روغن سوزی ماشین از مشکلات مکرر در خودروهای فرسوده است. علت روغن سوزی ماشین و علائم آن از مواردی است که باید یک راننده آن را دانسته و از آن پیشگیری کند. به این دلیل که اگر یک خودرو به هر دلیلی دچار روغن سوزی شود، مشکلات جدی برای موتور و سلامت کلی خودرو ایجاد می کند. به همین جهت بسیار مهم است که از این رخداد پیشگیری کرده و علائم و نشانه های روغن سوزی ماشین را بدانیم.

در علت روغن سوزی ماشین و علائم آن در فیکس آپ کار خواهید آموخت:

روغن سوزی ماشین چیست؟

علت روغن سوزی ماشین و علائم آن
علت روغن سوزی ماشین و علائم آن

روغن سوزی ماشین زمانی اتفاق میافتد که به دلایل مختلف، روغن داخل موتور خودرو به همراه سوخت با هم ترکیب شده و می سوزد. زمانی که این اتفاق میافتد و علاوه بر سوخت که بطور مثال بنزین باشد، روغن موتور هم بسوزد، دود زیادی از خودرو خارج می شود.

شدت و غلظت این دود ناشی از روغن سوزی، خبر از سر درون دارد. علت روغن سوزی ماشین و علائم آن می تواند بسیار مختلف باشد اما صدماتی که وارد می کند کاملاً آشکار و مشخص است. لذا می توان گفت این صدمات بسیار جدی بوده و نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

در زمان روغن سوزی خودرو نباید با این شرایط مدام از آن استفاده کرد و بی توجه بود. همچنین روغن سوزی می تواند در هر نوعی از خودرو رخ بدهد. در ادامه در فیکساپ کار همراه باشید تا علائم روغن سوزی ماشین را با هم مرور کنیم.

علائم روغن سوزی ماشین چیست؟

هر خودرو بسته به شرایط، تکنولوژی ساخت و موارد مرتبط دیگر می تواند علائم مختلفی داشته باشد. به همین جهت نمی توان گفت که این علائم حتماً باید در شرایط روغن سوزی خودرو دیده شود. مواردی که در علت روغن سوزی ماشین و علائم آن گفته می شود، ممکن است یک یا چند مورد را در هر خودرو داشته باشد. بررسی یک به یک موارد در زمانی که مشکوک به روغن سوزی هستیم باید انجام دهیم.

خروج دود آبی رنگ

علت روغن سوزی ماشین و علائم آن
علت روغن سوزی ماشین و علائم آن

از شایع ترین و رایج ترین علائم روغن سوزی خودرو، خروج دود آبی رنگ با بوی بسیار بد از اگزوز می باشد. شدت و رنگ و بو در شرایط مختلف کاملاً می تواند متفاوت باشد. اما چیزی که مشخص است این است که هرچه این فاکتور ها بیشتر باشد، شرایط بدتر خواهد بود.

در این بین ممکن است برخی خودرو ها با استفاده از تکنولوژی که در اگزوز و سیستم خروجی آن دارند دود را به شکل آبی رنگ خارج نکنند. به همین جهت تنها نمی توان گفت که علائم روغن سوزی خودرو، خروج دود آبی رنگ از آن است.

اما می توان گفت اکثر خودرو های قدیمی و کارکرد بالا که سلامت مناسبی هم ندارند، به شکل واضحی در روغن سوزی دود آبی رنگ را دارند. خودرویی اگر دچار روغن سوزی شود و بطور کامل رفع نشود و تعمیر موتور خودرو در آن صورت نگیرد، در آینده بسیار نزدیک مجدد دچار روغن سوزی خواهد شد.

کم شدن سطح روغن موتور

تا به این جای کار از علت روغن سوزی ماشین و علائم آن خروج دود آبی رنگ بسیار رایج بود. اما مورد دیگری هم که دست کمی از دود آبی ندارد، کم شدن سطح روغن موتور است. این مورد کاملاً واضح است که هیچ دلیل بر کم شدن روغن موتور ندارد.

زیرا روغن موتور یا روغن های دیگری درست است که مصرفی هستند اما مثل بنزین نمی سوزند. همچنین اگر مدت زمان طولانی روغن موتور خود را تعویض نکرده باشید، دلیل بر کم شدن سطح آن وجود نخواهد داشت.

لذا بررسی سطح روغن موتور یکی از مواردی است که در نگهداری خودرو بسیار موثر است. در صورتی که با کم شدن سطح روغن موتور مواجه شدید و روغن ریزی از آن ناحیه نداشتید، حتماً به سراغ یک متخصص رفته و این مورد را پیگیری کنید.

عدم شتاب مناسب

علت روغن سوزی ماشین و علائم آن
علت روغن سوزی ماشین و علائم آن

زمانی که روغن موتور بهمراه سوخت بسوزد، قطعاً از توان موتور خودرو کاسته می شود. اگر خودرویتان شتاب لازم را مثل سابق ندارد، می تواند دلیلی بر علت روغن سوزی ماشین و علائم آن داشته باشد.

در چنین شرایطی مواردی که در علائم روغن سوزی گفته شده است را باید بررسی کنید. اگر به غیر از شتاب نامناسب خودرو، متوجه علائم مشکوک دیگر شدید، احتمال روغن سوزی وجود دارد.

در زمان هایی ممکن است روغن سوزی به تازگی در حال رخ دادن باشد. در این شرایط قطعاً علائم آنقدر آشکار نیستند و ممکن است به چشم نیاید. پس باید تمام موارد را بررسی کرده و اگر حتی به چند مورد آن هم مشکوک بودید چشم پوشی نکنید.

البته که هر عدم شتاب و مشکلات در سرعت خودرو بدلیل روغن سوزی نمی باشد و می تواند دلایل مختلفی در نواحی خودرو داشته باشد و نیاز به بررسی یک کارشناس دارد.

وجود چربی در موتور و اگزوز

زمانی که روغن سوزی صورت می گیرد، وجود چربی هم خودی نشان می دهد. این چربی ها یا چرب شدن ها در شمع و اگزوز خودرو بطور معمول به چشم می خورد. در صورتی که شمع های خودرو چرب شوند، می تواند منبع آگاهی از روغن سوزی موتور باشد.

همچنین دهانه اگزوز خودرو هم می تواند به همین جهت چرب شده باشد. این چربی ها دقیقاً ناشی از سوخت روغن موتور است. ذرات روغن که با سوخت در حال سوزانده شدن است، به قسمت های مختلف چسبیده می شود.

دلایل روغن سوزی خودرو

مواردی که باعث می شود خودرو به روغن سوزی بیافتد خیلی زیاد و پیچیده نیستند. همیشه رسیدگی به خودرو در زمان مقرر و عدم چشم پوشی به مشکلات ریز و درشت، دوای اکثر درد ها هستند. در اکثر مواقع این امورات توسط خودتان در زمان کم و بدون هزینه قابل انجام هستند.

سرویس دوره ای خودرو در زمان مناسب و تعویض مصرفی ها با باکیفیت ترین ها از جمله موارد پیش نیاز هستند. این مصرفی ها را باید جدی گرفت و نباید پشت گوش انداخت.

ترکیب سوخت، روغن و هوا باعث روغن سوزی شده و علت روغن سوزی ماشین و علائم آن از همین مورد است. حالا این که چه چیزی باعث این مسئله شده است، علاوه بر موارد گفته شده نیاز به بررسی یک کارشناس در این زمینه دارد.

روش های پیشگیری از روغن سوزی ماشین

علت روغن سوزی ماشین و علائم آن
علت روغن سوزی ماشین و علائم آن

روش های زیادی جهت پیشگیری از روغن سوزی ماشین وجود دارد. ممکن است برخی از این روش ها بسیار کوچک باشد که حتی به چشم هم نیاید. اما رعایت همین موارد باعث پیشگیری از روغن سوزی و در نهایت سلامت موتور خودرو می شود.

رعایت موارد مختلف، رسیدگی به سلامت خودرو، استفاده از لوازم استوک ماشین اصلی و موارد مختلف که باعث پیشگیری از روغن سوزی و مشکلات دیگر خودرو می شوند. مواردی که می تواند موثر باشند به شرح زیر هستند:

  • بررسی سطح روغن موتور
  • بررسی دود خارج شده از اگزوز
  • استفاده از روغن موتور با کیفیت
  • استفاده از مکمل های استاندارد طبق نظر کارشناس
  • رعایت موارد مختلف حین رانندگی

چه ماشین هایی دچار روغن سوزی می شوند؟

در اکثر مواقع، خودرو های قدیمی و فرسوده به این سرنوشت دچار می شوند. مهم ترین دلیلش هم این است که قطعات داخل موتور خودرو بقدر زیادیی فرسوده شده اند. خودروهای کارکرده نیز از این قضیه مستثنی نیستند و می توانند دچار روغن سوزی شوند.

علاوه بر موارد فوق، بر خلاف ظاهر قضیه، خودروهای جدید و امروزی هم می توانند دچار روغن سوزی شوند. این خودرو جدید می تواند یک خودرو لوکس خارجی هم باشد. روغن سوزی شامل تمام خودرو های کوچک و بزرگ، قدیمی و جدید می شود.

هزینه رفع مشکل روغن سوزی خودرو

خیلی نمی توان گفت که اگر تازه روغن سوزی رخ داده است پس با هزینه بسیار کم رفع می شود. زیرا قطعاتی که در موتور خودرو بر اثر این روغن سوزی دچار مشکل شده اند در هر صورت نیاز به تعویض خواهند داشت. مسئله این است که چه مقداری از این قطعات دچار مشکل شده باشند.

لذا در صورتی که شاهد روغن سوزی خودرو خود بودید یا به موردی مشکوک بودید، سریعاً به یک مرکز مطمئن مراجعه کنید. هزینه بطور تقریبی توسط کارشناس مشخص شده و تعمیر خودرو انجام می شود.