علائم خرابی استپر خودرو به عنوان یک قطعه کوچک در موتور خودرو نیاز به بررسی دقیق دارد. استپر خودرو به عنوان یک قطعه کوچک نقش مهمی در روشن نگه داشتن خودرو ایفا می کند. با توجه به اهمیت عملکرد این قطعه در خودرو نیاز می باشد تا در مورد فعالیت صحیح این قطعه و بررسی نشانه های سلامت آن در این مقاله صحبت کنیم.

با توجه به نقش مهم این قطعه در خودرو در صورت عملکرد نا صحیح آن می تواند مشکلات بزرگی را به بار بیاورد. عدم رسیدگی به نقص موجود در استپر در ادامه کارکرد آن باعث آسیب به موتور می شود. با توجه به اهمیت بالای استپر موتور خودرو و کاربرد آن تصمیم گرفتیم امروز درباره این قطعه و نشانه های خرابی آن صحبت کنیم.

عملکرد استپر خودرو

آشنایی با عملکرد استپر خودرو - فیکس اپ کار
آشنایی با عملکرد استپر خودرو – فیکس اپ کار

استپر به عنوان قطعه ای کوچک اما حیاتی در موتور خودرو وظیفه کنترل دور موتور را بر عهده دارد. این وظیفه در زمان دور درجا موتور بسیار پررنگ تر می شود. محل نصب استپر بر روی دریچه گاز می باشد که تنظیم هوای ورودی به دریچه گاز را تنظیم می می کند. این قطعه با انجام این عمل خودرو را در حالت روشن نگه می دارد و دور موتور را تنظیم می کند. با توجه به محل قرار گیری این قطعه در خودرو علائم خرابی استپر خودرو با عواملی همچون کثیف شدن آن نمایان می شود.

این قطعه اطلاعات لازم را با کمک سنسورهای دریچه گاز دریافت می کند و به ECU جهت پردازش لازم ارسال میکند. این عمل در نهایت منجر به روشن ماندن موتور در دور های پایین می شود. یکی از مواردی که در عملکرد استپر اختلال ایجاد می کند ایسیو می باشد که لازم است تا علائم خرابی ECU مورد بررسی قرار بگیرد. همانطور که در بالا اشاره کردیم خرابی استپر باعث بروز اختلالات آزاردهنده ای در موتور می شود که باید علائم آن را مورد بررسی قرار دهیم.

نشانه های خرابی استپر

از جمله دلایل خرابی استپر آلودگی می باشد و همچنین نقص در شمع ها نیز باعث بروز اختلالاتی در عملکرد استپر می شود. خرابی استپر به هر دلیلی که باشد علائم خرابی استپر خودرو نشانگر زمان رسیدگی به آن می باشد. این قطعه بر خلاف اندازه کوچکی که دارد می تواند آسیب های زیاد و پرهزینه ای را به موتور خودرو وارد کند. نقص در موتور خودرو به عنوان قلب تپنده ماشین در حرکت و عملکرد صحیح خودرو تاثیر مستقیم می گذارد. بنابراین باید این نشانه های خرابی را مورد بررسی قرار دهیم.

استپر خودرو به عنوان مجموعه ای از قطعات خودرو فعالیت خود را انجام می دهد که خرابی هر کدام نیز باعث نقص در فعالیت آن می شود. شناخت این قطعات علاوه بر درک بهتر عملکرد آن به تشخیص بهتر علائم خرابی آن نیز کمک می کند. قطعات تشکیل دهنده استپر شامل موارد زیر می شود.

  1. موتور الکتریکی
  2. شفت
  3. کلاهک
  4. بوش جداکننده
  5. فنر نگهدارنده

اصلی ترین وظیفه این قطعه جلوگیری از خاموش شدن موتور خودرو در دورهای پایین می باشد. با توجه به توضیح اهمیت عملکرد این قطعه در خودرو و روشن نگه داشتن آن لازم است تا علائم خرابی آن را بشناسید تا در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام نمایید. در ادامه با معرفی نشانه های خرابی استپر با ما همراه باشید.

دور نامنظم موتور

تنظیم دور موتور از وظایف اصلی این قطعه می باشد بنابراین یکی از علائم خرابی استپر خودرو کارکرد ضعیف در این زمینه می باشد. زمانیکه دور آرام موتور به صورت نامنظم انجام می شود و بالا پایین می رود می تواند به دلیل نقص در استپر باشد. این حالت در زمانی انجام می شود که خودرو متوقف شده است و دور موتور به صورت نامنظم بالا و پایین می رود. زمانیکه این اتفاق رخ می دهد درجه پشت آمپر نیز تغییر می کند.

خاموش شدن هنگام استارت سرد نیز یکی دیگر از نشانه های خرابی این قطعه می باشد. استارت سرد زمانی می باشد که موتور خودرو هم دمای محیط شود. اگر در این زمان خودرو خاموش شود می تواند نشانه ای از نقص در استپر باشد. توجه داشته باشید که رسیدگی به مشکلات استپر باعث جلوگیری از خرابی و هزینه های بیشتر موتور می شود. در صورت نقص در موتور خودروی خارجی خود می توانید از طریق فیکس اپ کار به عنوان یک صنف فعال در زمینه واردات موتور استوک اقدام نمایید.

توقف کار موتور با فشار زیاد

زمانیکه موتور خودرو روشن می باشد فعالیت های دیگری مانند استفاده از کولر باعث ایجاد بار زیاد بر روی موتور می شود. زمان افزایش این بار اگر موتور خاموش شود احتمال دارد یکی از علائم خرابی استپر خودرو باشد. در این زمان استپر میزان گاز را تنظیم می کند و دور موتور را متعادل می سازد و در صورتیکه این قطعه به درستی عمل نکند باعث خاموش شدن موتور خودرو به هنگام بالا رفتن فشار بر روی آن می شود.

چراغ چک موتور

روشن شدن چراغ چک موتور - فیکس اپ کار
روشن شدن چراغ چک موتور – فیکس اپ کار

همانطور که از نام این چراغ مشخص می باشد کار اصلی آن اطلاع رسانی جهت سلامت موتور می باشد. در صورتیکه این چراغ روشن شود مطمئناً نشانه ای از خرابی در موتور می باشد اما این خرابی می تواند به هر قسمتی در موتور مرتبط شود. جهت بررسی و تشخیص نوع خرابی باید حتماً از دستگاه دیاگ استفاده شود. زمانیکه دیاگ زده می شود کدی جهت اطلاع رسانی از قطعه خراب ارائه می شود که با بررسی آن کد می توان به قطعه ناقص رسید.

ناگفته نماند که یکی از بهترین راه ها جهت پیشگیری از خرابی ها استفاده از سرویس دوره ای خودرو می باشد که فیکس اپ کار به عنوان یک مجموعه متخصص آماده ارائه خدمات این سرویس می باشد. استفاده از این سروریس به شما در جهت جلوگیری از خرابی های بیشتر و صرف کردن هزینه های زیاد کمک میکند.

خاموش شدن ناگهانی خودرو

خاموش شدن ناگهانی خودرو در شرایطی از علائم خرابی استپر خودرو می باشد. همانطور که بارها اشاره کردیم وظیفه این قطعه تنظیم دور موتور در زمان حرکت آرام آن می باشد. یکی از زمانن هایی که این شرایط حاصل می شود زمان ترمز و کلاچ گرفتن می باشد. در این شرایط زمانیکه سرعت خودرو کاهش می یابد یا حرکت موتور به کمک کلاچ خلاص می شود استپر وظیفه تنظیم دور موتور را بر عهده میگیرد که در صورت نقص در آن باعث خاموش شدن ناگهانی خودرو می شود.

یکی دیگر از مواردی که خودرو به دلیل نقص استپر خاموش می شود زمانی می باشد که استپر به دلیل خرابی یا گذر از عمرش نمی تواند اکسیژن کافی را تامین کند. در این حالت خودرو یا در حالت درجا و گاهی به محض روشن شدن خاموش می شوند. در این زمان بهتر است استپر توسط یک شخص ماهر تعویض گردد. فیکس اپ کار به عنوان تامین کننده قطعات خارجی و مرجعی جهت تعمیر آنها آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز می باشد.

با توجه به مطالب ارائه شده در این مقاله به این نتیجه می رسیم که استپر یکی از قطعات بسیار کاربردی در عملکرد صحیح موتور خودرو می باشد. بنابراین دانستن نحوه کارکرد آن و شناخت علائم خرابی استپر به حفظ سلامت آن در خودرو بسیار مفید می باشد. در صورت نیاز به تعمیر انواع خودروی خارجی و تامین قطعات مورد نیاز آن می توانید با فیکس آپ کار در تماس باشید.