دسته موتور خودرو قطعه ای است که از جابجایی و تکان خوردن موتور جلوگیری می کند. از نشانه های خرابی دسته موتور خودرو می توان به علائم مختلفی اشاره داشت که باعث خرابی دسته موتور شوند. قطعه مهم دسته موتور بطور مداوم باید مورد بررسی قرار گیرد تا اگر دچار مشکل شده باشد توسط یک کارشناس تعویض گردد.

در آموزش نشانه های خرابی دسته موتور خودرو خواهید آموخت:

علائم خرابی دسته موتور

نشانه های خرابی دسته موتور خودرو
نشانه های خرابی دسته موتور خودرو

موتور بعنوان قطعه ای بزرگ در خودرو، بدلیل این که بطور مداوم در حال کردن است نیاز به ثابت ماندن در جای خود دارد.  این بخش از خودرو بطور کامل بواسطه گیربکس توان تولید شده را به چرخ ها منتقل کرده و باعث به حرکت در آمدن آن می شود.

این عملیات که از سوی موتور خودرو صورت می گیرد، باعث جنب و جوش زیاد آن می شود. باید به شکلی موتور خودرو از تکان خوردن در جای خود جلوگیری شود. در غیر اینصورت موتور خودرو بر اثر جابجایی زیاد و فشاری که به آن وارد می شود تکان خورده و صدمه می بیند.

در آموزش نشانه های خرابی دسته موتور خودرو در fixupcar، خواهید آموخت که دسته موتور چیست. همچنین پس از آن علائم خرابی دسته موتور را خواهید دانست و از خرابی های پی در پی آن جلوگیری خواهید کرد.

دسته موتور چیست؟

دسته موتور قطعه ای است که از یک طرف به موتور خودرو متصل شده و از طرف دیگر به بدنه خودرو متصل می شود. این قطعه باعث می شود تا خودرو در جای خود ثابت مانده و در فشارهای وارده و کارکردن های زیاد تکان نخورد.

دسته موتور که به آن engine mount هم گفته می شود، در تمام خودرو ها استفاده می شود. بعضاً این دسته موتور ها علاوه بر نگه داشتن موتور، گیربکس را هم نگهداری می کنند.

این قطعه باعث می شود تا دو بخش بزرگ موتور و گیربکس که مداوم در حال کار هستند دچار تکان خوردن و لرزش نشوند. تکان خوردن این قطعات باعث صدمه دیدنشان می شود و لرزش ها نیز سوهانی بر اعصاب راننده خواهد بود.

لرزش موتور خودرو

یکی از شایع ترین نشانه های خرابی دسته موتور خودرو لرزش شدید موتور است. این لرزش خودرو تنها دلیل واضحی که می تواند داشته باشد خرابی دسته موتور است. این لرزش ها از زمان روشن شدن خودرو آغاز می شود.

همچنین باید اشاره کرد که لرزش موتور خودرو باعث ایجاد سر و صدای بلند هم می شود. در ابتدای کار نباید مستقیماً به سراغ تعمیر موتور ماشین برویم و باید از صحت دسته موتور ها مطمئن شویم.

تکان خوردن موتور

یکی دیگر از علائم و نشانه های خرابی دسته موتور خودرو، تکان خوردن آن است. زمانی که موتور خودرو بصورت درجا کار می کند و یا پدال گاز پایین می رود، موتور خودرو شروع به تکان خوردن های زیادی می کند.

این اتفاق زمانی رخ می دهد که دیگر دسته موتور خودرو کاملاً دچار شکستگی یا تخریب شده باشد. زمانی که دنده عوض می شود یا بیشتر گاز می دهید متوجه این تکان خوردن های موتور می شوید.

پوسیدگی دسته موتور

علائم خرابی دسته موتور
علائم خرابی دسته موتور

اگر از آن دسته افرادی هستید که هربار پیش از روشن کردن خودروی خود نگاهی به موتور آن میاندازید، می توانید متوجه این پوسیدگی شوید. دسته موتور ها شاید در برخی خودرو ها آنقدری جلوی چشم نباشد که بتوان آن ها را دید.

اما اگر دسته موتور خودرو شما با کمی زحمت چرخاندن سر و گردن قابل مشاهده است از بررسی آن غافل نشوید. زمانی می توان با مشاهده مستقیم این پوسیدگی سریعاً آن را تعویض نمود تا موتور خودرو دچار آسیب های جدی نشود.

این پوسیدگی ممکن است در تمام دسته موتورهای شما رخ داده باشد. لذا حتماً نیاز است بقیه آن ها نیز بازبینی شوند. اگر این کار انجام نشود موتور آویزان خواهد شد و یک تعمیر خودرو اساسی در انتظارتان خواهد بود.

دلایل فرسودگی زودهنگام دسته موتور

فارغ از این که چگونه از نشانه های خرابی دسته موتور خودرو مطلع شویم، باید ایراد کار را هم پیدا کنیم. منظور از پیدا کردن ایراد کار پیدا کردن علت خرابی است. بعضاً مشتریان زیادی به فیکس آپ کار جهت تعویض دسته موتور خودروی خود مراجعه می کنند.

می توان مشاهده نمود که بعضی افراد زود به زود این قطعات را تعویض می کنند. در چنین شرایطی باید علت را پیدا کرده و آن را حل نمود. در ادامه دلایل فرسودگی زودهنگام دسته موتور را مطالعه خواهید نمود:

  1. نصب نادرست دسته موتور: از مهم ترین مواردی که در خرابی دسته موتور نقش اصلی دارد عدم نصب صحیح آن است. دسته موتور بدلیل ثابت بودن و شکلی که دارد اگر در جای صحیح خود قرار نگیرد بطور پی در پی دچار خرابی می شود.
  2. عدم تعویض دسته موتور: برخی افراد و مالکین خودرو به اشتباه دسته موتورهای خود را هیچگاه تعویض نمی کنند. دسته موتور ها حتماً بطور سالانه باید مورد بازبینی قرار گرفته و در صورت نیاز تعویض شوند.
  3. رانندگی نامناسب: شاید باورش سخت باشد اما رانندگی نامناسب به تمام قسمت های خودرو فشار وارد می کند. اگر خیلی سفت و سخت دنده عوض کنید و سریعاً شدید گاز دهید، موتور تکان زیادی خورده و دسته های آن به مرور تخریب می شوند.

زمان تعویض دسته موتور

اگر خلاصه و ساده بخواهیم بگوییم، هر زمان که نشانه های خرابی دسته موتور خودرو را مشاهده کردید، تقریباً زمان تعویض آن فرا رسیده است. دسته موتور یک قطعه تعویضی بوده و قابل تعمیر نیست. نباید از روش های غیرمتعارف جهت تعمیر آن اقدام نمود.

از طرف دیگر حتماً باید دقت داشت که دسته موتور با یک قطعه اصلی و اورجینال تعویض گردد. اگر شما یک خودرو خارجی و لوکس دارید، می توانید لوازم استوک خودرو را از فیکس آپ کار تهیه کرده و کارشناسان این مجموعه برایتان تعویض نمایند.

نشانه های خرابی دسته موتور ماشین خارجی
نشانه های خرابی دسته موتور ماشین خارجی

آیا باید تمام دسته موتور ها به یکجا تعویض گردد؟

پاسخ سوال خیر است. اگر یک دسته موتور دچار خرابی شده و نیاز به تعویض دارد، صرفاً دلیل نمی شود که همه آن ها خراب شده باشند. اما احتمال خرابی آن ها هم وجود دارد. لذا تنها با بازبینی توسط یک کارشناس در این زمینه می توان مطلع شد.

البته بد نیست اگر مدت زیادی از تعویض آن ها گذشته و امکان ترک یا پوسیدگی وجود داشته باشد آن ها را تعویض کنید. نیازی به حساسیت در این زمینه نیست زیرا نشانه های خرابی دسته موتور خودرو کاملاً واضح بوده و می توان سریعاً آن ها را تعویض نمود.

در صورتی که شما مالک یک خودرو خارجی و لوکس هستید و نشانه های خرابی دسته موتور خودرو را مشاهده کرده اید، کافیست با فیکس آپ کار تماس گرفته و حضوراً مشکل را مطرح کنید تا کارشناسان این مجموعه با قطعه اصلی آن را برایتان جایگزین کنند.