از دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو می توان به مشکلات برقی، موتوری و اختلالات دیگر اشاره کرد. با توجه به شناخت دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو می توان رفع مشکل روشن شدن چراغ چک ماشین را برطرف کرد. بررسی مشکلات مختلف در تمام نقاط خودرو توسط یک کارشناس الزامی می باشد.

در آموزش دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو در فیکس آپ کار خواهید آموخت:

علت روشن شدن چراغ چک ماشین

دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو
دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو می تواند مختلف و در ابتدا ناشناخته باشد. چراغ چک خودرو زمانی که روشن می شود، قصد آگاهی رساندن به مالک خودرو جهت بررسی مشکلات خودرو را دارد. در این صورت مالک خودرو باید از ادامه حرکت پرهیز کرده و خودروی خود را بررسی کند.

باتوجه به این که در این مقاله قصد داریم از دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو برایتان بگوییم، لذا تا پایان آن با ما باشید. روشن شدن چراغ چک خودرو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و تنها با بررسی چند مورد کوچک نمی توان به نتیجه ای رسید.

با توجه به پیچیدگی هایی که خودرو دارد قطعاً مالک خودرو نمی تواند تمام آن ها را بدرسی بررسی کند. به همین جهت اگر خودرو قابل حرکت بوده باید آن را به نزدیک ترین مرکز تعمیر خودرو رساند و اجازه داد تا یک کارشناس خبره و کاربلد تمام خودرو را بررسی کند.

چراغ چک خودرو چیست؟

در اکثر خودروها در صفحه کیلومتر یک علامت چک(check) وجود دارد. این علامت به رنگ زرد یا قرمز و یا نارنجی رنگ روشن می شود و نشان دهنده مشکلی در خودرو است. در حالت عادی این چراع بهمراه چراغ علامت های دیگر در صفحه کیلومتر تنها در باز کردون سوئیچ روشن می شوند.

اما به محض بستن سوئیچ یا روشن کردن خودرو ها تمام آن ها خاموش می شوند. در صورتی که چراغ در حالت روشن فعال شده باشد، یعنی خودرو دارای ایراد بدون و باید پس از بررسی های انجام شده در قسمت های مختلف آن را رفع کرد.

در واقع چراغ چک از طریق کامپیوتر خودرو روشن شده و اطلاع رسان زمانی است که خودرو دارای عیب و ایرادی باشد. در صورتی که این چراغ بصورت چشمک زن شده باشد خطر جدی بوده و احتمال احتراق وجود دارد و باید از استفاده از خودرو خودداری کرد.

دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

از دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو می توان به موارد مختلفی اشاره داشت. در اول همیشه مسائل برقی خودرو هستند که باعث روشن شدن چراغ چک می شوند. استفاده از دستگاه دیاگ این مورد را تا حد بسیار بالایی روشن می کند.

در برخی موارد مشکل از قطعات وابسته به موتور و گیربکس هستند. در برخی موارد هم ایراد کاملاً مرتبط با موتور خودرو است. در زمان هایی که روغن موتور کم باشد یا باطری ایراد داشته باشد، چراغ های مربوط به هر یک جدای چراغ چک روشن می شوند.

خرابی سنسورهای خودرو

خرابی سنسورهای خودرو می تواند یک عامل مهم از دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو باشد. در هر خودرو بطور معمول سنسور اکسیژن و سنسور هوا وجود دارد. سنسور اکسیژن قطعه گران قیمت و کم یابی نیست، به همین جهت نباید از تعویض آن خودداری کرد.

سنسور هوا نیز سنسوری دیگری است که در صورت خرابی باعث روشن شدن چراغ چک ماشین می شود. سنسور هوا با انژکتور موتور خودرو در ارتباط بوده و در صورتی که دچار خرابی شود. خفه کردن موتور یا مشکلات گاز دادن و استارت زدن می تواند از علائم خرابی آن باشد.

مشکل در کاتالیزور

کاتالیست یا کاتالیزور در خودروهای قدیمی بیشتر استفاده می شود و دلایل خرابی آن عدم رسیدگی به مشکلات سنسور اکسیژن و هوا می باشد. این قطعه که از فلزات گران ساخته شده، گازهای سمی را طی فیلتر شدنی پاک کرده و از اگزوز خارج می کند.

بسیاری متاسفانه بدلیل هزینه بالای کاتالیزور در صورت خرابی آن را از خودروی خود حذف می کنند. حذف این قطعه از خودرو باعث مشکلات آلودگی هوا و خرابی در سنسورهای اکسیژن و هوا را بوجود آورده که در نهایت می تواند به روشن شدن چراغ چک خودرو منجر شود.

دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو
دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

خرابی شمع و وایر

شمع و وایر دو قطعه متصل به هم در بخش رویی موتور هستند که وظیفه روشن شدن موتور و انتقال برق به آن را دارند. زمانی که خودرو در استارت روشن نشود ممکن است خرابی شمع و وایر وجود داشته باشد.

شمع ها بواسطه وایرهای متصل به آن و موتور جرقه ایجاد شده و احتراق بنزین را در موتور انجام می دهند. خرابی این قطعه متصل به هم یکی از موارد شایع و پرتکرار در دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو می باشد.

شمع و وایر هر دو قطعات مصرفی هستند. به این شکل که باید حتماً طبق شرایط مصرف خودرو آن ها را طی مدت زمانی تعویض نمود. در صورتی که شمع و ایر موتور خودرو تعویض نشود، خرابی های بیشتری در بخش موتور ایجاد می کنند.

خرابی کوئل

کوئل که به آن سیم پیچ احتراق هم گفته می شود، الکتریسیته لازم برای احتراق شمع ها را فراهم می کند. کوئل یک سیم پیچ القایی است که جریان ضعیف باتری را به ولتاژ بالا تبدیل کرده و آن ها را به شمع ها منتقل می کند.

زمانی که چراغ چک خودرو روشن می شود، علاوه بر شمع و وایر، کول را هم باید بررسی کرد. زیرا عملکرد آن ها به یکدیگر وابسته است و در صورت خرابی از دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو خواهند بود.

خرابی باتری

در اکثر خودروهای امروزی چراع باتری جدا می باشد. اگر خودروی شما مشکل روشن شدن چراغ چک را دارد و چرا باتری جدا در صفحه کیلومتر خود دارد، باید از این مشکل چشم پوشی کنید.

اما در صورتی که خودروی شما در صفحه کیلومتر چراغ باتری ندارد و مشکل روشن شدن چراغ چک را دارید، باید باتری را هم بررسی کنید. تمام شدن عمر باتری یا سولفاته زدن در سر باتری می تواند از دلایل روشن شدن چراع چک ماشین باشد.

خرابی ترموستات

مشکل روشن شدن چراغ چک ماشین
مشکل روشن شدن چراغ چک ماشین

کمتر پیش می آید که خرابی ترموستات باعث روشن شدن چراغ چک ماشین شود. اگر لوازم استوک خودرو خود را اورجینال تهیه و تعویض می کنید و به موقع هم انجام می شود، نباید نگرانی از این بابت داشته باشید.

اما در صورتی که قطعات مصرفی دیر به دیر تعویض می شوند باید به ترموستات هم مشکوک باشید. ترموستات قطعه ای است که باعث می شود تا دمای موتور تنظیم باشد. ترموستات دارای مایع خنک کننده است که به مرور ممکن است خاصیت خود را از دست بدهد.

از نشانه های خرابی ترموستات می توان به گرم نکردن بخاری اشاره داشت. البته دقیق تر بخواهیم بگوییم، بالا نیامدن آمپر ماشین در شرایط آب و هوایی متعادل می تواند از نشانه های دیگر خرابی ترموستات باشد. خرابی این قطعه نیز می تواند باعث روشن شدن چراغ چک شود.

رفع مشکل روشن شدن چراغ چک خودرو

زمانی که چراغ چک خودرو روشن می شود باید چه کاری انجام داد؟ این سوالی است که برای بسیار رخ می دهد. به ترتیب اولیت این مواردی است که باید آن ها را یک به یک انجام داد تا مشکل روشن شدن چراغ چک خودرو رفع شود:

  1. از طی کردن مسافت های طولانی خودداری کرد
  2. اگر در حال حرکت هستید با احتیاط در کنار بایستید
  3. با نگاهی کلی به موتور خودرو موارد مشکوک را بررسی کنید
  4. اگر متوجه مشکل نشدید سریعاً به یک باطری سازی بروید
  5. با دستگاه دیگاه مشکل کامپیوتر را پیدا کنید
  6. به تعمیرگاه مخصوص مشکل یافت شده مراجعه کنید
  7. تا زمان حل نشدن کامل مشکل، از تردد با خودرو خودداری کنید

کلام آخر

دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو خارجی
دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو خارجی

در صورتی که خودروی شما مشکل روشن شدن چراغ چک را دارد، طبق مقاله دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو که بارها اشاره شد، به هیچ وجه این مشکل را نادیده نگیرید. حتماً خودرویتان را در اولین فرصت به یک باتری سازی یا مکانیکی نشان بدهید.اگر شما یک خودروی لوکس و خارجی دارید، مجموعه فیکس آپ کار بطور تخصصی انواع تعمیرات خودروهای وارداتی را با استفاده از کارشناسان مجرب انجام می دهد.

عیب یابی خودرو در اولین گام جهت مشخص شدن دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو الزامی است. این عیب یابی می تواند با یک دستگاه دیاگ در چند دقیقه مشخص شود. در صورتی که دستگاه دیاگ نتوانست آن را تشخیص دهد، یک کارشناس با تجربه می تواند.

روشن شدن چراغ چک خودرو و عدم رسیدگی به آن می تواند مشکلات و هزینه های سنگینی در ادامه بهمراه داشته باشد. لذا پیگیری رفع مشکل در چنین شرایطی بسیار ضروری می باشد.