خرابی شمع های خودرو به عنوان یک قطعه بسیار با اهمیت در ماشین می تواند بسیار دردسر ساز شود. علائم خرابی شمع خودرو می تواند متفاوت باشد و به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. خرابی شمع ها با وجود اندازه بسیار کوچکش دردسر های بزرگی را ایجاد می کند که ممکن است منجر به روشن نشدن خودرو نیز بشود.

جهت شناسایی و بررسی خرابی های شمع خودرو نیازمند شناخت آن و عملکردش در خودرو می باشیم. این قطعه با توجه به جایگاهی که در فعالیت خودرو دارد به عنوان جزئی از ایسیو شناخته می شود که در صورت آسیب دیدن آن ممکن است منجر به تعمیر ایسیو نیز بشود. جهت بررسی این قطعه و علائم خرابی آن همراه ما باشید.

شمع خودرو چیست؟

آشنایی با شمع خودرو - فیکس اپ کار
آشنایی با شمع خودرو – فیکس اپ کار

شمع خودرو به عنوان یکی از قطعات اصلی در ایجاد حرکت خودرو می باشد. این قطعه با قرار گرفتن در موتور با تولید جرقه باعث ایجاد احتراق در موتور می شود و حرکت پیستون ها را ممکن می سازد. این عمل توسط جرقه ای که از انتهای شمع ساطع می شود انجام می پذیرد و در نهایت منجر به حرکت خودرو می شود. همین قطعه کوچک با کارکردی که دارد باعث حرکت خودرو می شود که خرابی آن این عمل را به مشکل می اندازد. بنابراین شناسایی علائم خرابی شمع خودرو می تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

شمع ها در دو سر خود دارای الکترود مثبت و منفی هستند که توسط یک میانه سرامیکی از یکدیگر جدا شده اند. احتراق در قسمت انتهایی شمع خودرو رخ می دهد که نتیجه عملکرد صحیح آن می باشد. احتراق در موتور نیازمند سه عامل اصلی می باشد که شامل اکسیژن، سوخت و حرارت است. قسمت حرارت توسط شمع تامین می شود و احتراق صورت می پذیرد.

خرابی شمع خودرو

شمع خودرو به عنوان یک قطعه پر مصرف دچار خرابی های بسیاری می شود. این خرابی می تواند به صورت مستقیم متوجه شمع شود و یا به شکل غیر مستقیم از دیگر قطعات آسیب وارد شود. توجه به علائم خرابی شمع خودرو به شما کمک می کند تا بتوانید مشکل موجود در شمع را به درستی شناسایی کرده و نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

همانطور که در بالا اشاره کردیم بسیاری از دلایلی که باعث عملکرد بد شمع می شود می تواند از دیگر قسمت ها به آن وارد بشود. یکی از این قسمت ها ECU می باشد که خرابی در این قطعه مهم خودرو می تواند از برق رسانی به شمع خودداری کند و شمع عمل جرقه زنی را به خوبی انجام ندهد. نتیجه این اتفاق عدم احتراق و حرکت خودرو می باشد. جهت تشخیص این چنین مشکلاتی حتماً باید علائم خرابی ای سی یو نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

علائم خرابی شمع ماشین

شمع خودرو نیز مانند دیگر قطعات خودرو دچار خرابی می شوند که علائم مختلفی دارد. علائم خرابی شمع خودرو هر کدام به دلیل خاصی نمایان می شوند. شمع خودرو از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که اختلال در هر قسمت باعث بروز خرابی می شود. این قسمت ها شامل موارد زیر می باشد.

 • بدنه شمع
 • عایق چینی
 • الکترود های مثبت و منفی
 • ترمینال
 • پایه
 • گپ

در مجموع عملکرد صحیح تمام این قسمت ها، شمع ها دارای فعالیت صحیح خود می باشند. نقص در هر کدام از این قسمت ها در روند کارآیی شمع اختلال ایجاد می کند که شناسایی خرابی موجود به بررسی تمامی این قسمت ها مرتبط می شود. ناگفته نماند که اگر به صورت منظم از خدمات سروریس دوره ای خودرو استفاده نمایید می توانید از بروز بسیاری از این مشکلات جلوگیری نمایید.

ریپ زدن خودرو

عملکرد شمع خودرو به شکلی می باشد که در هنگام استارت جرقه می زند و منجر به احتراق و روشن شدن خودرو می شود. این عمل با ایجاد جرقه ساطع شده از انتهای شمع در پیستون رخ می دهد. اگر شمع ها دچار فرسودگی شوند این عمل به صورت ناقص انجام می پذیرد و دچار اختراق نا منظم می شود و به اصطلاح خودرو ریپ می زند. بنابراین ریپ زدن خودرو می تواند یکی از علائم خرابی شمع خودرو باشد.

در صورت فرسودگی شمع خودرو باید اقدام به تعویض آن نمایید. در این صورت قاعدتاً باید مشکل رفع شود ولی اگر این مشکل ادامه داشته باشد احتمال اختلال در اتصالات و نصب بد آن وجود دارد. ریپ زدن خودرو یکی از مشکلاتی است که رانندگان در شرایط مختلف با آن روبرو شده اند. این مشکل به دلایل مختلفی رخ می دهد که باید دلایل ریپ زدن ماشین به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرد.

بوی بد دود اگزوز

ذلیل بوی بد اگزوز - فیکس اپ کار
ذلیل بوی بد اگزوز – فیکس اپ کار

مخلوط شدن هوا و سوخت در خودرو باعث ایجاد احتراق ناقص می شود. این مشکل زمانی رخ می دهد که عمل جرقه زنی رخ ندهد و آلودگی زیادی از اگزوز خودرو خارج شود. این اتفاق یکی از علائم خرابی شمع خودرو می باشد و نیاز به بررسی توسط مکانیک می باشد. عملکرد صحیح موتور به احتراق صحیح و سالم آن بستگی دارد که در صورت انجام احتراق ناقص این عمل به خوبی صورت نمی پذیرد.

همانطور که که توضیح دادیم احتراق صحیح توسط شمع ها باعث انفجار صحیح سوخت داخل پیستون می شود. این احتراق صحیح از آلودگی حاصل از سوخت می کاهد و اگر این عمل به درستی صورت نپذیرد آسیب زیادی به محیط زیست وارد می کند. در صورتی که این مشکل بر طرف نشود ممکن است آسیب های زیادی به موتور خودرو وارد بشود و به یکی از دلایل خرابی موتور خودرو تبدیل شود.

لرزش خودرو در حالت درجا

یکی دیگر از علائم خرابی شمع خودرو وجود سر و صدای زیاد از موتور و لرزش آن می باشد. عملکرد ضعیف شمع باعث بروز چنین اتفاقی در خودرو می شود. این مشکل به دلیل عدم تنظیم صحیح سوخت و اکسیژن توسط حسگر اکسیژن می باشد. زمانیکه احتراق به خوبی صورت نپذیرد این مشکل پدید می آید.

وجود این مشکل باعث ایجاد سر و صدا در موتور می شود و همچنین بر اثر آن در موتور لرزش ایجاد می شود. جهت رفع این مشکل شما نیازمند یک بررسی دقیق توسط مکانیک ماهر می باشید. زیرا چنین اتفاقاتی ممکن است در آینده به موتور خودرو آسیب زیادی وارد کند. لرزش در خودرو یکی از مشکلات بسیار آزار دهنده ای می باشد که ممکن است این اتفاق باعث انتقال لرزش موتور به اتاق بشود.

کاهش شتاب خودرو

ایجاد اختلال در شمع باعث بروز مشکلاتی در موتور خودرو می شود که این عامل در حرکت خودرو تاثیر گذار می باشد.  اگر سامانه پیشرانه به خوبی کار نکند حرکت خودرو نیز دچار اشکال می شود. یکی از عوامل حرکت در خودرو شتاب می باشد که هر چه این اقدام به خوبی صورت گیرد حرکت خودرو روانتر انجام می شود. یکی دیگر از علائم خرابی شمع خودرو کاهش شتاب آن می باشد. زمانیکه پدال خودرو را می فشاریم در اثر جرقه زنی صحیح خودرو به خوبی شتاب لازم را دریافت میکند که در صورت عملکرد ضعیف شمع و احتراق ناقص این عمل صورت نمیگیرد.

روشن نشدن خودرو

در ادامه اشاره به تاثیر عملکرد شمع در موتور به خاموش شدن خودرو و یا روشن نشدن آن اشاره خواهیم کرد. مواقعی که خودرو روشن نمیشود اولین نکته ای که به ذهن همگان می رسد ایراد در باتری می باشد اما در بسیاری از مواقع توان ناکافی در شمع نیز باعث بروز این اشکال می شود. در صورتی که شمع ها دچار فرسودگی و یا خرابی بشوند توان کافی برای حرکت و روشن نمودن خودرو را دارا نخواهند بود و موجب خاموش شدن خودرو و یا روشن نشدن آن می شود. در صورت نیاز برای رفع مشکلات خودروی خارجی خود مانند تعمیر کیا اپتیما می توانید از خدمات فیکس اپ کار بهره مند شوید.

دلایل خرابی شمع خودرو

عوامل خرابی شمع خودرو - فیکس اپ کار
عوامل خرابی شمع خودرو – فیکس اپ کار

با توجه به موارد ارائه شده و بررسی علائم خرابی شمع خودرو می توان در اسرع وقت به رفع مشکلات آن اقدام نمود. شمع خودرو با توجه به اینکه قطعه ای الکترونیکی در خودرو می باش به قطعات دیگر خودرو مانند ایسیو و سیم کشی های خودرو نیز مرتبط می باشد. در ادامه به دلایل خرابی شمع خودرو اشاره خواهیم نمود.

 • خراب شدن وایر
 • تنظیم نبودن شکاف شمع
 • آلوده شدن شمع به کرین
 • گرم شدن بیش از حد شمع
 • نفوذ روغن به محفظه احتراق

شمع ها به عنوان یکی از قطعات پر مصرف خودرو نیازمند بررسی و رسیدگی مداوم هستند. هر چه آسیب این قطعه بیشتر بشود قطعات بیشتری از خودرو درگیر می شود که در نتیجه عملکرد ضعیف خودرو را شاهد خواهیم بود. فیکس اپ کار به عنوان ارائه دهنده خدمات تعمیر خودرو آماده ارائه خدمات فنی ماشین به شما عزیران می باشد.

در پایان باید بگوییم که این قطعه باید در مدت زمان مصرف مشخصی تعویض شود. این طول عمر در بسیاری از خودروها دارای عددی بین چهل تا هشتاد هزار کیلومتر می باشد. این میزان مصرف در حالی می باشد که تحت تاثیر خرابی ها قرار نگیرد و خودرو در سلامت کامل فعالیت داشته باشد.