خرابی سنسور دریچه گاز در خودرو های انژکتوری یک اتفاق شایع می باشد. تنظیم میزان گاز و هوا و اطلاعاتی که ارسال و دریافت می کند توسط سنسور دریچه گاز صورت می پذیرد. با توجه به عملکرد این قطعه از جمله بخش های مهم در خودرو می باشد. یکی از خرابی های مرتبط با سنسور دریچه گاز مصرف بالای سوخت در نتیجه گاز خوردن بی دلیل خودرو می باشد.

در هر خودرویی تعداد زیادی سنسور وجود دارد که هر کدام وظیفه مختص به خود را دارند. سنسور دریچه گاز در با توجه به بهینه سازی عملکرد موتور خودرو از مهمترین سنسورهای خودرو محسوب می شود. موتور خودرو با وجود مصرف سوخت صحیح که با تنظیم هوا و سوخت رخ می دهد می تواند عملکرد بهینه ای داشته باشد. در صورت هر گونه اختلال در این روند باعث عدم عملکرد صحیح موتور و در نتیجه کاهش کیفیت رانندگی و تعمیر موتور خودرو می شود. در این مقاله به دلایل و علائم خرابی های سنسور دریچه گاز خواهیم پرداخت.

عملکرد سنسور دریچه گاز

آشنایی با عملکرد سنسور دریچه گاز - خرابی سنسور دریچه گاز - فیکس اپ کار
آشنایی با عملکرد سنسور دریچه گاز – خرابی سنسور دریچه گاز – فیکس اپ کار

محل قرار گیری سنسور دریچه گاز در کنار استپر موتور می باشد. این سنسور اطلاعاتی را به کامپیوتر ماشین ارسال می کند و این کامپیوتر اطلاعات را تحلیل می کند و میزان سوخت و هوا را تنظیم میکند. نتیجه این عمل تنظیم پاشش سوخت می باشد که منجر به مصرف استاندارد آن می شود. خرابی سنسور دریچه گاز این روند را دچار مشکل کرده و مصرف سوخت را افزایش می شود.

سنسور دریچه گاز از سه پین تشکیل شده است که هر کدام دارای سیگنال، اتصال منفی و اتصال مثبت 5 ولت می باشد. مهمترین عملکرد این قطعه تنظیم مصرف سوخت در حالت استاندارد می باشد. بسیاری از سنسورهای دریچه گاز به دلایل مختلفی دچار خرابی می شوند که نشانه هایی به همراه دارند.  یکی از مهمترین قسمت ها در خرابی این قطعه خودرو مشکلات ایسیو می باشد که نیاز به تعمیر ایسیو می باشد.

دلایل خرابی سنسور دریچه گاز

عوامل خرابی سنسور دریچه گاز بسیار مختلف می باشد. خرابی این قطعه از فرسودگی تا عوامل تاثیر گذار بیرونی می تواند متفاوت باشد. در ادامه با عوامل خرابی سنسور دریچه گاز آشنا خواهیم شد.

  1. رطوبت سنسور: در صورتیکه سنسور دریچه گار تحت رطوبت قرار بگیرد دچار اختلال می شود. یکی از مهمترین دلایلی که رطوبت به سنسور می رسد موتور شویی در کارواش می باشد. اگر از چنین خدماتی استفاده کردید حتماً از باد خشک استفاده نمایید.
  2. آلودگی دریچه گاز: از دیگر عوامل خرابی سنسور، دریچه گاز کثیف و جرم گرفته می باشد که دچار اختلال می شود.
  3. فشار زیاد به خودرو: بالا بردن دور موتور یکی از دلایل اصلی خرابی این قطعه می شود. زمانیکه دور موتور به حد کاتاف برسد با توجه کیفیت پایین قطعات خودرو این قطعات دچار آسیب می شوند.

یکی از عملکردهای این قطعه به همراه استپر می باشد. سنسور دریچه گاز به همراه سنسور دریچه گاز اطلاعات را به ECU ارسال می کند و از خاموش شدن خودرو جلوگیری می کند. در صورتی که هر کدام از این قطعات دچار نقص شود روند این کار دچار مشکل می شود. جهت بررسی علائم خرابی استپر خودرو می توانید از مقاله مربوطه استفاده نمایید.

علائم خرابی سنسور دریچه گاز

خرابی سنسور بر اساس عواملی ایجاد می شود که مهمتر از آن تشخیص به موقع علائم آن می باشد. در صورت تشخیص خرابی و اقدام سریع از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری می شود. در ادامه به علائم سنسور دریچه گاز می پردازیم.

  1. خاموشی خودرو هنگام سرد بودن: این نشانه زمانی بروز می کند که پیش از گرم شدن خودرو اقدام به گاز دادن می نمایید و در این هنگام خودرو خاموش می شود. این اختلال می تواند نشانه ای از خرابی سنسور دریچه گاز باشد.
  2. افزایش مصرف سوخت: در صورتی که شاهد افزایش مصرف سوخت نسبت به گذشته بودید می تواند نشانی از خرابی این سنسور باشد.
  3. اختلال در شتاب گیری ماشین: یکی از علائم خرابی سنسورهای دریچه گاز عدم شتاب گیری مناسب می باشد. در این حالت ماشین به درستی گاز نمی خورد و خودرو کُپ می کند.
  4. پایین نیامدن دور موتور در حالت خلاص: این مورد یکی از نشانه ای معمول در خرابی این قطعه می باشد. زمان رخ دادن این مشکل نیز معمولاً در حالت خلاص ماشین می باشد.

با توجه به علائم و دلایل خرابی این سنسور باید در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام نمایید. دارندگان خودروی خارجی می توانند از خدمات فیکس اپ کار در این زمینه مانند تعمیر سانگ یانگ اکتیون استفاده نمایند.

عیب یابی خرابی سنسور دریچه گاز

راه های عیب یابی خرابی سنسور دریچه گاز - خرابی سنسور دریچه گاز - فیکس اپ کار
راه های عیب یابی خرابی سنسور دریچه گاز – خرابی سنسور دریچه گاز – فیکس اپ کار

تا به اینجای مقاله از دلایل و علائم خرابی این سنسور سخن گفتیم، جهت عیب یابی می توانید با تشخیص زمان وقوع آن علت را تشخیص دهید. البته تشخیص مشکلات این قطعه از این راه باید توسط مکانیک ماهر صورت پذیرد. جهت عیب یابی خرابی سنسور دریچه گاز می توانید از کارشناسان ماهر فیکس اپ کار مشاوره رایگان دریافت نمایید.

مطمئن ترین راه برای تشخیص مشکلات سنسور دریچه گاز استفاده از دیاگ و تشخیص کد آن می باشد. در حین تشخیص مشکلات سنسور می توان نکاتی را در نظر گرفت که آنها شامل ولتاژ دریچه گاز، زاویه سنسور و باز بودن سنسور دریچه گاز می شود. در بسیاری از موارد مشکلات از طریق دیاگ مشخص می شود و در موارد دیگر از طریق تعمیر دریچه گاز نیز مشکل رفع خواهد شد. جهت تامین لوازم خودروی خارجی خود می توانید از فیکس آپ کار به عنوان وارد کننده لوازم استوک خودرو خارجی استفاده نمایید.

تعمیر سنسور دریچه گاز

تعمیر این قطعه از مهمترین تعمیرات در خودرو می باشد زیرا یکی از تاثیرگذارترین قطعات در عملکرد موتور خودرو می باشد. خرابی سنسور دریچه گاز یکی از مشکلات شایع در خودرو می باشد که تاثیر بسازایی در کیفیت رانندگی ایجاد می کند. از عمده مشکلاتی که برای این قطعه ایجاد می شود شستوی موتور می باشد که اگر این عمل را هم انجام دادید نیاز به استفاده از باد جهت خشک کردن آن استفاده نمایید. بهتر است این کار توسط یک شخص ماهر انجام پذیرد. این قطعه به عنوان یکی از قطعات مصرفی در خودرو محسوب می شود که نیاز به بازبینی منظم دارد.

از جمله مواردی که نه تنها در سلامتی این قطعه بلکه در تمامی قطعات خودرو تاثیر گذار است استفاده از خدمات سرویس دوره ای می باشد. این سرویس با بررسی قطعات خودرو اقدام به عیب یابی نموده و ضمن تشخیص آن اقدام به رفع آن می کنند. یکی از خدمات ارائه شده توسط این مجموعه سرویس دوره ای می باشد که به طور تخصصی در مورد خودروهای خارجی مانند سرویس دوره ای پژو 2008 انجام می پذیرد.

در این مقاله اطلاعاتی در مورد سنسور دریچه گاز، علائم و عوامل خرابی آن ارائه شد که در سطوح اولیه راننده نیز قادر به تشخیص آن می باشد. اما برای تشخیص قطعی نیاز به بازبینی مکانیک ماهر می باشد. در صورت استفاده از سرویس دوره ای می توان خرابی این قطعه را پیش از موعد تشخیص داد و بدون آسیب به قطعات دیگر و کاهش کیفیت رانندگی آن را رفع نمود. فیکس آپ کار به عنوان مجموعه ای حرفه ای در زمینه تعمیرات آماده ارائه انواع خدمات تعمیراتی خودرو های خارجی و سرویس دوره ای به مشتریان عزیز می باشد.