خرابی پمپ بنزین خودرو یکی از مشکلات دردسازی می باشد که رانندگان را درگیر خود می کند. پمپ بنزین وظیفه انتقال بنزین از باک به موتور را بر عهده دارد. با توجه به عملکرد پمپ بنزین متوجه می شویم که این قطعه یکی از عوامل اصلی در حرکت خودرو می باشد که در صورت وجود نقص در آن فعالیت خودرو با اختلال روربرو می شود. بنابراین سلامت این قطعه کمک بزرگی به حرکت بی نقص خودرو می کند که باید نسبت به آن آگاه باشیم.

بنزین به عنوان سوخت در جهت روشن شدن و حرکت موتور اصلی ترین عامل فعالیت خودرو می باشد. اهمیت آن جایی پر رنگ تر می شود که خودرو بدون آن توانایی حرکت را نخواهد داشت. آگاهی از علائم خرابی این قطعه و نحوه عملکرد آن برای رانندگان یک عامل مهم در جهت حفظ سلامت پمپ بنزین می باشد. فیکس اپ کار در این مقاله قصد دارد تا در مورد نشانه های خرابی پمپ بنزین اطلاعاتی را خدمت شما عزیزان ارائه دهد.

نحوه عملکرد پمپ بنزین

چگونگی نحوه عملکرد پمپ بنزین - فیکس اپ کار
چگونگی نحوه عملکرد پمپ بنزین – فیکس اپ کار

پمپ بنزین به عنوان یک قطعه ضروری برای خودرو وظیفه تزریق سوخت به موتور را بر عهده دارد. این قطعه در موتورهای درون سوز وجود دارد و برای خودروهایی که با کارابراتور کار می کنند سوخت را با فشار کم منتقل می کند. همچنین در موتورهای انژکتوری این انتقال سوخت با فشار بالاتر صورت میگیرد. خرابی پمپ بنزین خودرو باعث ایجاد اختلال در سوخت رسانی می شود که همین امر باعث مشکل در حرکت و استارت خودرو نیز می شود.

محل قرار گیری پمپ بنزین درون باک می باشد و علاوه بر انتقال سوخت به موتور دمای حاصل در باک را نیز کاهش می دهد. عملکرد صحیح این قطعه باعث کارکرد روان خودرو می شود. پمپ ها به دو دسته برقی و مکانیکی تقسیم می شوند که نوع برقی آن در خودروهای انژکتوری و نوع مکانیکی آن در خودرو های کاربراتور مورد استفاده قرار میگیرند.

  1. پمپ مکانیکی: پمپ مکانیکی در خودرو هایی دارای کاربراتور با فعالیت موتور شورع به فعالیت می کنند.
  2. پمپ برقی: پمپ سوخت برقی مورد استفاده در خودروهای انژکتور با کمک موتور های الکترومغناطیسی عمل می کنند.

نشانه های خرابی پمپ بنزین

پمپ سوخت یا پمپ بنزین خودرو نیز همانند دیگر قطعات خودو مشمول انواع خرابی می شود. این خرابی ها با بروز نشانه هایی اعلام حضور می نمایند. جهت شناخت و بررسی علائم خرابی پمپ بنزین خودرو باید با دقت آن ها را شناسایی کرد. این نشانه ها هر کدام خبر از خرابی در یک قسمت از خودرو را می دهند که در صورت عدم رسیدگی به آن باعث ایجاد خرابی و آسیب های بیشتری به خودرو می شود.

خرابی پمپ بنزین خودرو دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که شامل موارد خارجی و داخلی خودرو می شود. به یاد داشته باشید که رانندگی صحیح و نگهداری مناسب خودرو باعث افزایش طول عمر قطعات و در نهایت خودرو می شود. از جمله دلایلی که باعث خرابی پمپ سوخت می شود می توان به رانندگی با سوخت کم، استفاده از سوخت بی کیفیت و خرابی فیوز پمپ اشاره کرد. جهت رفع هر گونه مشکل در خودرو و نشانه هایی که در ادامه به انها اشاره خواهیم کرد باید جهت تعمیر خودرو به شخص متخصص مراجعه نمایید.

عدم فعالیت موتور خودرو

همانطور که می دانید سوخت به عنوان عامل اصلی حرکت خودرو به حساب می آید. زیرا حرکت خودرو بدون احتراق و روشن شدن موتور امکان پذیر نمی باشد. برای اینکه موتور خودرو روشن شود و شروع به فعالیت نماید، بنزین باید از باک به موتور تزریق شود تا فعل و انفعال احتراق در موتور صورت پذیرد. در صورتی که این انتقال صورت نپذیرد هیچکدام از این اتفاقات رخ نخواهد داد و موتور روشن نمی شود. یکی از علائم خرابی پمپ بنزین خودرو روشن نشدن موتور خودرو می باشد و احتمال ناتوانی در این انتقال توسط پمپ سوخت وجود دارد.

شتاب ناگهانی خودرو

شتاب ناگهانی خودرو به دلیل اختلال در سوخت رسانی رخ می دهد. از جمله دلایلی که باعث وقوع این اتفاق می شود حتی در زمانی که پدال گاز را بیشتر فشار می دهید، فرسودگی و عدم یکسان بودن این اتفاق در قطعات می باشد. فرسودگی در تمامی قطعات خودرو وجود دارد و این قطعه نیز از آن مستثنی نمی باشد، فقط زمانیکه فرسودگی در قطعات به طور یکسانی رخ ندهد باعث فشار بیشتر در سوخت رسانی می شود و ناسازگاری ایجاد میکند. برای جلوگیری از این رخداد می توانید از خدمات سرویس دوره ای خودرو که فیکس اپ کار نیز آماده خدمت رسانی می باشد استفاده نمایید.

افزایش دمای موتور

زیاد شدن دمای موتور - فیکس اپ کار
زیاد شدن دمای موتور – فیکس اپ کار

یکی از مشکلات رایج در خودرو افزایش دمای موتور می باشد. این اتفاق می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از آنها عدم سوخت رسانی کافی به موتور میباشد. دمای موتور توسط سیالات مختلف کاهش پیدا می کند که بنزین یکی از آن سیالات می باشد. زمانیکه پمپ بنزین دچار اختلال و نقص شود و عمل سوخت رسانی به خوبی صورت نمی پذیرد و مقدار بنزین موجود در موتور کاهش یافته و دمای آن نیز افزایش می یابد. بنابراین افزایش دمای موتور می تواند به دلیل خرابی پمپ بنزین خودرو باشد.

کاهش توان خودرو

کاهش توان خودرو با اختلال در سوخت رسانی می تواند رابطه تنگاتنگی داشته باشد. خودرو برای فعالیت نیاز به سوخت رسانی در مقدار استاندارد دارد که اگر این عمل ناقص صورت گیرد در ادامه آن با کاهش توانایی خودرو روبرو خواهیم شد. این مشکل زمانی شدت می گیرد که خودرو نیاز به قدرت بیشتری دارد. به عنوان مثال برای حرکت در سر بالایی یا بار اضافی در خودرو شامل این شرایط می شود، بنابراین در این حالت به سوخت بیشتری نیاز دارد که اگر این نیاز تامین نشود خودرو با کاهش توان موتور روبرو می شود. هر چه این اتفاق بیشتر رخ دهد ممکن است که به تعمیر خودرو نیاز پیدا کنید.

افزایش مصرف سوخت

پمپ بنزین به عنوان رابطی برای انتقال سوخت از باک به موتور استفاده می شود. بنابراین این قطعه به عنوان یکی از قطعاتی می باشد که با سوخت مستقیماً در ارتباط می باشد. هر گونه مشکل در پمپ بنزین می تواند در مصرف سوخت نیز تاثیر گذار باشد. علاوه ب اینکه افزایش سوخت خودرو دارای دلایل متفاوتی می باشد می توان از خرابی پمپ بنزین خودرو نیز به عنوان یکی از عوامل بروز این اتفاق نام برد.

ریپ زدن خودرو

ریپ زدن خودرو به دلایل مختلفی رخ میدهد که یکی از آن عوامل اختلال در سوخت رسانی می باشد. زمانیکه سوخت رسانی به خودرو دچار اشکال شود احتراق ها به صورت نا منظم انجام می شود و خودرو دچار تکان های ناگهانی و شدید می شود. یکی از دلایل سوخت رسانی ناقص به موتور نقص در پمپ سوخت می باشد. گرچه دلایل ریپ زدن ماشین عوامل مختلفی دارد اما می تواند نشانه ای از خرابی پمپ سوخت نیز باشد. ریپ زدن موتور علاوه بر ایجاد آسیب بر قطعات می تواند به دلیل تکان های شدید و ناگهانی جان سرنشینان را نیز به خطر بیاندازد.

صدای پمپ بنزین

صدایی که از پمپ بنزین می آید می تواند به سلامت این قطعه مرتبط باشد. زمانیکه خودرو را استارت می زنید صدایی از پمپ سوخت در مدت زمان کوتاهی به گوش می رسید. شنیدن این صدا در خودرو عادی می باشد اما به مدت کوتاه، اگر این صدا به گوش نرسد نشانه ای از کار افتادن پمپ می باشد و اگر صدایی ناهنجار و طولانی از آن ساطع شود دلیل بر خرابی پمپ بنزین خودرو می باشد. برای تشخیص صحیح و بررسی آن بهتر است به یک مکانیک ماهر مراجعه نمایید.

تعویض و تست خرابی پمپ

نیاز به تعویض و تست خرابی پمپ - فیکس اپ کار
نیاز به تعویض و تست خرابی پمپ – فیکس اپ کار

پمپ بنزین با توجه به قیمت بالای آن نیازی به تعویض مدام ندارد و طراحی آن به گونه ای می باشد که عملکرد طولانی مدتی داشته باشد. بنابراین خرابی در این قطعه دلیلی بر تعویض قطعی نمی باشد. جهت اینکه بدانیم آیا این قطعه سالم می باشد علاوه بر صدای کوتاه اولیه استارت زدن می توان از دیاگ استفاده نمود. در صورتی که مشکل ایجاد شده سریعاً رفع نشود و یا از قطعات با کیفیت استفاده نشود ممکن است نیاز به تعمیر موتور نیاز پیدا کنید. فیکس اپ کار در زمینه واردات موتور استوک آماده ارائه خدمات به مشتریان عزیز می باشد.

استفاده از بنزین با کیفیت و اطمینان از پر بودن به اندازه باک بنزین کمک بزرگی به حفظ سلامت آن می کند. از آنجاییکه قطعات خودرو بر یکدیگر تاثیر می گذراند نقص پمپ سوخت نیز تاثیرات منفی بر دیگر قطعات از جمله می گذارد. بنابراین جلوگیری از خرابی پمپ بنزین خودرو می تواند نقش مهمی را در بهبود عملکرد دیگر قسمتها داشته باشد.

در این مقاله فیکس اپ کار اقدام به ارائه اطلاعات مفیدی در زمینه خرابی و علائم آن در مورد پمپ بنزین ارائه نمود. اگر به موارد گفته شده دقت نمایید و آنها را مد نظر قرار دهید می توانید به مدت طولانی از پمپ سوخت خودریتان استفاده نمایید و نیازی به تعویض آن پیدا نکنید. در مجموع این قطعه جزء قسمت هایی که نیاز به تعویض دائمی داشته باشند نیست و در صورت استفاده صحیح از آن می توانید به مدت طولانی از پمپ سوخت استفاده نمایید.