گیرپاژ موتور یا قفل کردن کردن موتور اصطلاحی است که برای سوختن موتور ماشین استفاده می شود. در تشخیص گیرپاژ موتور جهت رفع و تعمیر باید به علائم آن دقت نمود. توجه به سلامت موتور موجب پیشگیری و یا رفع خطرات احتمالی آن به صورت پیشگیرانه می شود. این اتفاق در بین دارندنگان خودرو خیلی محتمل نمی باشد اما امکان بروز اتفاق را دارد.

موتور خودرو اصلی ترین قطعه در حرکت خودرو می باشد و قلب تپنده خودرو محسوب می شود. نگهداری از موتور خودرو تا حد زیادی به سلامت و کیفیت ماشین کمک می کند. دلایل خرابی موتور متعدد می باشد و به عوامل مختلفی بستگی دارد که باید آنها را مورد بررسی قرار داد. ما در این مقاله به بررسی عوامل گیرپاچ، تشخیص و رفع آن می پردازیم.

گیرپاژ موتور ماشین چگونه رخ می دهد؟

عوامل گیرپاژ خودرو - گیرپاژ موتور - فیکس اپ کار
عوامل گیرپاژ خودرو – گیرپاژ موتور – فیکس اپ کار

گیرپاژ موتور به دلایل مختلفی با قفل شدن آن رخ می دهد. دلایل زیادی در وقوع آن موثر هستند که باعث اختلال در عملکرد موتور می شوند. از جمله دلایل این نقص مشکل در روغن موتور و برخورد قطعات فلزی موتور با یکدیگر می باشد. روغن موتور باعث کاهش دما و روانکاری در موتور می شود که همین عمل در افزایش کیفیت موتور تاثیر مستقیم دارد. با ایجاد هر گونه مشکل در آن اتفاقاتی مانند گیرپاچ رخ می دهد.

موتور خودرو مجموعه ای از قطعات مختلف است که برای فعالیت و حرکت ماشین حیاتی می باشد. رسیدگی به این مجموعه قطعات دارای اهمیت بالایی می باشد و باید از اتفاقات و خرابی های آن جلوگیری نمود. زیرا تعمیر موتور خودرو علاوه بر دردسر زیاد دارای هزینه های تعمیر و تعویض بالایی نیز می باشد. بنابراین باید در نگهداری های دوره ای و رسیدگی به آن توجه  ویژه ای نمود.

تشخیص گیرپاژ موتور

گیرپاژ موتور به دلیل بالا رفتن دمای موتور و اصطکاک بیش از حد قطعات آن رخ می دهد. این اتفاق اصولاً زمانی رخ می دهد که سیالات درون موتور به خوبی عمل نمی کنند و روانکاری به شکل صحیح رخ نمی دهد. کمبود روغن و برخورد بیش از اندازه قطعات موتور با یکدیگر علاوه بر بالا رفتن دما باعث ساییدگی و خرابی قطعات می شود که نتیجه آن قفل کردن موتور خودرو می شود.

این اتفاق علاوه بر نبود روانکاری درست در موتور به دلیل عدم استفاده طولانی مدت از ماشین نیز رخ می دهد. تشخیص علائم، بررسی دلایل آن و اقدامات سریع برای رفع آنها برای حفظ سلامتی موتور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. جهت بررسی این عوامل باید از یک مکانیک ماهر بهره ببرید و در صورت داشتن خودروی خارجی بهتر است به تعمیرگاه خودروی خاجی مراجعه نمایید. فیکس آپ کار جهت تعمیر خودروی خارجی مانند تعمیر سوزوکی گرند ویتارا و دیگر ماشین ها با در اختیار داشتن تجهیزات و تخصص بالا خدمات حرفه ای را در این زمینه ارائه می دهد.

علائم گیرپاچ موتور

بروز مشکلات در خودرو همیشه با علائمی همراه می باشد. این علائم بعضاً به صورت مشهودی قابل تشخیص می باشد و در بعضی مواقع نیاز به بررسی بیشتری است. گیرپاچ موتور هنگام وقوع رانندگان را بسیار به دردسر می اندازد و خودرو دیگر قادر به حرکت نمی باشد. علائمی در شروع این اتفاق وجود دارد که با یکدیگر به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

  1. توجه به چراغ چک خودرو: چراغ های هشدار خودرو همیشه عاملی جهت پیشگیری از مشکلات می باشند. در صورت مشاهده چراغ افزایش آمپر و روغن می توان میزان سطح آب و روغن را بررسی نمود.
  2. مشاهده دود آبی از اگزوز: همانطور که در مقالات پیشین توضیح دادیم تغییر رنگ دود اگزوز از عوامل مشکلات در خودرو و سوخت می باشد. این دود خبر از نشت روغن و سوختن آن در موتور می دهد.
  3. افزایش اصطکاک یا یاتاق زدن: یاتاقان قطعه ای می باشد که از ایجاد اصطکاک قطعات فلزی بر روی هم جلوگیری می کند. بر اثر افزایش دما ممکن است از بین بروند و فلز با فلز برخورد کند که این مورد همراه با صدای تلق تلق در خودرو می باشد.

همانطور که اشاره کردیم دو عامل اصلی در گیرپاچ موتور خودرو عدم روانکاری و دمای بالای آن می باشد. در فیکس اپ کار در مورد هر دوی آنها در مقالات مختلف سخن گفتیم و می دانیم که سیالات موجود در موتور باعث جلوگیری از آنها می شوند. این سیالات شامل آب و روغن می باشند. روغن خود به تنهایی علاوه بر روانکاری از افزایش دمای موتور نیز جلوگیری می کند. یکی از مشکلات روغن، سیاه شدن آن می باشد که در این حالت باید علت سیاه شدن روغن موتور بررسی شود.

دلایل گیرپاچ موتور

عوامل گیرپاژ موتور - روغن موتور - فیکس آپ کار
عوامل گیرپاژ موتور – روغن موتور – فیکس آپ کار

پس از بررسی علائم گیرپاژ موتور نوبت به دلایل آن می رسد. گیرپاژ در موتور به دلایلی رخ می دهد که هر کدام از آنها یک مشکل اساسی در خودرو می باشد. همانطور که اشاره شده عمده این مشکلات به دمای موتور، اصطکاک و سیالات آن مرتبط می باشد. در ادامه به این عوامل مشکل ساز خواهیم پرداخت.

  1. مشکلات روغن موتور: روغن موتور به عنوان یکی از سیالات حیاتی در خودرو می باشد. کمبود این ماده و یا کیفیت پایین آن باعث کاهش روانکاری در موتور و افزایش دمای آن می شود.
  2. عدم استفاده از خودرو به مدت طولانی: اگر خودرو به مدت طولانی در یکجا ساکن باشد و استفاده ای از آن نشود موجب خرابی هایی در موتور می شود. یکی از این خرابی ها زنگ زدگی سیلندر می باشد که موجب گیرکردن رینگ پیستون در جای خود می شود.
  3. ورود آب به سیلندر: عملکرد پیستون ها جهت فشرده سازی و احتراق سوخت و هوا می باشد. در صورتی که آب وارد این محفظه شود به اصطلاح هیدرولاک رخ داده و با استفاده بیشتر آسیب بیشتری به موتور وارد می شود.
  4. افزایش دمای موتور: یکی از عوامل شایع در گیرپاژ، افزایش دمای موتور می باشد. کمبود مایع خنک کننده و روغن در موتور از عوامل رخ دادن آن می باشد. توجه به سیالات موتور و دمای آن موجب افزایش طول عمر خودرو می شود.

دلایل ارائه شده از عمده موارد گیرپاچ موتور هستند. بسیاری از این مشکلات با بررسی علائم گیرپاژ قابل پیشگیری هستند اما جهت حفظ کیفیت خودرو استفاده از سرویس های دوره ای خودرو توصیه می شود.

راه های رفع گیرپاژ موتور

در پایان مقاله گیرپاژ موتور خودرو به نحوه برخورد با این مشکل می پردازیم. در علائم و دلایل وقوع این مشکل بارها به روغن موتور اشاره نمودیم، زیرا از اصلی ترین عوامل ایجاد گیرپاچ می باشد. اگر مشکل به دلیل روغن موتور باشد باید آن را به مکانیک ماهر نشان داده که احتمالا منجر به تعمیر یا تعویض آن می شود. اگر مشکل به دلیل وجود بخار آب باشد بهترین راه حل انتظار جهت تبدیل بخار به مایع می باشد.

بهترین راه کار برای حفظ پایداری موتور جلوگیری از وقوع این اتفاقات می باشد. گیرپاچ یکی از دلایل خاموش شدن خودرو است که با بررسی میزان آب، روغن و کیفیت آنها از وقوع آن جلوگیری می شود. استفاده از نگهداری های دوره ای یکی از بهترین راهکار ها برای حفظ سلامت خودرو می باشد که فیکس اپ کار در ارائه خدمات سرویس دوره ای آمادگی کامل را دارد.

استفاده از قطعات با کیفیت، مراجعه به مکانیک ماهر، استفاده از روغن با کیفیت و رانندگی صحیح به حفظ سلامت خودرو کمک زیادی می کند. اگر به دنبال مجموعه ای کامل برای تعمیر خودروهای خارجی می باشید و همچنین برای تهیه لوازم استوک اوریجینال می توانید از خدمات فیکس آپ کار همراه با ارائه ضمانت استفاده نمایید.