ریپ زدن ماشین یکی از مشکلاتی است که اکثر رانندگان با آن مواجه می شوند. دلایل ریپ زدن ماشین می تواند متفاوت باشد. معمولاً این مشکل در زمان استارت و یا شتاب گرفتن خودرو رخ می دهد، اما می تواند در حالت ایستاده و تعویض دنده نیز رخ بدهد. در مواردی رفع این مشکل می تواند به راحتی انجام بشود ولی ممکن است در مواقع دیگر نیاز به تعمیر خودرو داشته باشید.

ریپ زدن خودرو در بیشتر مواقع می تواند مشکل از موتور باشد، که با لرزش موتور و در ادامه با لرزش خودرو همراه می شود. این مشکل می تواند حفظ تعادل خودرو راننده را دچار مشکل بکند پس بهتر است هر چه سرعتر نسبت به رفع آن اقدام نمایید. در ادامه مقاله دلایل ریپ زدن ماشین با فیکس آپ کار همراه باشید.

دلایل ریپ زدن ماشین - فیکس آپ کار
دلایل ریپ زدن ماشین – فیکس آپ کار

ریپ زدن ماشین چیست؟

در ابتدا باید به این موضع اشاره کنیم که ریپ زدن خودرو با لرزش فرمان و خودرو متفاوت می باشد. زمانی که ماشین و موتور به درستی کار می کنند تعویض دنده و صدای موتور و اگزوز به نرمی شنیده می شوند. زمانیکه خودرو به مشکل می خورد این روند دچار اختلال می شود. ریپ زدن ماشین هم یکی از مشکلاتی است که روند سالم کار کردن ماشین را بر هم می زند.

این مشکل زمانی اتفاق می افتد که موتور خودرو به درستی کار نمی کند. البته ریپ زدن ماشین می تواند دلایلی مانند اختلال در کارکرد شمع ها نیز داشته باشد. همچنین کافی نبودن سوخت ماشین نیز می تواند دلیلی بر ریپ زدن خودرو باشد. این مشکل معمولاً به شکلی رخ می دهد که گویی موتور برای لحظاتی خاموش شده و دوباره به کار می افتد. رسیدگی هر چه سریعتر به این مشکلات می توانداز هزینه های بیشتر برای تعمیر موتور جلوگیری نماید.

دلایل ریپ زدن خودرو چیست؟

دلایل ریپ زدن ماشین در شرایط مختلف می تواند متفاوت باشد. این دلایل شامل خرابی در موتور، ناکافی بوذن سوخت،  قطعات موتور، شمع ها و لوله اگزوز باشد. در ادامه فیکس اپ کار به بررسی دلایل ریپ زدن خودرو می پردازد.

ریپ زدن به دلیل مشکل در شمع ها

شمع خودرو در هنگام استارت با ایجاد جرقه باعث انفجار بنزین و در نتیجه روشن شدن خودرو می شود. از جمله دلایل ریپ زدن ماشین وجود مشکل در شمع ها می باشد. یک از این مشکلا ت فرسودگی شمع ها می باشد. زمانی که شمع ها به مدت طولانی کار بکنند و مستهلک بشوند در عملیات جرقه زدن دچار اختلال می شوند و این عملکرد به صورت ناقص انجام می شود.

زمانیکه که شمع ها دچار فرسودگی می شوند باید اقدام به تعویض آنها بکنید. کیفیت این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد پس برای خرید لوام خودرو از نمایندگی ها و فروشندان معتبر استفاده نمایید. بعضی مواقع ممکن است که بعد از تعویض شمع ها خودروی شما ریپ بزند. این مشکل به دلیل نقص در اتصالات و یا بد جا زدن شمع می باشد.

دلایل ریپ زدن خودرو چیست؟ - فیکس آپ کار
دلایل ریپ زدن خودرو چیست؟ – فیکس آپ کار

مشکل در سیستم سوخت رسانی

کثیفی پمپ بنزین خودرو یکی از دلایلی می باشد که موجب ریپ زدن ماشین می شود. همچنین همانطور که گفته شد کم بودن سوخت ماشین نیز باعث بروز این مشکل می شود. لوله های سوخت رسانی یکی از اصلی ترین قطعات انتقال سوخت می باشند زیرا با گرفتگی این لوله ماشین ریپ می زند و حتی باعث بروز مشکلات بیشتری نیز می شود.

انژکتور ها به عنوان یکی از اجزای سیستم سوخت رسانی اگر دچار مشکل بشوند باعث بروز مشکلاتی مانند ریپ زدن خودرو خواهند شد. عدم انفجار های دقیق و با کیفیت که می تواند به دلیل کیفیت پایین سوخت باشد نیز باعث بروز این مشکل می شود.

اشکال در سیستم انژکتور

انژکتور خودرو یکی از حیاتی ترین قطعات خودرو می باشد. وظیفه این قطعه پاشش سوخت به درون سیلندر می باشد. گاهی ممکن است که منفذ انژکتور دچار گرفتگی بشود و عمل پاشش سوخت به درستی انجام نشود. وجود رسوبات یا گرد و غبار عامل بروز این اختلال هستند. اگر مشکل از این قسمت باشد معمولاً خودرو به خوبی شتاب نمیگیرد و به اصطلاح ریپ می زند.

وجود مشکل در سنسور جریان هوا

از دیگر دلایل ریپ زدن ماشین وجود مشکل در سنسورهای هوا می باشد. وظیفه سنسوور هوا تنظیم اکسیژن ورودی برای ایجاد احتراق همراه با سوخت می باشد. زمانی که سنسور به درستی کار نکند ممکن است هوا به مقدار نا معلوم وارد بشود و احتراق به صورت ناقص انجام بشود. در این صورت معمولاً سنسور را تعویض می نمایید.

اشکال در سیستم خلاء

در هر خودرویی با توجه به ظرفیت آن تعدادی شلنگ تعبیه شده است. وظیفه این شلنگ ها تامین هوا برای محفظه احتراق می باشد. از دلایل ریپ زدن خودرو می تواند گرفتگی یا نشتی در این شلنگ ها باشد. که در صورت تشخیص این موضوع باید اقدام به تعویض آن بنمایید.

دلایل ریپ زدن ماشین - رفع مشکل ریپ ماشین - فیکس آپ کار
دلایل ریپ زدن ماشین – رفع مشکل ریپ ماشین – فیکس آپ کار

اشکال در چند راهه (منیفولد) لوله اگزوز

یکی از دلایل ریپ زدن ماشین که می تواند بسیار خطرناک باشد مشکل در منیفولد لوله اگزوز می باشد. این مشکل معمولاً با گرفتگی یا سوراخ شدن منیفولد رخ می دهد. نتیجه این مشکل خارج شدن گاز های بسیار خطرناک می باشد که چراغ چک هم روشن می شود و در نتیجه خودرو ریپ می زند.

خروج گاز های سمی باعث ذوب شدن پلاستیک های اطراف آن می شود و نیز ممکن است این گاز ها به داخل خودرو نیز وارد بشوند که برای سرنشینان آن بسیار خطرناک می باشد. بنابراین رفع این مشکل باید سریعاً توسط یک تعمیرکار متخصص انجام بشود که منجر به تعویض یا تعمیر آن می گردد.

وجود اشکال در مبدل کاتالیزروی

اگر ماشین شما ریپ میزند و چراغ چک شما روشن شده باشد و همزمان بوی بدی به مشام برسد نشان دهنده آن است که مشکل از مبدل کاتالیزوری می باشد. مبدل کاتالیزوری در مسیر اگزوز قرار میگیرد و با تجزیه ذرات آلاینده، آن را به گاز های کم خطر تری تبدیل می کند.

زمانی که مبدل دچار اشکال می شود هیدرو کربن های تولید شده را نمی تواند بسوزاند. بنابراین گوگرد تولید شده توسط موتور آزاد می شود. در ابتدا علاوه بر استشمام بوی بد، ریپ زدن خودرو نیز رخ می دهد. در صورتی که این مشکل رفع نشود ماشین دیگر روشن نمی شود.

اشکال در تسمه تایم

از جمله دلایل ریپ زدن ماشین خرابی تسمه تایم می باشد. وظفیه تسمه تایم تاثیر بر دینام خودرو می باشد تا برق ماشین تامین بشود. خرابی و فرسودگی تسمه تایم باعث بروز مشکلاتی از جمله ریپ زدن خودرو می شود. تسمه تایم یکی از قطعاتی می باشد که می توان با چک کردن مداوم و به موقع آن از سلامت آن اطمینان حاصل نمود.

هر کدام از موارد گفته شده در این مقاله می تواند به تنهایی یا همزمان رخ بدهد. بسیاری از موارد را راننده می تواند بررسی بکند و آن را رفع نماید ولی در شرایط پیچیده تر نیاز به بررسی توسط مکانیک ماهر می باشد. شما عزیزان با انجام سرویس دوره ای خودرو خود می توانید از بروز این مشکلات پیشگیری نمایید و از ایجاد هزینه های سنگین تر جلوگیرینمایید.