف

معایب دیتیلینگ

همانگونه که پیشتر هم اشاره شد نمی توان معایبی برای دیتیلینگ خودرو در نظر گرفت. زیرا تماماً خدماتی که برای خودرو ها در این زمینه ارائه می شود باعث نظافت و پاکیزگی و همچنین جذابیت بیشتر ان می شود. تنها در یک صورت می توان گفت دیتیلینگ معایبی دارد و این است که مجموعه ای که این خدمات را ارائه می دهد معتبر نباشد و از مواد غیرمجازی استفاده کند که در آینده باعث ایجاد مشکلات متعددی در بدنه خودرو شود.

هزینه دیتیلینگ ماشین

دیتیلینگ ماشین بر اساس گفته های این مقاله مشخصاً فرایندی است زمان بر که نیاز به دقت و مواد یکبار مصرف و ابزارهای بخصوص دارد. قطعاً در این شرایط هزینه یک کار بستگی به نوع دیتیلینگی که روی یک خودرو بخصوص انجام می شود دارد. شرایط یک خودرو از نظر پاکیزگی، نوع خودرو و طول عمر آن در هزینه دیتیلینگ ماشین کاملاً موثرند.

برای این که هزینه دیتیلینگ ماشین مشخص شود باید خودرو بصورت حضوری به این تعمیرگاه خودروهای خارجی مراجعه کند تا کارشناسان مربوطه بطور کامل آن را بررسی کنند. پس از این بررسی هزینه دیتیلینگ ماشین مشخص می شود و در نهایت زمان انجام کار نیز اعلام خواهد شد. هزینه دیتیلینگ ماشین در فیکس آپ کار کاملاً مناسب می باشد. همچنین یک باور اشتباه در دیتیلینگ انجام لیسه گیری می باشد که مرتبط با این خدمات نیست.

هزینه دیتیلینگ خودرو خارجی - فیکس آپ کار
هزینه دیتیلینگ خودرو خارجی – فیکس آپ کار

کاربرد های دیتیلینگ خودرو

تا به این جای کار باید دانسته باشید که دیتیلینگ در یک خودرو چه کاربردهایی ایجاد می کند و باعث بوجود آمدن چه شرایطی می شود. از مهم ترین این کاربرد ها افزایش جذابیت و پاکیزگی منحصربفرد یک خودرو می شود. ممکن است خودرویی جهت بفروش رساندن باشد یا در نمایشگاهی  قرار بگیرد یا به محیطی خاص مراجعه کند. در این صورت است که دیتیلینگ نقش مهمی را ایفا می کند.

همچنین از دیگر کاربرد های دیتیلینگ خودرو این است که خودرو رنگ و رویی جدید بر خود می گیرد. بسیاری خودروهایی دارند که برایشان با ارزش و زیبا هستند که مدتی از عمر آن ها گذشته و جذابیت قبل را نداشته باشند. دیتیلینگ باعث می شود که این خودرو تا حد چشمگیری به وضعیت پیشین خود برسند و رنگ و روی تازه ای به خود بگیرند.

دیتیلینگ یا کارواش؟

بسیاری بر این باورند که می توانند با هزینه و زمان بسیار کمتری با یک کارواش رفتن خیال خود را آسوده کنند. اما مسئله این جاست که در یک کارواش تنها شست و شوی خودرو می شود و تنها مواد آن آب و مواد عادی است. در کارواش مهم ترین کاری که باید انجام شود شست و شو می باشد و نتیجه نهایی اهمیت چندانی ندارد.

خدمات دیتیلینگ خودرو نه تنها عملیاتی که انجام می شود مهم هستند، بلکه نتیجه کار نقش بیشتری را دارد. بسیار مهم است که در دیتیلینگ هر نظافتی که انجام می شود ابزار و مواد خاص خود را داشته باشد و همچنین نتیجه کار کاملاً راضی کننده باشد. در نهایت پولیش کاری و واکس های مرغوبی که به روش های مختلف صورت می گیرد قابل قیاس با کارواش ها نیستند. این مقایسه با فعالیت هایی مثل صافکاری و نقاشی هم وجود دارد.