خرابی گیربکس اتوماتیک یکی از مشکلات رایج در خودرو های مدرن می باشد. از جمله دلایل خرابی گیربکس اتوماتیک می توان به حرکت با دنده خلاص در سراشیبی اشاره کرد. گیربکس به عنوان یکی از اصلی ترین قسمت های خودرو در جهت حرکت و کنترل سرعت خودرو می باشد. خرابی این بخش از ماشین باعث بروز اختلال های فراوانی در کیفیت حرکت آن می شود. بنابراین باید در جهت حفظ سلامت آن حساسیت خاصی به خرج دهیم.

گیربکس اتوماتیک با گیربکس دستی دارای تفاوت هایی در ساختار و عملکرد می باشد. تعمیر و رفع مشکلات آن نیز به همین تناسب دارای تفاوت هایی است که جهت بررسی آن باید به مراکز تخصصی مراجعه نمایید. فیکس آپ کار به عنوان مرکز تعمیر خودروی خارجی و گیربکس های آنها در تهران آماده ارائه خدمات می باشد.

آشنایی با گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک چیست - رفع خرابی گیربکس خودکار - فیکس اپ کار
گیربکس اتوماتیک چیست – رفع خرابی گیربکس خودکار – فیکس اپ کار

گیربکس اتوماتیک در جهت پیشرفت و تسهیل استفاده از جعبه دنده های معمولی ساخته شده است. مزیت بزرگ این گیربکس تغییر موقعیت دنده به صورت اتوماتیک می باشد که باعث کاهش فعالیت راننده و تمرکز بیشتر در رانندگی می شود. آشنایی با گیربکس اتوماتیک نیازمند شناخت کلی عملکر آن چه به صورت دستی و اتوماتیک می باشد. جعبه دنده در واقع موجب قطع پیشرانه از چرخ ها می شود که همین امر باعث امکان تغییر دنده را به راننده می دهد. با توجه به تفاوت نوع دستی و اتوماتیک دلایل خرابی گیربکس اتوماتیک نیز متفاوت می باشد.

گیربکس های اتوماتیک از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند که شامل مبدل گشتاور، کلاچ های چند صفحه ای، خورشیدی و شفت خروجی گیر بکس می شود. هر کدام از این اجزاء فعالیت مخصوص به خود را دارا هستند و در مجموع به عملکرد صحیح گیربکس اتوماتیک منتهی می شوند. گیربکس اتوماتیک یا جعبه دنده خودکار به عنوان یک مزیت در خودرو محسوب می شود. امروزه خودرو های تولیدی به همراه گیربکس اتوماتیک می باشند و این موضوع امری عادی در خودروهای مدرن به حساب می آید.

عوامل خرابی گیربکس اتوماتیک

بررسی و رفع مشکلات موجود در گیربکس اتوماتیک نیازمند تخصص و مهارت بالایی می باشد. امروزه با توجه به بالا رفتن تعداد خودروهای گیربکس اتوماتیک مراکز تعمیر این قطعات نیز به مراتب بیشتر از قبل شده است. جهت تعمیر و تشخیص عوامل خرابی گیربکس اتوماتیک از اعتبار مرکز تعمیر حتماً اطمینان حاصل نمایید. دلایل خرابی گیربکس اتوماتیک بسیار متفاوت می باشد که تشخیص آن نیاز به یک مکانیک ماهر می باشد.

در جهت شناسایی خرابی جعبه دنده خودکار باید نسبت به آشنایی با گیربکس اتوماتیک اقدام نمایید. شناسایی ماهیت گیربکس به شناخت علائم خرابی گیربکس اتوماتیک کمک زیادی می کند. در این راه عوامل زیادی در جهت خرابی این مجموعه قطعات وجود دارد. جهت رفع خرابی گیربکس اتوماتیک باید این موارد شناسایی و رفع شوند. در ادامه با یکدیگر این عوامل را بررسی خواهیم نمود.

عدم انجام سرویس دوره ای خودرو

سرویس دوره ای خودرو یکی از عوامل اصلی در پیشگیری از خرابی خودرو می باشد. در این سرویس با بررسی قطعات و عملکرد خودرو به تشخیص وجود انواع خرابی می پردازند. اگر هر گونه اختلال در خودرو زودتر از وقوع آن تشخیص داده شود از بروز بسیاری از خرابی ها جلوگیری می کند که این عمل باعث کاهش هزینه در تعمیرات خودرو می شود. یکی از بررسی های این سرویس در زمینه دلایل خرابی گیربکس اتوماتیک می باشد.

بسیاری از عوامل خرابی گیربکس اتوماتیک مانند خرابی کلاچ و نشت روغن گیربکس اتوماتیک در صورت تشخیص سریع و به موقع راه حل و فرآیند تعمیر راحت تری دارند. بسیاری از خودرو های خارجی و مدرن به دلیل تفاوت و گاهاً پیچیدگی های طراحی برای سرویس دوره ای نیاز به افراد ماهر و متخصص دارد. فیکس آپ کار با فعالیت در زمینه سرویس دوره ای خودرو خارجی و تجربه بالا در این زمینه توانایی ارائه خدمات حرفه ای را دارد.

نشت روغن گیربکس اتوماتیک

یکی دیگر از عوامل خرابی گیربکس های دستی و اتوماتیک کاهش سطح روغن می باشد. روغن به عنوان یک سیال روان کننده در گیربکس که دارای چرخ دنده های بسیاری می باشد نقش مهمی را ایفا می کند. علاوه بر خرابی کلاچ به عنوان یکی از دلایل خرابی گیربکس اتوماتیک، کاهش سطح روغن به خاطر نشتی یکی از عوامل اختلال در گیربکس اتوماتیک می باشد. در صورتیکه قطعات و چرخ دنده های گیربکس به خوبی به وسیله روغن روان نشوند دچار اصطکاک و در ادامه فرسودگی می شوند.

همانطور که می دانیم در جاییکه چرخ دنده و قطعات متصل به هم وجود دارند به وسیله روغن نرم و روان عمل می کنند. در صورتی که این کار صورت نپذیرد موجب فعالیت کند و سفت می شود که از کیفیت رانندگی کاهش می دهد. علاوه بر آن می تواند باعث بروز صدمات شدید به قطعات گیربکس بشود.خودرو های مدرن علاوه بر داشتن گیربکس اتوماتیک شامل امکانات دیگری مانند فرمان برقی نیز می باشد. در صورت نیاز به تعمیر فرمان برقی می توانید با مراجعه به فیکس آپ کار از خدمات حرفه ای این مجموعه بهره مند شوید.

تاثیر خرابی کلاچ بر گیربکس اتوماتیک

آثار خرابی کلاچ بر گیربکس اتوماتیک - رفع خرابی گیربکس - فیکس اپ کار
آثار خرابی کلاچ بر گیربکس اتوماتیک – رفع خرابی گیربکس – فیکس اپ کار

یکی از مشکلاتی که برای گیربکس های اتوماتیک رخ می دهد تاخیر شتاب خودرو بعد از تعویض دنده می باشد. جهت رفع خرابی گیربکس اتوماتیک در این حالت باید سراغ کلاچ بروید. خرابی کلاچ به عنوان یک قطعه همیشه درگیر با گیربکس باعث مشکلالتی در آن می شود. کلاچ با قطع ارتباط موتور و چرخ ها امکان تعویض دنده را فراهم می کند که در صورت خرابی کلاچ این روند با مشکلاتی مواجه می شود.

زمانیکه در گیربکس های اتوماتیک، کلاچ دچار مشکل شود علاوه بر تاخیر شتاب معمول موتور مدت زمان آن کمی بیشتر می شود. کلاچ به عنوان یکی از عوامل خرابی گیربکس اتوماتیک شما را به دردسر می اندازد، بنابراین توصیه می شود که جهت رفع این مشکل به تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک مراجعه نمایید. با توجه به گستردگی این گیربکس در خودرو های خارجی شما می توانید جهت تعمیر انواع خودرو خارجی مانند تعمیر پژو 2008 از خدمات تخصصی فیکس اپ کار استفاده نمایید.

استفاده صحیح از موقعیت های دنده

یکی از عوامل ایجاد خرابی در خودرو ها عدم نگهداری صحیح از خودرو می باشد. هر چه رانندگی و نگهداری از خودرو با کیفیت بالاتری صورت پذیرد احتمال خرابی ماشین نیز کاهش پیدا می کند. استفاده صحیح از موقعیت های دنده اتوماتیک نیز یکی از این موارد می باشد که عدم رعایت آن به دلایل خرابی گیربکس اتوماتیک تبدیل می شود. این موارد را در شرایط زیر بررسی می کنیم.

  1. حالت پارک (P) در توقف کامل: قبل از توقف کامل دنده را به حالت پارک تغییر ندهید. حتماً از توقف کامل اطمینان پیدا کنید و بعد این عمل را انجام دهید.
  2. عدم تغییر به حالت درایو (D) موقع گاز: زمانیکه قصد تغییر موقعیت دنده به حالت درایو را دارید از عمل گاز دادن پرهیز کنید. در صورت بی توجهی به این شرایط خسارات زیادی به گیربکس شما وارد خواهد شد.
  3. رانندگی نکردن در حالت خلاص(N): از رانندگی در این حالت خودداری نمایید. بسیاری به خاطر کاهش مصرف سوخت مخصوصاً در سراشیبی از این ترفند استفاه می نمایند که باعث بروز خرابی در گیربکس می شود.

در خودرو های خارجی به دلیل عدم همکاری کشورهای سازنده نمایندگی های مورد نظر وجود ندارند که همین امر دارندگان این خودرو را به دردسر می اندازد. از این رو فیکس آپ کار اقدام به تامین قطعات استوک ماشین خارجی به صورت اصل و اوریجینال نموده است.

تهیه و ارائه این خدمات به مشتریان به صورت تست شده و همراه با ضمانت می باشد. فیکس آپ کار در زمینه تعمیر و تامین قطعات خودروی خارجی با در اختیار داشتن سالها تجربه درخشان آماده خدمات رسانی به دارندگان این خودرو ها از سراسر کشور به خصوص تهران می باشد.