شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که علت لرزش خودرو چیست؟ لرزش خودرو به صورت ملایم و کم می تواند طبیعی باشد.  خودرو به دلیل فعالیت موتور و و چرخ دنده هاو دیگر قطعات خودرو که در حال فعالیت می باشند لرزش کمی دارند. اما زمانی این لرزش ها نگران کننده می شوند که به صورت مداوم و شدید باشد. لرزش خودرو می تواند در زمان نیم کلاچ و شروع حرکت رخ بدهد. این مشکلی است که علاوه بر آسیب به خودرو آرامش راننده و سرنشینان خودرو را بر هم می زند. فیکس آپ کار در این مقاله به بررسی دلایل لرزش خودرو خواهد پرداخت.

لرزش خودرو چیست؟

لرزش خودرو چیست؟ - فیکس آپ کار
لرزش خودرو چیست؟ – فیکس آپ کار

لرزش خودرو زمانی به عنوان یک مشکل به حساب می آید که به صورت مداوم و شدید باشد. این اتفاق می تواند در زمان های متفاوتی رخ بدهد. به عنوان مثال خودرو در شروع حرکت و نیم کلاچ گرفتن رخ می دهد که مشکلاتی مانند سیستم اکسل و موتور می تواند داشته باشد. زمانی که لرزش اتفاق می افتد باید بدانیم علت لرزش خودرو چیست؟ تا بتوانیم از ایجاد هزینه های بسیار زیاد جلوگیری نماییم زیرا در غیر این صورت نیاز به تعمیر موتور خودرو پیدا می کنیم.

بررسی عوامل لرزش خودرو

زمانیکه مشکلی در خودرو رخ می دهد باید در ابتدا عوامل لرزش خودرو را بررسی بکنیم تا بتوانیم آن ها را رفع نماییم. بنابراین بررسی قدم به قدم عوامل لرزش خودرو از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در ادامه به تک تک عواملی که می تواند باعث لرزش خودرو بشود می پردازیم.

بررسی موتور

برای اینکه بدانیم علت لرزش خودرو چیست؟ می توانیم موتور را بررسی نماییم. این موارد شامل اشکال در تسمه تایم، شکستن دسته موتور، شل شدن اتصالات یا جدا شدن شلنگ ها، فیلترهای ورودی فیلترهای هوا و سوخت و مستهلک شدن شمع ها می باشد. دلایل لرزش موتور می تواند بر لرزش خودرو تاثیر بگذارد.

 1. اشکال در تسمه تایم: تسمه ای دنده دار می باشد که وظیفه آن زمانبندی سوپاپ های موتور می باشد. در صورت خرابی این قطعه یا دقیق کار نکردن آن باعث لرزش موتور می شود. تنها راه رفع این مشکل تعویض تسمه تایم می باشد.

 2. شکستن دسته موتور: دسته موتور وظیفه حفظ تعادل در خودرو را بر عهده دارد.  جهت رفع این مشکل باید اقدام به تعویض این قطعه بنمایید.

 3. شل شدن اتصالات یا جدان شدن شلنگها:  این شلنگ در موتور وظیفه انتقال هوا و سیالاتی مانند روغن، سوخت و مایع خنک کننده را بر عهده دارند. در صورت خرابی این شلنگ ها خودرو شروع به لرزش می کند. اگر اتصالات آنها شل شده باشد می توان آن ها را جا انداخت و یا در صورت فرسودگی آن ها را تعویض نمود.

 4. اشکال در فیلترهای ورودی فیلترهای هوا و سوخت: در صورتی که احتراق در موتور به طور ناقص انجام بشود ماشین دچار لرزش می شود. این مشکل می تواند به دلیل گرفتگی یا کثیف شدن فیلترهای هوا باشد. تمیز کردن یا تعویض فیلتر هوا می تواند راه حلی برای رفع این مشکل باشد.

 5. مستهلک شدن شمع ها: شمع ها وظیفه ایجاد احتراق بنزنین و حرکت موتور را بر عهده دارند. فرسودگی و کثیفی آنها باعث ایجاد اختلال در این امر می شود و لرزش موتور را ایجاد می کند. بهترین راه تعویض آنها می باشد.

بررسی اکسل خودرو

علت لرزش خودرو چیست؟ - فیکس آپ کار

در مقاله علت لرزش خودرو چیست؟ یکی دیگر از مواردی که بررسی خواهیم کرد اکسل خودرو می باشد. اکسل خودرو یکی از قطعات مهم خودرو می باشد که به عنوان یک محور وظیفه اتصال چرخ ها را بر عهده دارد. ایجاد اشکال در این قطعه که یک قطعه ثابت در خودرو می باشد می تواند ایجاد لرزش در خودرو بکند. سه مورد در  اکسل برای لرزش خودرو مورد بررسی قرار میگیرد که شامل مشکل در میل لنگ، فرسودگی محور اکسل و ایجاد خمیدگی محور می باشد.

 1. فرسودگی محور: در انتهای این محور یک پوشش لاستیکی وجود دارد که در صورت پارگی گرد و غبار وارد آن می شود و دچار آسیب دیدگی می شود. این آسیب باعث ایجاد لرزش مخصوصاً در مسیر های سر بالایی می شود. در اینصورت باید محور تعویض بگردد.

 2. مشکل در میل لنگ: نقش این قطعه در حرکت خودرو می باشد. این قطعه با چرخش خود نیرو را به محورها منتقل می کند. در صورت خمیدگی این قطعه در خودرو لرزش احساس می شود. در این حالت میل لنگ را نمی شود تعمیر کرد و باید آن را تعویض نمود.

 3. مشکل خمیدگی محور: در صورتی که محور کامل خم بشود باعث ایجاد لرزش در خودرو می شود. این اتفاق معمولاً در زمان رانندگی در مسیرهای نا هموار رخ می دهد. این مشکل بیستر در زمانی خود را نشان می دهد که در سر بالایی رانندگی میکنید. رفع این مشکل در صورتی که زیاد نباشد قابل تعمیر می باشد و در صورت مستهلک شدن باید آن را تعویض نمود.

بررسی سامانه تعلیق یا فنر بندی

 1. ایجاد سایش در اجزای تعلیق: اگر هم در هنگام ترمز و هم رانندگی در سربالایی لرزش در خودرو احساس کردید احتمال ساییدگی در اجزای تعلیق وجود دارد. برای رفع این مشکل باید قطعه ساییده شده تعویض بشود.

 2. لق بودن یا شل بود اجزای تعلیق: این مشکلی می باشد که می تواند در بسیاری از قطعات خودرو رخ بدهد. این سامانه نیز مستثنی نمی باشد و در صورت شل بود قطعه از این سامانه ماشین در سرعتی خاص میلرزد. نصب قطعات خودرو از اهمیت ویژه ای برخوردار است که بهتر است برای تعمیر خودرو به نمایندگی های مجاز و معتبر مراجعه نمایید. رفع این مشکل با بررسی سفت بودن قطعات انجام می شود.

 3. تراز نبودن سیستم تعلیق: لرزش در این حالت در هر سرعتی اتفاق می افتد و دلیل آن از تراز خارج شدن سیستم می باشد. معمولاً عبور از سطوح ناهموار باعث این اتفاق می شود. راه رفع این مشکل هم تراز نمودن سیستم تعلیق می باشد.

بررسی فرمان خودرو

علت لرزش خودرو چیست؟ و راه کار های عیب یابی آن - فیکس آپ کار
علت لرزش خودرو چیست؟ و راه کار های عیب یابی آن – فیکس آپ کار

در زمان لرزش ماشین سوالی که برایمان پیش می آید این ات که علت لرزش خودرو چیست؟ و یا این لرزش از کجا رخ می دهد؟ دلایلی تا این اینجای مقاله ذکر شد، اما نکته ای که ممکن است کمتر ذهن ما را مشغول کند مشکل در فرمان خودرو می باشد. فرمان خودرو وظیفه چرخاندن چرخ ها و کنترل خودرو را بر عهده دارد. فرمان خودرو خود یک سیستمی می باشد که شامل قطعات مجزایی می باشد که اشکال در هر کدام می تواند موجب لرزش خودرو بشود.

 1. لق بودن و مستهلک شدن اجزای فرمان: بسیاری از قطعات ماشین طی مدت استفاده بدلیل فشاری که بر آنها وارد می شود مستهلک می شوند. فرمان خودرو نیز شامل همین شرایط می باشد. این فرسودگی باعث ایجاد پایین آمدن کارایی فرمان شده و در پیچ ها ایجاد لرزش می کند. راه رفع این مشکلات تعویض قطعات آن توسط تعمیر کار می باشد.

 2. خراب شدن فرمان هیدرولیک: این مشکل نیر مانند مورد قبلی می تواند در پیچ ها ایجاد باعث لرزش در خودرو بشود که ممکن است مشکل از تمام شدن روغن هیدرولیک یا نشتی آن باشد.

بررسی مشکل کلاچ خودرو

کلاچ قطعه ای حیاتی برای حرکت خودرو می باشد. عملکرد کلاچ به گونه ای می باشد که راننده هر زمان بخواهد اتصال موتور را از جعبه دنده قطع می نماید. کلاچ برای ترمز گرفتن و تعویض دنده نقش اساسی را ایفا می کند. در این سیستم لرزش زمانی اتفاق می افتد که نیم کلاچ میگیرید و همچنین دنده را به دنده یک تغییر می دهید. لرزش ملایم در این زمان عادی می باشد اما لرزش اگر شدید باشد باید مشکل را بررسی نمایید. اگر کلاچ دچار مشکل بشود ممکن است نیاز به تعمیر گیربکس خودرو نیز پیدا بکنید.

عواملی که در لرزش خودرو به دلیل کلاچ ایجاد می شود شامل اتمام صفحه کلاچ، اشکال در فنرهای سامانه کلاچ، مستهلک شدن فلایول و اتمام صفحه کلاچ  می باشد. همچنین ممکن است مشکلات کلاچ به علت خرابی گیربکس نیز باشد.

بررسی سیستم ترمز

یکی از بیشترین عواملی که باعث لرزش خودرو می شود خرابی در سیستم ترمز می باشد. سیستم ترمز شامل قطعاتی می باشد که هر کدام وظیفه ای را دارند. در صورت بروز مشکل در هر کدام از آنها می تواند در خودرو ایجاد لرزش بکند. از جمله مشکلات در دیسک ترمز، چسبیدن کولیس به دیسک و دفرمه شدن درام ترمز می باشد.

 1. مشکل در دیسک ترمز: زمانیکه دیسک ترمز دچار ساییدگی و خوردگی شود هنگام فشار دادن پدال ترمز خودرو به لرزش در می آید. این آسیب دیدگی در دیسک ترمز ممکن است به صورت کم شدن ضخامت دیسک یا تاب برداشتن آن باشد. جهت رفع این مشکل دیسک ترمز باید تعویض گردد.

 2. دفرمه شدن درام ترمز: این قطعه نیز می تواند همانند دیسک ترمز دچار خراشیدگی بشود و تاب بردارد. در این حالت صدای خرخر و سوت کشیدن را در حین ترمز گرفتن می شنوید.  در این حالت نیز درام ترمز نیز باید عوض بشود.

 3. چسبیدن کولیس به دیسک: در این حالت  کولیس به دیسک می چسبد و در فرمان احساس لرزش می کنید. یکی از نشانه های آن احساس بوی سوختگی بعد از توقف می باشد. روش تعمیر این مشکل تعویض کولیس ترمز می باشد.

بررسی لاستیک و چرخ ها

علت لرزش خودرو چیست؟ - فیکس آپ کار

اگر چرخ ها و لاستیک دارای اختلال بشوند قطعاً مشکلاتی برای ماشین ایجاد می کنند. مهمترین اجزای چرخ ها سگ دست، بلبرینگ چرخ، دیسک ترمز و رینگ و لاستیک می باشند. در صورت خرابی در این سیستم علاوه بر ایجاد لرزش در خودرو حفظ تعادل خودرو نیز دچار مشکل می شود.

 1. مستهلک شدن بلبرینگ های چرخ: بلبرینگ های چرخ معمولاً عمری طولانی دارند. ولی این امر بستگی به نوع رانندگی و مسافت طی شده خودرو نیز دارد. در صورت فرسودگی این قطعه ممکن است با تعمیر و در نهایت با تعویض مشکل رفع بشود.

 2. انحراف پیدا کردن چرخ ها: این مشکل زمانی رخ می دهد که چرخ ها از مسیر حرکت دایره ای خود خارج بشوند که بسیار خطر ناک می باشد. زیرا باعث انحراف خودرو می شوند.  رفع این مشکل می تواند با تعمیر حل بشود. اما در بعضی مواقع نیاز به تعویض آن پیدا می کنید.

 3. اشکال در رینگ ها: آسیب دیدن رینگ ها یکی دیگر از دلایل لرزش در خودرو می باشد. این اتفاق معمولاً به نحوه رانندگی شما بستگی دارد. در صورتی که از سطوح نا هموار و دست اندازها به سرعت عبور کنید رینگ دچار آسیب می شوند. اگر آسیب دیدن رینگ ها شدید باشد باید رینگ ها تعویض بشوند.

درمقاله علت لرزش خودرو چیست؟ به طور کامل مشکلات لرزش خودرو، علائم و رفع آنها گفته شد. در مجموع نحوه رانندگی، توجه به علائم و رسیدگی به موقع به مشکلات می تواند شما را از هزینه های زیاد نجات بدهد. همچنین استفاده از سرویس دوره ای خودرو می تواند از بسیاری از مشکلات پیشگیری بکند که این خدمات در فیکس آپ کار به طور تخصصی انجام می پذیرد.