دیسک و صفحه یکی از قطعات مصرفی کلاچ می باشند. یکی از اختلال ها در عملکرد کلاچ خرابی دیسک و صفحه است. یکی از شایع ترین مشکلات در خودرو خرابی یا اتمام این دو  قطعه می باشد همین موضوع بررسی علائم و نشانه ای خرابی آن را بسیار حائز اهمیت می کند. این دو قطعه علاوه بر اینکه روی کلاچ تاثیر گذار است بر عملکرد گیربکس نیز تاثیر می گذارد.

از آنجاییکه کلاچ یکی از قطعات جدایی ناپذیر خودرو می باشد و دیسک صفحه نیز در عملکرد صحیح آن بسیار ارزشمند می باشد بنابراین وجود اطلاعات مفید در مورد کارآیی و علائم خرابی دیسک و صفحه بسیار با اهمیت می باشد. فیکس اپ کار در این مقاله قصد دارد تا در مورد خرابی و نحوه عملکرد این دو قطعه مطالب مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار بدهد.

دیسک و صفحه کلاچ

خرابی دیسک و صفحه - فیکس اپ کار
خرابی دیسک و صفحه – فیکس اپ کار

همانطور که در مقالات پیشین گفته شد کلاچ یکی از قطعات حیاتی خودرو می باشد که ارتباط بین گیربکس و موتور را قطع می نماید، در این زمان حتی با روشن بودن خودرو نیز بدون آنکه چرخ دنده ها در گیربکس بچرخند خودرو حرکت می نماید. این عمل زمان مناسبی می باشد تا وضعیت دنده را تغییر دهیم. در صورتیکه دیسک و صفحه دچار خرابی شده باشند موجب اختلال در این روند می شوند. خرابی دیسک و صفحه دارای عوامل و نشانه های مختلفی می باشند که با هم آنها را بررسی خوناهیم کرد.

دیسک و صفحه وظیفه انتقال نیرو را از گیربکس به موتور بر عهده دارد. در این حالت قدرت موتور افزایش می یابد و این نیرو به چرخ دنده ها منتقل می شوند. در واقع رمانیکه خودرو روشن می شود فلایول به کمک احتراق سوخت در موتور می چرخد، در این زمان این چرخش باید به چرخ برسد. این عمل توسط دیسک و صفحه از موتور به گیربکس انجام می شود. دیسک و صفحه از قطعات مصرفی خودرو می باشند که معمولاً هنگام تعویض آن اقدام به تعویض بلبرینگ کلاچ نیز می کنند. برای آشنایی با بلبرینگ کلاچ و دلایل خرابی آن می توانید به مقاله رفع صدای بلبرینگ کلاچ مراجعه نمایید.

علائم خرابی دیسک و صفحه

خرابی دیسک و صفحه دارای عوامل و نشانه هایی می باشد. برای تشخیص این علائم با هم نکاتی را بررسی خواهیم کرد. دیسک صفحه به عنوان یکی از قطعات پر استفاده در خودرو می باشند و همین عامل باعث خرابی این قطعات می شود. دیسک و صفحه دارای انواع مختلفی می باشند که شامل دیسک و صفحه روغنی، اتوماتیک، دیسک و صفحه خشک،دو صفحه ای و تک صفحه ای می باشد.

طول عمر دیسک و صفحه به طور متوسط 45000 کیلومتر می باشد. این عامل خود یکی از عواملی است که در خرابی این دو قطعه بسیار تاثیر گذار می باشد. البته باید یادآور شویم این مقدار برای گیربکس های دستی می باشد. جهت دریافت اطلاعات، تشخیص و رفع مشکلات گیربکس های اتوماتیک و تعمیر خودرو خارجی می توانید از خدمات مجموعه فیکس اپ کار استفاده نمایید.

اختلال در تعویض دنده

نقص در تعویض دنده خودرو - فیکس اپ کار
نقص در تعویض دنده خودرو – فیکس اپ کار

دنده به عنوان جزء حیاتی در حرکت خودرو دچار مشکلاتی می شود. این مشکلات می تواند از گیربکس تا کلاچ متفاوت باشد. زمانیکه شما پدال کلاچ را فشار می دهید موقعیت دنده را می توانید تغییر دهید و زمانیکه پدال را رها میکنید افزایش قدرت موتور رخ می دهد. اگر در این بین اختلالی در عملکرد هر کدام از قطعات رخ بدهد منجر به نقص در این عملکرد می شود. خرابی دیسک و صفحه یکی از این عوامل می باشد.

یکی از علائم خرابی دیسک و صفحه نقص در رها سازی پدال کلاچ می باشد. اگر این عمل به خوبی انجام نشود دیسک کماکان می چرخد و ماشین از حالت دنده خارج نمی شود. در این حالت امکان خرد شدن فلایول ها در چرخ دنده بالا می رود و خودرو به طور کامل می ایستد. در هنگام وقوع این مشکل باید سریعاً اقدام به تعمیر آن بنماید. عدم تعمیر خودرو می تواند آسیب های شدیدی وارد می کند که در آن صورت باید اقدام به تعمیر گیربکس خودرو بنمایید.

وجود صدای جیر جیر و تلق تلق

وجود صدا در ماشین همواره نشانه ای از خرابی در یکی از قطعات خودرو می باشد. تشخیص اینکه این صدا برای چه مشکلی می باشد بسیار مهم است. در مورد خرابی دیسک و صفحه نیز این مورد حائز اهمیت می باشد. شنیدن این صدا در مجموعه کلاچ می تواند به دلیل شکستگی و ترک فنر و صفحه باشد. یکی از دلایل اصلی برای ایجاد این صدا در کلاچ وجود کثیفی و روغن بر روی صفحه می باشد. این عوامل باعث ایجاد سایش نا منظم دیسک می شود. در نتیجه صدایی شبیه به تلق تلق خواهید شنید.

صدای جیر جیر نیز یکی دیگر از صداهای موجود هنگام خرابی در خودرو می باشد. اگر هنگام فشردن پدال صدای جیرجیر شنیدید و یا این صدا متوقف شد دلیلی بر نصب نادرست دیسک می باشد. یکی از عوامل ایجاد نقص در خودرو کار نابلد بودن مکانیک می باشد. بنابراین برای تعمیر خودروی خود حتماً به یک تعمیرگاه مجاز مراجعه نمایید. اگر به دنبال تعمیرگاه خودرو های خارجی جهت رفع مشکل ماشین خود می باشید فیکس اپ کار به عنوان یکی از تخصص های خود به عنوان تعمیرگاه تخصصی پژو 2008 تهران آماده خدمت رسانی می باشد.

لرزش خودرو

دلایل لرزش ماشین - فیکس اپ کار
دلایل لرزش ماشین – فیکس اپ کار

لرزش خودرو یکی دیگر از نشانه های خرابی در خودرو می باشد. این اتفاق می تواند عوامل مختلفی داشته باشد. برای تشخیص این خرابی باید زمان لرزش را مورد بررسی قرار دهید. خرابی دیسک و صفحه با فلایول می تواند دلایلی برای این اتفاق باشد. اگر هنگام رها کردن پدال کلاچ مخصوصاً موقع شتاب این اتفاق رخ بدهد نشانه ای از خرابی دیسک و صفحه می باشد.

همانطور که اشاره کردیم لرزش خودرو دارای دلایل متفاوتی می باشد. یکی از آن عوامل لرزش موتور می باشد که باعث انتقال لرزش موتور به اتاق می شود.  همچنین از دیگر عوامل این اتفاق می تواند دلیل لرزش فرمان، اکسل، سامانه تعلیق و فنر بندی، سیستم ترمز، لاستیک و چرخ ها باشد. هر کدام از موارد گفته شده دارای علائمی می باشد که می توانید از مقالات مورد نظر در همین وبسایت استفاده نمایید.

سر خوردن کلاچ خودرو

این اتفاق زمانی رخ می دهد که دیسک متصل به فلایول به درستی درگیر نمی شود. این اتفاق باعث از بین رفتن قدرت بین خودرو و چرخ ها می شود. نشانه های این مشکل می تواند بسیار ملموس و قابل تشخیص باشد. مهمترین نشانه آن از بین رفتن قدرت خودرو در حرکت می باشد. همچنین فرسودگی و خرابی دیسک و صفحه نیز باعث بروز این اتفاق می شود.

از جمله دیگر عوامل این اتفاق وجود کثیفی و نشت روغن و دیگر مایعات بر روی کلاچ می باشد. در صورت بروز این اتفاق توصیه می شود حتماً به یک مکانیک ماهر و مجاز مراجعه نمایید. از دیگر اقدامات برای جلوگیری از این اتفاق استفاده از سرویس دوره ای خودرو می باشد. اگر این سرویس به طور منظم صورت پذیرد بسیاری از مشکلات پیش از وقوع رفع خواهند شد و از صرف هزینه های بیشتر جلوگیری می شود.

کاهش قدرت خودرو

توانایی موتور ماشین کاهش پدیا کند - فیکس اپ کار
توانایی موتور ماشین کاهش پدیا کند – فیکس اپ کار

کاهش قدرت خودرو یکی از نشانه های خرابی دیسک و صفحه می باشد. گرچه این اتفاق به دلایل مختلف می باشد اما اگر همراه با نشانه های خاصی مانند داغ شدن دیسک و صفحه همراه باشد مشکل به وجود آمده مشخص می باشد. این اتفاق معمولاً در سر بالایی ها رخ می دهد. حرکت در سر بالایی و کلاچ و نیم کلاچ کردن باعث بروز این اتفاق می شود.

در این حالت به دلیل اصطکاک بیش از حد بین دیسک و صفحه باعث داغ شدن آنها می شود. زمانیکه این اتفاق رخ می دهد باعث کاهش قدرت خودرو در نتیجه کم شدن انتقال نیرو می شود. همچنین این اصطکاک باعث اتمام زودتر دیسک و صفحه نیز می شود که رانندگان را مجبور به تعویض آنها می کند. در صورت نیاز به تامین قطعات خودرو می توانید از خدمات فیکس اپ کار در ارائه قطعات استوک ماشین خارجی استفاده نمایید.

فرسودگی دیسک و صفحه

همانطور که پیشتر اشاره نمودیم دیسک و صفحه یکی از قطعات مصرفی خودرو می باشد. این قطعات دارای طول عمری می باشد که هر 45000 یا 50000 کیلومتر باید اقدام به تعویض آن بکنید. به دلیل اصطکاک های پیاپی دیسک و صفحه مانند لنت ترمز بعد از مدتی ساییده می شوند و کارآیی خود را از دست می دهند. اتمام این قطعات نیز یکی دیگر از نشانه های خرابی دیسک و صفحه می باشد.

اتمام دیسک و صفحه کلاچ خودرو دارای علائمی می باشد که به آنها می پردازیم. یکی از علائم اتمام دیسک و صفحه به اصطلاح گاز هرز دادن در حین حرکت می باشد. همچنین از دیگر علائم آن می توان به کاهش قدرت موتور در سربالایی و اختلال در تغییر موقعیت دنده می باشد. رسیدگی به این مشکلات و بررسی علائم از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

عوامل خرابی دیسک و صفحه خودرو

دلایل خرابی دیسک و صفحه خودرو - فیکس اپ کار
دلایل خرابی دیسک و صفحه خودرو – فیکس اپ کار

پس از بررسی علائم خرابی دیسک و صفحه کلاچ خودرو باید بدانیم چه عواملی باعث بروز این نشانه ها می شود. دلایل بسیار زیادی برای فرسودگی و ایجاد مشکل برای این قطعات وجود دارد. در ادامه به بررسی مختصر این عوامل می پردازیم.

  1. رانندگی با شتاب زیاد: یکی از عوامل خرابی در خودرو، نوع نگهداری و رانندگی می باشد. رانندگی ایمن و بدون شتاب بالا می تواند به افزایش طول عمر دیسک و صفحه کمک بکند.

  2. عدم فشار به موتور در سربالایی: یکی دیگر از کار هایی که در طول عمر بیشتر دیسک و صفحه کمک می کند رانندگی با دنده مناسب و تعویض با دقت آن می باشد.

  3. افزایش قدرت موتور: یکی از عوامل خرابی در دیسک و صفحه افزایش قدرت موتور می باشد. البته این موضوع در خودرو ها وجود ندارد و به عنوان ارتقا در خودرو به حساب می آید. جهت ارتقا و نصب آپشن خودرو می توانید از خدمات فیکس اپ کار بهره مند بشوید.

  4. استفاده بیش از اندازه کلاچ: زمانیکه پدال کلاچ حتی ذره ای فشرده باشد باعث درگیر شدن کلاچ می شود. بنابراین برای جلوگیری از اتمام صفحه کلاچ به سرعت پای خود را پس از تعویض دنده به صورت کامل از کلاچ بردارید.

  5. تعویض دنده نادرست: تعویض دنده به شکل نا صحیح باعث آسیب به صفحه کلاچ می شود. حتماً از تعویض دنده کامل اطمینان حاصل نمایید.

  6. سنگین بودن خودرو: اگر وزن خودرو بیش از حالت استاندارد سنگین بشود باعث ایجاد خرابی دیسک و صفحه می شود.

در این مقاله به توضیح درباره دیسک و صفحه، علائم و دلایل خرابی آن سخن گفتیم. با توجه به این نکات و رعایت اصول نگهداری از خودرو از بروز بسیار از اتفاقات و هزینه های گزاف جلوگیری خواهید کرد. فیکس اپ کار در مسیر تعمیر خودرو های خارجی مانند تعمیر سوبارو در خدمت شما عزیران می باشد.