نشت روغن گیربکس یکی از خرابی های رایج در خودرو می باشد. دلایل نشت روغن گیربکس متفاوت می باشد و نیاز به بررسی جزء به جزء دارد. نشت این روغن در خودرو باعث ایجاد خرابی در آن می شود و حتی ممکن است هزینه های جانبی زیادی را باعث شود. بنابراین تشخیص زودهنگام و رسیدگی به آن می تواند کمک زیادی به شما در پیشگیری از بسیاری از خرابی ها در خودرو بکند.

روغن گیربکس مانند روغن موتور یکی از عوامل اصلی در سلامت خودرو می باشد. بنابراین اگر روغن به خوبی به گیربکس نرسد باعث می شود تا گیربکس شما عملکرد صحیح خود را نداشته باشد. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم زمان تشخیص خرابی در نشتی روغن گیزبکس بسیار اهمیت دارد. زیرا این خرابی در ابتدا به راحتی رفع می شود ولی اگر این مشکل ادامه دار شود ممکن است به قطعات گیربکس آسیب برساند و مجبور به تعمیر گیربکس خودرو شوید. در ادامه با بررسی این مشکل همراه ما باشید.

کاربرد روغن گیربکس

آشنایی با کاربرد روغن گیربکس - فیکس اپ کار
آشنایی با کاربرد روغن گیربکس – فیکس اپ کار

روغن گیربکس یکی از سیالات خودرو می باشد که وظیفه روغن کاری قطعات را بر عهده دارد. این روغن کاری جهت کنترل اصطکاک موجود به دلیل برخورد چرخ دنده ها و قطعات داخل گیربکس می باشد. در صورتی که این عمل به دلایل مختلف مانند نشت روغن به شکل صحیح انجام نشود باعث ایجاد خرابی هایی در گیربکس خودرو می شود. دلایل نشت روغن گیربکس متفاوت می باشد که در ادامه مقاله آنها را بررسی خواهیم نمود.

گیربکس های اتوماتیک خوذ دارای روغن متفاوتی می باشند. با توجه به تفاوت گیربکس اتوماتیک و نوع دستی نشانه های خرابی گیربکس اتوماتیک نیز متفاوت می باشد. روغن گیربکس در هر حالت وظیفه روانکاری قطعات داخل را انجام می دهد که نتیجه آن سلامت عملکرد گیربکس می شود. با توجه به اهمیت این ماده لازم است تا یکی از اصلی ترین مشکلات گیربکس که نشتی روغن می باشد را بررسی کنیم.

دلایل روغن ریزی روغن گیربکس

روغن گیربکس دارای رنگی کهربایی یا قرمز تیره می باشد. با توجه به عملکرد روغن موتور در صورت نشت و کاهش روغن باعث بروز خساراتی به گیربکس خودرو می شود. دلایل نشت روغن گیربکس خودرو می تواند شامل نقص در کارتل، خرابی پیچ تخلیه یا نشت در لوله سیال باشد. هر کدام از این موارد بر کاهش سطح روغن گیربکس تاثیر می گذارد. در ادامه به بررسی این عوامل می پردازیم.

اشکال در تهویه گیربکس

گیربکس های اتوماتیک دارای ساختاری متفاوت می باشند. یکی از تفاوت های آنها با همتایان خود وجود تهویه گیربکس می باشد که وظیفه تهویه گیبرکس را بر عهده دارد. در بسیاری از موارد ممکن است به دلایل آلودگی، این تهویه مسدود شود که باعث نشتی روغن گیربکس می شود. این نشتی در تمام قسمت های گیربکس قابل مشاهده می باشد. در صورت بروز چنین مشکلی باید اقدام به تعویض این تهویه بکنید. جهت تهیه قطعات استوک ماشین خارجی می توانید از خدمات فیکس اپ کار استفاه نمایید.

خرابی لوله روغن گیربکس

روغن گیربکس در زمان فعالیت خودرو به دمای بالایی می رسد که این عامل در کیفیت روغن تاثیر می گذارد. جهت خنک کردن دمای آن از رادیاتور استفاه می شود. این عمل توسط یک لوله برای ورود و یک لوله جهت خروج روغن انجام می شود. زمانیکه روغن وارد رادیاتور می شود توسط جریان آب و فن دمای آن کاهش می یابد. یکی از دلایل نشتی روغن گیربکس نقص و خرابی این لوله ها می باشد.

خرابی کارتل گیربکس

آشنایی با خرابی کارتل گیربکس - فیکس اپ کار
آشنایی با خرابی کارتل گیربکس – فیکس اپ کار

کارتل گیربکس محفظه روغن گیربکس می باشد. هر گونه آسیب به این محفظه و تغییر شکل آن باعث ایجاد نشتی در روغن گیربکس می شود. این آسیب ها معمولاً به دلیل ضربات ناشی از ناهمواری جاده می باشد که در بعضی مواقع به خاطر ناشی بودن شخص تعمیر کار می باشد.

در مورد دوم باید اضافه کنیم که خیلی مواقع ممکن است برای باز کردن آن پیچ گوشتی را در لبه آن می اندازند و با اهرم کردن آن اقدام به باز نمودنش می کنند. این اقدام باعث تاب افتادن در آن می شود. اگر برای تعمیر ماشین خارجی خود مانند پژو 2008 به دنبال تعمیرگاه تخصصی پژو 2008 می باشد فیکس آپ کار آماده ارائه خدمات می باشد.

خرابی پیچ تخلیه روغن

پیچ تخلیه روغن منفذی برای خروج روغن از آن می باشد. مطمئناً چنین فضایی که برای خروج روغن است، در صورت خرابی می تواند یکی از دلایل اصلی برای نشت روغن باشد. این منفذ با یک واشر بسته می شود که از نشت روغن جلوگیری می کند. در صورتی که این واشر دچار خرابی شود روغن از لای آن به بیرون نفوذ می کند. بنابراین اگر به کم شدن سطح روغن شک کردید یکی از دلایل نشت روغن گیربکس پیچ تخلیه می باشد و باید آن را بررسی نمایید. بهتر است پس از هر بار تعویض روغن این واشر نیز تعویض شود.

خرابی واشر کارتل

کارتل به وسیله پیچ هایی به محفظه متصل می شود. سوراخ های این پیچ ها یکی از منافذی می باشد که احتمال نشتی از آن وجود دارد. برای جلوگیری از این نشتی آن را با یک واشر آب بندی می کنند تا از نفوذ روغن به بیرون از آن جلوگیری شود. در صورت فرسودگی این واشر آب بندی محفظه خراب می شود و باعث نشت روغن به بیرون می شود. بهتر است پس از تعویض روغن و باز و بسته کردن کارتل این واشر ها تعویض گردد. جهت تهیه لوازم خودروی خارجی مانند لوازم استوک نیسان تیانا می توانید با فیکس اپ کار تماس حاصل نمایید.

نقاط مرتبط با روغن ریزی گیربکس

آشنایی با نقاط مرتبط با روغن ریزی گیربکس - فیکس اپ کار
آشنایی با نقاط مرتبط با روغن ریزی گیربکس – فیکس اپ کار

وقتی علامتی از خرابی سیستم یا قطعه ای در خودرو با خبر می شویم مطمئناً نقاط دیگری نیز در آن دخیل هستند. خودرو همانند یک زنجیر به هم پیوسته عمل می کند که فعالیت هر قسمت به دیگری مرتبط می شود. نشت روغن موتور نیز همین گونه می باشد و در صورت نشت آن قسمت های دیگری نیز درگیر خواهند شد. همچنین دلایل نشت روغن گیر بکس نیز می تواند وابسته به این قطعات باشد. این قطعات شامل موارد زیر می باشد.

  • سنسورهای سرعت
  • فشنگی دنده عقب
  • خرابی پوسته کلاچ یا گیربکس
  • نشتی روغن پوسته کلاچ یا گیربکس
  • کاسه نمدهای دیفرانسیل، میله تعویض دنده و شفت اصلی

اولین راه برای شناسایی دلیل نشت روغن خودرو مشاهده زیر ماشین می باشد اما موارد گفته شده نیز در این اتفاق دخیل می باشند و باید آنها نیز مورد بررسی قرار بگیرند. بررسی قسمت های گفته شده نیاز به یک مکانیک ماهر دارد بنابراین در اولین فرصت خودرو ی خود را به یک مکانیک نشان دهید.

خطر رانندگی با خودرو هنگام نشتی روغن

هنگامی که خودرو دچار نشتی روغن شده است طبیعتاً سطح روغن آن کاهش می یابد و باعث می شود که روغن درون گیربکس کم شود و میزان روان کاری در آن نیز کاهش یابد. دلایل نشت روغن گیربکس هر چه باشد باعث بروز اختلال در گیربکس می شود. بهترین راه، استفاده از سرویس دوره ای خودرو جهت پیشگیری از آسیب های احتمالی می باشد. فیکس اپ کار در این زمینه نیز آماده ارائه خدمات به مشتریان می باشد.

در صورت کاهش روغن توصیه به ادامه رانندگی نمی شود مگر آنکه از میزان وجود روغن اطمینان داشته باشید و به اولین تعمیرگاه خودرو مراجعه نمایید. هر چه زودتر به این مشکل رسیدگی شود از میزان آسیب های جانبی و مستقیم آن زودتر جلوگیری می شود.