ترمز موتور مجموعه ای از قطعات می باشد که شامل لنت، روتور، کالیپر، پیستون، توپی چرخ و محل نصب چرخ می باشد. دلایل خرابی لنت ترمز با توجه به قطعات ترمز می تواند منتفاوت باشد. لنت ترمز یکی از قطعات مهم در سیستم ترمز می باشد و علائم خرابی آن کاملاً مشهود و ملموس می باشد. هر کدام از قطعات ترمز وظیفه ای به عهده دارند که در صورت اختلال در عملکرد آنها باعث ایجاد خرابی در سیستم ترمز می کند. ما در این مقاله در مورد خرابی لنت ترمز به تفصیل صحبت خواهیم کرد.

رسیدگی به لنت ترمز از با اهمیت ترین کار هایی می باشد که تمامی رانندگان باید آن را مد نظر قرار بدهند. زیرا عملکرد لنت ترمز به گونه ای می باشد که باید به هنگام حرکت و سرعت خودرو را با توجه به وزن و سرعتی که دارد متوقف کند و یا سرعت آن را کم بنماید. فیکس آپ کار در این مقاله دلایل خرابی لنت ترمز به علائم خرابی و راه حل های رفع آن می پردازیم.

لنت ترمز چیست؟

دلایل خرابی لنت ترمز + علائم و راه های رفع آن - فیکس آپ کار
دلایل خرابی لنت ترمز + علائم و راه های رفع آن – فیکس آپ کار

لنت های ترمز یکی از قطعات در سیستم ترمز دیسکی می باشند. در ترمزهای دیسکی پیستون ها به لنت فشار وارد می کنند تا به دیسک ترمز بچسبند و باعث کاهش سرعت خودرو بشوند. وجود مشکل در سیستم ترمز می تواند یکی از دلایل خرابی لنت ترمز باشد.  لنت ترمز انرژی حاصل از سرعت ماشین را با اصطکاک به گرما تبدیل می کند. لنت های ترمز باید ویژگی هایی داشته باشند با بتوانند بهترین عملکرد خود را داشته باشند. از جمله ویژگی هایی که باید لنت ترمز داشته باشد تحمل در برابر گرما، مقاومت در برابر رطوبت، بازگشتن از گرما و رطوبت به حالت عادی،  اصطکاک مناسب برای جلوگیری از قفل شدن و مقاومت در برابر خوردگی بر اثر اصطکاک می باشد.

هر گونه اختلال در سیستم ترمز از جمله ترمزهای ناگهانی یا ترمز های مداوم می تواند به خودرو از جمله جلو بندی آسیب برساند که باعث ایجاد هزینه های گزافی برای تعمیر جلوبندی خودرو نیز بشود. بنابراین رسیدگی به سیستم ترمز مخصوصاً لنت ترمز از اهمیت ویژ ه ای برخوردار می باشد.

خرابی لنت ترمز چیست؟

اگر بخواهیم به طور کلی بیان کنیم اگر 80% لنت ترمز مصرف بشود لنت ترمز دیگر کارآیی خود را از دست می دهد. زما نیکه لنت ترمز دیگر عملکرد خود را از دست می دهد باید اقدام به تعویض آن بنماییم. طول عمر لنت ترمز بستگی به نوع رانندگی دارد، همانطور که گفتیم ترمز های ناگهانی و ترمز های پست سر هم می تواند از عمر لنت ترمز بکاهد. لنت ترمز در دو نوع دیسکی و کفشکی می باشد که هر کدام جنس و عملکرد مخصوص به خود را دارد.

دلایل خرابی لنت ترمز

دلایل خرابی لنت ترمز می تواند متفاوت باشد. از نوع رانندگی تا تاثیر خرابی دیگر قطعات روی خرابی لنت ترمز می تواند تاثیر بگذارد. در ادامه با توضیح کامل درباره دلایل خرابی این قطعه همراه ما باشید.

ایجاد تغییر شکل در دیسک

یکی از قعات سیستم ترمز دیسک می باشد. دیسک ترمز از قطعاتی می باشد که تحت تاثیر گرما قرار می گیرد. تولید گرما در این قطعه به دلیل اصطکاک میان لنت و دیسک می باشد. در صورتی که گرمای حاصل شده از این اصطکاک زیاد باشد دیسک کارایی خود را از دست می دهد و تغییر شکل می هد. البته دیسک و لنت از قطعات مصرفی خودرو می باشد که باید به صورت دوره ای تعویض گردند. رانندگان با سرویس دو ره ای خودرو به راحتی می توانند از این مشکل جلوگیری کنند.

برابر نبودن لنت ترمز

دلایل خرابی لنت ترمز - فیکس آپ کار
دلایل خرابی لنت ترمز – فیکس آپ کار

یکی دیگر از دلایل خرابی لنت ترمز که به نصب آن مربوط می شود مساوی نبودن لنت ها در هنگام نصب می باشد. اگر لنت های به صورت برابر و مساوی نصب نشوند باعث خوردگی به صورت نا هموار می شوند و در مقیاس های متفاوتی دچار خوردگی می شوند. بنابراین نصب لنت توسط یک متخصص ماهر بسیار اهمیت دارد که می توانید از خدمات حرفه ای فیکس اپ کار استفاده نمایید.

بی کیفیت بودن لنت ترمز

کیفیت همیشه حرف اول را میزند. این نکته در قطعات خودرو نیز صادق می باشد. انتخاب لنت با کیفیت نیز می تواند در طول عمر بیشتر لنت تاثیر بسزایی داشته باشد. در بازار لنت های متفاوتی با کیفیت های محتلف وجود دارد. انتخاب لنت بی کیفیت علاوه بر طول عمر پایین باعث خرابی دیسک ترمز نیز می شود. لنت های نا مرغوب می تواند نشانه هایی چون صدای سوت آزار دهنده و زود کثیف شدن را به همراه داشته باشد. لنت ترمز با کیفیت باید دارای مقاومت بالا در اثر فشار و گرما داشته باشد که این ویژگی ها در آزمایش های مختلف در شرکت تولید کننده تست می شود.

علائم خرابی لنت ترمز

تا به اینجای مقاله دلایل خرابی لنت ترمز با عملکرد خودرو و دلایل خرابی آن آشنا شدیم. هم اکنون باید با علائم خرابی لنت ترمز آشنا شویم تا پیش از آنکه به سیستم ترمز و خودرو آسیب بیشتری وارد بشود آن را رفع بکنیم. همانطور که می دانید بی توجهی به علائم خرابی ماشین باعث ایجاد خرابی های بیشتر و تعمیر خودرو می شود.

صدای سوت کشیدن

صدای سوت از لنت موتور در دو حالت می تواند شنیده شود. یکی زمانیکه لنت عمر خود را کرده باشد و هنگام ترمز گرفتن این صدا شنیده می شود. دیگری زمانی است که لنت را تازه عوض کرده ایم و لنت بی کیفیت می باشد که معمولاً بعد از مدتی صدای آن قطع می شود. اگر صدای سوت از لنت موتور ادامه داشته باشد باید اقدام به تعویض آن بنمایید.

شنیدن صدای نا هنجار

اگر قطعه بالایی لنت به دیسک برخورد کند عموماً صدایی شبیه به خرخر شنیده می شود. رسیدگی به این مشکل از اهمیت بالایی برخوردار می باشد زیرا می تواند به قطعات دیگر سیستم موتور آسیب برساند. در صورتی که به هنگام شنیدن این صدا اقدام به تعویض لنت ننمایید موجب آسیب دیدن روتور می شود.

صدای نا هنجار هنگام فشار دادن پدال ترمز

یکی دیگر از دلایل خرابی لنت ترمز کثیف شدن لنت ترمز با گرد و غبار می باشد. در این مواقع زمانیکه شما پدال ترمز را فشار می دهید صدایی شبیه به جیر جیر می شنوید. در صورتی که این مشکل مرتفع نگردد ممکن باعث خرابی دیسک چرخ شما بشود. این خرابی می تواند آنقدر دچار فرسودگی بشوند که سنسور ترمز دیسک ترمز را لمس بکند.

دلایل خرابی لنت ترمز + علائم و راه های رفع آن - فیکس آپ کار
دلایل خرابی لنت ترمز + علائم و راه های رفع آن – فیکس آپ کار

مشاهده چراغ هشدار ترمز

مشاهده چراغ ترمز در خودرو یکی از را ههای ساده تشخیص خرابی سیستم ترمز می باشد. البته مشاهده ایبن چراغ به تنهایی علامتی برای خرابی لنت ترمز نمی باشد اما می تواند هشداری باشد برای خرابی لنت ترمز. بنابراین بهتر است به محض مشاهده این چراغ خودروی خود را به یک متخصص ماهر مکانیک نشان بدهید تا مورد بررسی قرار بگیرد.

اسفنجی شدن پدال ترمز

یکی دیگر از دلایل خرابی لنت ترمز خوردگی لنت ترمز می باشد. در این حالت زمانی که پدال ترمز را فشار می دهید مانند این می باشد که به اصطلاح اسفنج له می شود. در این مواقع گاهی مجبور می شوید که پدال ترمز را به صورت ناگهانی فشار دهید تا عمل کند. فراموش نکنید که این دلیل ممکن است به دلیل کیفیت پایین لنت ترمز نیز باشد.

چرب شدن لنت ترمز

ممکن است به مشکل لنت ترمز به دلیل نشتی روغن باشد. در این حالت معمولاً خودرو به سختی ترمز میگیرد و حتی ممکن است نایستد. برای رفع این مشکل می توانید با حلال مناسب آن را شستشو دهید و یا آن را تعویض نمایید. از دیگر علائم چرب شدن لنت ترمز می تواند ترمز شدید، بلند شدن دود و بو و یا انحراف ماشین نیز باشد.

قفل کردن ترمز

در بسیاری مواقع ممکن است ترمز شما قفل شود. این مشکل می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. اما جدی ترین دلیل آن فرسودگی لنت ترمز شما می باشد. در بسیاری مواقع ممکن است این مشکل به دلیل این باشد که شما لنت ترمز را به تازگی تعویض نموده اید. باز هم باید بگوییم که لنت ترمز باید از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد تا بتواند بهترین عملکرد خود را داشته باشد. بهتر است برای خرید لنت از نمایندگی های مجاز و یا لوازم استوک خودرو مناسب آن را تهیه نمایید.