خرابی جلوبندی خودرو یکی از مشکلاتی می باشد که می تواند بر کیفیت حرکت خودرو تاثیر مستقیمی بگذارد. بنابراین تشخیص نشانه های خرابی جلوبندی به شما در حفظ سلامت و کیفیت خودرویتان کمک خواهد کرد. خرابی جلوبندی ماشین باعث از بین رفتن تعادل خودرو و عدم تعلیق آن می شود که در این حالت کیفیت حرکت خودرو کاهش پیدا می کند.

رفع این مشکل جزء الویت ها در تعمیر خودرو می باشد و باید به محض مشاهده علائم اختلال در جلو بندی خودرو نسبت به رفع آن اقدام نمایید. خودرو نیز مانند بدن انسان شامل اجزای به هم مرتبط می باشد بنابراین وجود هر مشکلی در آن می تواند به دیگر قسمت های خودرو آسیب برساند. اختلال در جلوبندی برای خودروهای ایرانی و خارجی ممکن است به وجود آید که در صورت نیاز به تعمیر خودروی خارجی می توانید با فیکس اپ کار در ارتباط باشید.

جلوبندی خودرو چیست؟

آشنایی با جلوبندی خودرو - فیکس اپ کار
آشنایی با جلوبندی خودرو – فیکس اپ کار

قسمتی از تعریف این قسمت در نام گذاری آن نهفته است. در واقع به صورت کلی قسمت جلویی و زیرین خودرو جلوبندی ماشین نام دارد که خود شامل قسمت های متفاوتی می شود. برای آنکه خودرو بتواند به صورت ایده آل و استاندارد حرکت نمایید باید بخش های مختلف آن در سلامت کامل فعالیت داشته باشند. در صورت هر گونه خرابی در قطعات خودرو این کیفیت کاهش می یابد و مشکلاتی را به وجود می آورد. یکی از این بخش ها که نقش بسیار اساسی دارد جلوبندی خودرو می باشد. برای آنکه بدانیم چه مشکلاتی مرتبط به این بخش می شود باید با نشانه های خرابی جلوبندی خودرو آشنا شویم.

پیش از آنکه با این علائم بخواهیم آشنا شویم باید جلوبندی را بشناسیم. جلو بندی وظیفه تعلیق خودرو را در کنار سیستم تعلیق بر عهده دارد. تفاوت این بخش با سیستم تعلیق اضافه شدن فرمان و میل فرمان می باشد. قسمت های مختلفی که سیستم جلوبندی را تشکیل می دهند طبق لیست زیر می باشد.

 • میل تعادل
 • طبق
 • رام
 • اکسل
 • چرخ ها
 • سیستم تعلیق
 • فرمان و میل فرمان
 • بلبرینگ
 • شغال دست
 • سگ دست
 • سیبک

هر کدام از این موارد خود دارای بررسی و تحلیل های متفاوتی می باشند که در این وبسایت به آنها پرداخته شده است. به عنوان مثال برای اینکه چگونه بفهمیم اکسل ماشین خراب است می توانید از مقاله مربوطه در وبسایت ما استفاده نمایید.

علائم خرابی جلوبندی ماشین

خرابی جلو بندی خودرو مانند دیگر قسمت های خودرو شامل علائم و نشانه هایی می باشد که با بررسی آنها می توانیم به منشاء خرابی دست پیدا کنیم. خرابی این قسمت از خودرو می تواند بسیار آزار دهنده باشد زیرا در صورت بروز هر گونه نقص در آن تعادل خودرو بر هم می خورد. یکی از لذت های رانندگی، حرکت خودرو به حالت متعادل و استاندارد می باشد که در صورت ایجاد نقص در آن علاوه بر ایجاد کلافگی برای راننده سلامت سرنشینان آن را نیز به خطر می اندازد. جهت رفع این مشکل به نشانه های خرابی جلوبندی خواهیم پرداخت.

بررسی علائم خرابی جلوبندی در وهله اول با برهم خوردن تعادل می تواند خود را نشان دهد. این معضل به صورت یک عامل بیرونی قابل تشخیص می باشد اما در مواردی دیگری مانند روغنی شدن قطعات سیستم تعلیق نیاز به بررسی های بیشتری دارد. خودرو به عنوان یک مجموعه ای از قطعات خودرو نیاز به رسیدگی دارد که پیشگیری از آسیب های احتمالی یکی از اقدامات پیشگیرانه می باشد. برای انجام این اقدامات می توانید از خدمات سرویس دوره ای خودرو که فیکس اپ کار آن را به شکل حرفه ای ارائه می دهد استفاده نمایید.

اشکال در سیستم تعلیق

عبور از ناهمواری های جاده ای همیشه معضلی برای رانندگان بوده است. ایجاد ارتعاشات ناهمگون و شدید باعث آزاردگی سرنشینان و در درجه ی بالاتر موجب به خطر افتادن سلامتی آنان نیز می شود. جهت کاهش این ارتعاشات در خودرو از سیستمی استفاده می شود که به آن سیستم تعلیق می گویند. در صورتی که قطعات این سیستم دچار مشکل بشود عاملی برای خرابی در آن و جلوبندی می شود. بنابراین از خرابی آن می توان به عنوان یکی از نشانه های خرابی جلوبندی نام برد.

جهت شناسایی این مشل راه حل هایی وجود دارد که رانندگان نیز می توانند از آن استفاده نمایند. یکی از علائمی که می تواند در حین رانندگی به ما هشدار بدهد شنیدن صدای ناهنچار از خودرو هنگام عبور از دست انداز ها می باشد. همچنین برای اطمینان از وجود این خرابی می توانید با فشردم جلوی خودرو به پایین و رها کردن آن این مسئله را بررسی نمایید. اگر پس از رها کردن خودرو چندین بار بالا پایین شود نشان از خرابی سیستم تعلیق می باشد. برای اینکه بیشتر بدانید سیستم تعلیق یا فنربندی خودرو چیست؟ می توانید از مقاله مربوطه استفاده نمایید.

خرابی لاستیک ها

خراب شدن لاستیک های خودرو - فیکس اپ کار
خراب شدن لاستیک های خودرو – فیکس اپ کار

لاستیک ها به عنوان یکی از اجزای بیرونی خودرو همیشه مورد آسیب های مختلفی قرار میگیرند. اما علاوه بر این صدمات احتمالی لاستیک ها، وجود نقص در خودرو نیز باعث بروز آسیب های بیشتر به آن می شود. از مواردی که همیشه لاستیک ها را درگیر خود می کند اشکال در سیستم جلوبندی و تعلیق خودرو می باشد. اگر در این موارد نقصی وجود داشته باشد می تواند اثرات خود را در لاستیک نشان دهد. یکی دیگر از نشانه های خرابی جلوبندی فرسودگی غیر عادی در لاستیک ها می باشد.

فرسودگی در لاستیک ها بر اساس عمر آن و سطوح جاده ها امری طبیعی می باشد. اما مواقعی پیش می آید که این مشکل به شکلی غیر عادی به وجود می آید. فرسودگی سریع لاستیک ها و همچنین شکل نامتقارن این امر در لاستیک ها می تواند نشانه ای از خرابی در سیستم تعلیق و جلوبندی باشد. علائم خرابی لاستیک خودرو دارای اشکال مختلفی هستند که جهت بررسی بهتر آن را به یک مکانیک ماهر نشان دهید.

خرابی ترمزها

ترمز ها به عنوان یکی از قطعات بازدارنده در خودرو نقش اساسی را در حفظ سلامت خودرو و سرنشینان ایفا می کند. مطمئناً زمانیکه جایی بحث از سرعت و حرکت می شود نیاز به توقف نیز مطرح می شود. ترمزها در خودرو جهت توقف آن با فشار پدال ترمز عمل می کنند. اما گاهی پیش می آید که در انجام این عمل نقصی بوجود می آید. این نقص می تواند به اشکال مختلف بروز کند که خود یکی از نشانه های خرابی جلوبندی نیز می باشد.

عمل صحیح ترمزها باید به گونه ای باشد که در صورت انجام صحیح آن باید به آرامی متوقف شود. اگر این عمل با اشکالاتی مواجه شود علاوه بر خرابی های مختلف ترمز می تواند هشداری برای نقص در جلوبندی نیز باشد. جلوبندی جهت حفظ تعادل خودرو در کنار سیستم تعلیق نقش اساسی را ایفا می کند اگر این مورد به خوبی صورت نگیرد هنگام ترمز خودرو به سمتی کشیده خواهد. البته مواردی چون دلایل خرابی لنت ترمز عاملی بر نقص در سیستم ترمز نیز می شود.

تکان ها و صداهای غیرعادی

یکی از اولین نشانه های خرابی خودرو مخصوصاً در حوضه جلوبندی، سیستم تعلیق و شاسی خودرو به وجود آمدن صدا و تکان های غیر عادی می باشد. اولین انتظاری که از هر خودرو می توان داشت سواری نرم و باکیفیت می باشد. خودرو به گونه ای ساخته می شود تا در خیابان به همراه ناهمواری ها به خوبی بتواند به حرکت خود ادامه دهد و از ارتعاشات آن کم کند. اگر متوجه این موارد در خودرو شدید می تواند از نشانه های خرابی جلوبندی باشد که باید آنها را بررسی نمایید.

مطمئناً این علائم با مقایسه حرکت خودرو نسبت به قبل قابل شناسایی می باشد. به عنوان مثال اگر هنگام دور زدن و حرکت در انواع پیچ شاهد شنیدن صدایی بودید، هشداری برای خرابی جلو بندی می باشد. همچنین اگر متوجه انتقال ارتعاشات موجود در جاده به اتاق شدید، خرابی جلوبندی می تواند عاملی برای این انتقال باشد. در صورتی که به این مشکلات رسیدگی نشود ممکن است نیاز به تعویض قظعات خودرو پیدا کنید که فیکس اپ کار در زمینه واردات قطعات استوک خودرو خارجی آماده تامین نیازهای شما می باشد.

اشکال در عملکرد فرمان

خرابی فرمان خودرو - فیکس اپ کار
خرابی فرمان خودرو – فیکس اپ کار

فرمان به عنوان عضوی از جلوبندی خودرو در حفظ تعادل خودرو و هدایت آن نقشی بسیار مهم را ایفا میکند. با توجه به اینکه این قطعه یکی از قطعات جلوبندی می باشد نقص در آن باعث بر هم خوردن تعادل خودرو و امکان ایجاد خطرات ناشی از آن را فراهم می کند. یکی از اصلی ترین نشانه های خرابی جلوبندی خوردو نقص در عملکرد فرمان است. نقص فرمان خودرو دارای دلایل مختلفی می باشد که یکی از آنها مشکل در جلو بندی می باشد.

کشیده شدن فرمان به سمت دیگر و عدم تعادل در حفظ آن بسیار خطر آفرین است که باید در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام نمایید. تعمیر فرمان خودرو به دلیل حساسیت آن نیاز به بررسی دقیق مشکل آن می باشد. بنابراین استفاده از یک مکانیک ماهر در جهت رفع نقص فرمان بسیار حیاتی است. فرمان برقی نیز یکی از انواع پیشرفته آن می باشد که برای تعمیر فرمان برقی باید از متخصصین این زمینه کمک بگیرید.

مشاهده روغن در جلوبندی

اجزای تشکیل دهنده خودرو عموماً از جنس فلز می باشد که شامل چرخ دنده های مختلف و فنر نیز می شود. فعالیت این قطعات که در بیشتر موارد در اثر اصطکاک و برخورد با یکدیگر می باشند، عملکردی خشک خواهند داشت. برای جلوگیری از این حالت قطعات نیاز به روغن کاری دارند تا بتوانند به صورت نرم فعالیت بهتری داشته باشند. یکی از نشانه های خرابی جلوبندی نشت روغن بر روی قطعات آن است. برای تشخیص این مشکل نیار به بررسی خودرو توسط مکانیک می باشد.

از جمله قطعات جلوبندی که می تواند شامل این مشکل شود وجود روغن در فنر و کمک فنر خودرو می باشد. از آن جاییکه این قطعات در دسترس و قابل مشاهده نیست برای تشخیص آن باید از مکانیک ماهر کمک بگیرید. روغنی شدن این قطعات می تواند به دلیل کارکرد ناقص آن و یا نشتی روغن از قسمت مربوطه باشد.

جلو بندی خودرو به عنوان مجموعه ای از قطعات و سیستم های مختلف نقش اساسی را در سلامت خودرو ایفا میکند. عدم رفع مشکلات مربوط به جلوبندی باعث ایجاد مشکلاتی برای موتور و دیگر قطعات خودرو می شود. این مشکلات علاوه بر تاثیر مستقیم بر سلامت خودرو و سرنشینان عاملی بر ایجاد هزینه های زیاد نیز می شود.