خاموش شدن خودرو یکی از اتفاقات ناگوار برای هر راننده ای می باشد. دلایل خاموش شدن خودرو بر اساس موقعیت می تواند متفاوت باشد. خودرو در حالت هایی مانند سکون و حرکت امکان خاموش شدن دارد. هر کدام از این حالات دلایل خاص خود را دارد که باید مورد بررسی قرار بگیرد زیراخراب شدن خودرو در قسمت های مختلف عاملی برای خاموش شدن خودرو می باشد. دلایل خرابی هر چه باشد می تواند باعث خرابی دیگر قسمت ها نیز بشود که باید نسبت به رفع آن باید سریعاً اقدام نمود.

خاموش شدن خودرو به طور کلی در حالت حرکت، سکون، ترمز و بعد از استارت می تواند رخ دهد. هر کدام از حالات قابل بررسی می باشد که ما در این مقاله به حالات سکون و حرکت خواهیم پرداخت. این اتفاق برای تمامی خودروها امکان رخ دادن دارد که شامل خودرو های ایرانی و خارجی می شود. فیکس اپ کار در زمینه تعمیر خودروهای خارجی مانند تعمیر پژو 2008 آماده ارائه خدمات تعمیرات، صافکاری نقاشی و نصب آپشن می باشد.

خاموش شدن خودرو در حالت سکون

دلایل خاموش شدن خودرو در حالت سکون - خاموش شدن خودرو در حالت دور آرام - فیکس آپ کار
دلایل خاموش شدن خودرو در حالت سکون – خاموش شدن خودرو در حالت دور آرام – فیکس آپ کار

این حالت برای خودرو شرایطی می باشد که ماشین روشن می باشد و سپس بنا به دلایلی خاموش می شود. دلایل خاموش شدن خودرو در حالت سکون متفاوت می باشد که از جمله خرابی سنسور اکسیژن تا خرابی شمع شامل آن می شود. تمامی این مشکلات زمانیکه خودرو در حالت دور آرام یا فعالیت درجا می باشد موجب خاموش شدن خودرو می شود.

این حالت در زمان هایی می باشد که خودرو به حالت سکون در می آید و دور موتور به صورت آرام کار می کند. به عنوان مثال زمانیکه در حال حرکت می باشید و به چراغ قرمز می رسید و مجبور به توقف می شوید این حالت رخ می دهد که در ادامه به بررسی این دلایل می پردازیم. ضمناً برای رفع این مشکل باید در اسرع وقت برای تعمیر خودرو به مراکز تعمیر مراجعه نمایید. اگر برای تعمیر چری تیگو 8 پرو نیازمند مرکز تعمیر معتبر می باشید فیکس اپ کار آماده ارائه خدمات تعمیر خودروی خارجی می باشد.

دلایل خاموش شدن در حال سکون

در این مرحله دلایل خاموش شدن در حال سکون خودرو را بررسی خواهیم نمود. این دلایل شامل خرابی کنترل دور آرام موتور، نقص در شمع، انسداد دریچه گاز اگزوز و خرابی سنسور اکسیژن می شود. در ادامه به بررسی این مشکلات می پردازیم.

  1. خرابی سنسور اکسیژن: سنسور اکسیژن یا سنسور مف در موتور قرار دارد که حجم هوا را اندازه می گیرد. هر گونه اختلال در آن باعث محاسبات اشتباه در مقدار اکسیژن و نهایتاً خاموشی خودرو در حالت دور آرام می شود.
  2. انسداد دریچه گاز اگزوز: وظیفه این قسمت کاهش دمای داخل محفظه می باشد. در صورت گرفتگی این دریچه باعث اختلال در میزان هوا و سوخت می شود و نیروی کافی تولید نمی شود و باعث خاموش شدن خودرو در حالت سکون می شود.
  3. کنترل کننده دور موتور: وظیفه این قطعه تنظیم دور موتور در حالت بهینه می باشد. در صورتیکه این قسمت به درستی کار نکند زمانیکه دور موتور آرام می شود خودرو خاموش می شود.
  4. نقص در شمع: همانطور که می دانید وظیفه این قطعه ایجاد احتراق برای حرکت پیستون ها می باشد. در زمان خرابی این روند به خوبی کار نمیکند و خودرو خاموش می شود. جهت تشخیص این مشکل باید علائم خرابی شمع خودرو را بررسی نمایید.

شناسایی و تشخیص این مشکل آزار دهنده در بعضی مواقع می تواند مشکل ساز باشد و نیاز به کمک یک مکانیک ماهر داشته باشید. رسیدگی سریع خرابی خودرو برای پیشگیری از آسیب به دیگر قسمت های خودرو دارای اهمیت ویژه ای می باشد.

خاموش شدن ماشین در حالت حرکت

خاموش شدن خودرو علاوه بر اینکه در حالت سکون رخ می دهد زمان حرکت نیز می تواند اتفاق بیوفتد. دلایل خاموش شدن خودرو در حین حرکت نیز می تواند گسترده باشد که شامل مواردی همچون خرابی سنسور میل لنگ، مشکل پمپ بنزین، اتمام بنزین، اشکال در دینام، خرابی سوییچ احتراق و سنسورها می باشد.

البته بیشتر مشکلاتی که باعث خاموشی خودرو می شود در حالت های مختلف مشترک می باشد. بررسی این مشکلات در زمان های مختلف می تواند منشاء اصلی آن را مشخص کند. بسیاری از این مشکلات از طریق تعمیر و یا تعویض قابل رفع می باشد. در صورت نیاز به قطعات استوک خودروی خارجی می توانید از خدمات فیکس اپ کار استفاده نمایید.

دلایل خاموش شدن در حال حرکت

عوامل خاموش شدن در حال حرکت - خاموش شدن خودرو حین حرکت - فیکس اپ کار
عوامل خاموش شدن در حال حرکت – خاموش شدن خودرو حین حرکت – فیکس اپ کار

زمانیکه خودرو در حال حرکت می باشد یکی از بدترین اتفاقات از حرکت ایستادن ماشین می باشد. اینکه خودرو شما را در میانه راه بگذارد یک اتفاق بسیار ناخوشایند میباشد و باید نسبت به رفع آن اقدام نمایید که با هم دلایل آن را بررسی می کنیم.

  1. خرابی سوییچ احتراق: اگر این قطعه دچار خرابی شده باشد موجب خاموشی خودرو در حین حرکت می شود. اگر در حین خاموشی خودرو تمامی چراغ های صفحه داشبورد نیز خاموش شود احتمال اشکال از این قطعه بیشتر می شود.
  2. خرابی دینام: دینام وظیفه تامین برق خودرو را بر عهده دارد. خودرو برای حرکت و فعالیت قطعات مختلفش نیاز به برق دارد. اگر دینام دچار مشکل شود خودرو در حین حرکت متوقف می شود.
  3. اتمام بنزین: اگر از پر بودن باک بنزین خود اطمینان دارید این مشکل شامل آن نمی شود. اما یکی از محتمل ترین حالات خاموشی اتمام بنزین می باشد. بنابراین آمپر بنزین را همیشه بررسی نمایید.
  4. نقص در پمپ بنزین: از جمله حیاتی ترین عوامل حرکت خودرو سوخت رسانی خودرو می باشد. در صورتیکه این عمل دچار اختلال شود منجر به خاموشی خودرو در حین حرکت می شود.
  5. خرابی سنسور موقعیت میل لنگ: یکی از مشکلات شایع توقف خودرو حین حرکت خرابی سنسور موقعیت میل لنگ می باشد. این سنسور برای کارکرد صحیح موتور ضروری می باشد.
  6. خرابی دیگر سنسورها: یکی از ویژگی های خودرو های مدرن استفاده از سنسورهای مختلف می باشد. زمانیکه یکی از این ها دچار خرابی می شوند اطلاعات مورد نیاز ارسال و دریافت نمی شود. یکی دیگر از مواردی که در خودروهای مدرن شاهد آن هستیم فرمان برقی می باشد که جهت تعمیر فرمان برقی فیکس اپ کار خدمات مورد نیاز را ارائه می دهد.

تشخیص نشانه های خاموشی خودرو

علائم خاموش شدن خودرو شاید بسیار رخ بدهد اما تشخیبص آنها بسیار پر اهمیت می باشد. اگر بتوانیم به درستی آنها را تشخیص دهیم در ادامه منشاء آن نیز شناسایی و مشکل رفع خواهد شد. همانطور که با هم مرور کردیم دلایل خاموش شدن خودرو در حالت سکون و حرکت بسیار گسترده می باشد، ضمن اینکه دلایل دیگری برای حالات ترمز و استارت زدن نیز وجود دارد.

یکی از مشکلات احتمالی اتمام بنزین و خرابی آمپر بنزین می باشد، بنابراین جهت اطمینان باک را پر نمایید تا از این احتمال مطمئن شوید. ولتاژ خودرو را اندازه گیری نمایید تا از سلامت دینام مطمئن شوید. اگر حین روشن نمودن خودرو درجه دور موتور تغییر و حرکت نکرد احتمال مشکل در سنسور میل لنگ بسیار زیاد می شود. بسیاری از مشکلات را می توان پیش از وقوع آن تشخیص داد که با کمک سرویس دوره ای خودرو می توان آن را تشخیص داد.

سلامت خودرو به عوامل مختلفی مانند کیفیت رانندگی و نگهداری از خودرو بستگی دارد. بنابراین باید نسبت به رانندگی صحیح و استفاده از خدماتی مانند سرویس دوره ای به طور مداوم استفاده نمود. فیکس آپ کار به عنوان مجموعه ای کامل جهت تامین نیاز های مختلف خودرو آماده ارائه انواع خدمات تعمیرات و فروش قطعات استوک خودرو های خارجی می باشد.