عیب یابی کویل خودرو به عنوان یک سیم پیچ مهم در تبدیل ولتاژ ماشین دارای اهمیت بالایی می باشد. بنابر این اهمیت در کویل خودرو، قصد داریم تا در این مقاله به مشکلات و برسی آنها بپردازیم. کویل خودرو ولتاژ پایین را در خودرو دریافت می کند و به ولتاژ بالا تبدیل می کند. این ولتاژ بالا برای انجام فعالیت های شمع مورد نیاز می باشد. کویل خودرو سیم پیچ القایی یا سیم پیچ احتراق نیز نام دارد.

در صورت بروز هر گونه مشکلی در خودرو ابتدا باید بررسی و عیب یابی بشود و سپس به رفع آنها بپردازیم. به مجموع این روند عیب یابی می گویند که برای هر مکانیک ماهر و راننده ای دارای الویت بندی بالایی می باشد. سوالاتی که برای خرابی خودرو پیش می آید و باید از خود پرسید در مورد علائم و دلایل پیش آمدن آن می باشد. از آنجایی که ولتاژ ایجاد شده به شمع ها می رسد لازم می باشد تا علائم خرابی شمع خودرو را نیز بررسی نمایید.

در ادامه برای عیب یابی خودرو خواهید خواند:

کویل خودرو و کاربرد آن چیست؟

آشنایی با کویل خودرو و کاربرد آن - عیب یابی کویل خودرو - فیکس اپ کار
آشنایی با کویل خودرو و کاربرد آن – عیب یابی کویل خودرو – فیکس اپ کار

با توجه به عملکرد کویل آن را می توان در سیستم برقی خودرو قرار داد. نقش این قطعه در ایجاد جرقه و احتراق سوخت و هوا مشخص می شود. این احتراق به حرکت و کیفیت حرکت خودرو و نتیجه رانندگی کمک می کند. در واقع در نتیجه این احتراق می باشد که پیستون ها شروع به فعالیت می کنند و موجب فعالیت خودرو می شود. بنابراین در صورت خرابی خودرو و کاهش کیفیت حرکت آن باید نسبت به عیب یابی کویل خودرو به تشخیص مکانیک نیز اقدام نمایید.

یکی از پیشرفت هایی که در بهینه نمودن خودرو صورت گرفته افزایش تعداد کویل ها در خودرو می باشد. این کویل ها در واقع به دلیل پشتیبانی از یکدیگر تعبیه شده اند. این پشتیبانی در زمان خرابی انجام می گیرد و در صورت خرابی یکی از آنها دیگری قادر به فعالیت و انجام وظیفه می باشد. از آنجاییکه این قطعه برای فعالیت موتور خودرو با اهمیت می باشد بنابراین خرابی کویل ها به خرابی موتور نیز منجر می شود. بنابراین جهت تعمیر موتور به خصوص تعمیر موتور خارجی باید نسبت به آن اقدام نمایید.

انواع کوئل خودرو

کویل خودرو بر اساس کاربردی که دارد به دو دسته تقسیم بندی می شود. این تقسیم بندی بر اساس وایرهای موجود ایجاد می شود که در عیب یابی خرابی کویل خودرو نیز تاثیر گذار می باشد. کوئل خودرو به دو دسته وایردار و بدون وایر تقسیم می شود. وایر در انتقال برق از کویل به شمع نقش دارد. خودرو های امروزی فاقد این قطعه می باشد و کویل ها مستقیماً بر روی شمع ها قرار می گیرد.

 1. کویل خودرو با وایر: این کویل ها خود نیز دارای دو نوع معمولی و دوبل می باشند که هر کدام ویژگی های خود را دارد. نکته اصلی عدم وجود آن در خودروهای امروزی می باشد و بیشتر در خودرو های قدیمی مورد استفاده قرار میگیرد.
 2. کویل خودرو بدون وایر: استفاده از این نوع کویل در خودرو های امروزی بیشتر می باشد و دارای دو نوع کتابی و قلمی می باشد. نکته قابل توجه شباهت کویل کتابی و دوبل می باشد که نوع کتابی فاقد وایر می باشد.

با توجه به افزایش خودرو های مدرن و استفاده از کویل بدون وایر جهت تعمیر خودرو های مدرن و خارجی خود باید به مراکز تخصصی آن مراجعه نمایید. فیکس آپ کار جهت تعمیر خودرو خارجی در خدمت مشتریان عزیز می باشد.

ساختار کویل خودرو

آشنایی با ساختار کویل خودرو - عیب یابی کویل خودرو - فیکس اپ کار
آشنایی با ساختار کویل خودرو – عیب یابی کویل خودرو – فیکس اپ کار

کویل خودرو بر اساس عملکرد و نقشی که دارد دارای ساختاری مجزا می باشد. این ساختار از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. شناخت این قسمت ها برای درک بهتر عیب یابی کویل خودرو تاثیر گذار می باشد. این قسمت ها شامل موارد زیر می شود.

 • بدنه اصلی کویل
 • پوشش سیم پیچ
 • پایه جرقه زنی
 • هسته
 • سیم پیچ اولیه و ثانویه

هر کدام از این قسمت ها دارای عملکردی مختص به خود می باشند که در نهایت نتیجه مورد نظر کویل را ایجاد می کنند. جنس آنها نیز بنا به کاربرد آنها متفاوت می باشد که سیم پیچ ها از جنس مس، هسته مرکزی از پلاتین و بدنه اصلی از جنس آلومینیوم می باشد. در بسیاری از موارد جهت رفع مشکلات خودرو نیاز به تعویض آنها می باشد. اگر برای خودروی خارجی خود نیاز به قطعات می باشید می توانید از قطعات استوک ماشین خارجی فیکس اپ کار استفاده نمایید.

دلایل خرابی کوئل خودرو

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم جهت عیب یابی کویل خودرو نیازمند شناسایی علائم و دلایل خرابی آن می باشیم. در ادامه برای عیب یابی کویل خودرو به عنوان یکی از قطعات مصرفی خودرو به بررسی دلایل خرابی آن خواهیم پرداخت.

 1. یکی از عوامل خرابی در هر قطعه ای مطمئناً کیفیت پایین آن می باشد که در مورد کویل نیز برقرار می باشد.
 2. همانطور که گفتیم این قطعه از جمله قطعات مصرفی می باشد که اتمام طول عمر آن یکی دیگر از دلایل خرابی قطعه می باشد.
 3. فشار و حرارت دو عامل برای کاهش کارآیی در قطعات خودرو می باشد که کویل نیز با این شرایط دچار خرابی می شوند.
 4. کویل با وجود ساختار برقی و سیم پیچی دچار سوختگی و نیم سوز شدن می شوند.
 5. از آنجایی که قطعات الکترونیکی در خودرو به ایسیو مرتبط می شود ممکن است برای رفع خرابی کویل نیاز به تعمیر ایسیو پیدا کنید.

بر روی کویل خودرو اطلاعاتی مانند عمر مفید آن درج شده است که پیش از استفاده بهتر است از آنها اطلاع داشته باشید. البته طول عمر آن به کیفیت رانندگی، نگهداری و تعمیر آن نیز بستگی دارد.

نشانه های خرابی کوئل خودرو

علائم خرابی کوئل خودرو - عیب یابی کویل خودرو - فیکس اپ کار
علائم خرابی کوئل خودرو – عیب یابی کویل خودرو – فیکس اپ کار

نشانه های خرابی کوئل خودرو در تشخیص خرابی کویل و دلایل آن بسیار کمک می کند. در ادامه تکمیل عیب یابی کویل خودرو نیاز به بررسی علائم خرابی آن می رسیم. بنابراین برای بررسی بهتر به معرفی این نشانه ها می پردازیم.

 1. مهمترین وظیفه کویل خودرو ایجاد جرقه و احتراق می باشد. هر گونه اختلال در این عمل از علائم خرابی کویل خودرو می باشد.
 2. از دیگر نشانه های خرابی کویل خودرو استارت نامناسب خودرو می باشد.
 3. همانطور که اشاره کردیم جرقه در خودرو از وظایف اصلی کویل می باشد که نبود آن نشانه خرابی کویل می باشد.
 4. ریپ زدن خودرو یکی دیگر از نشانه های اختلال در کویل خودرو می باشد.
 5. روشن شدن چراغ چک خودرو از مهمترین نشانه های وجود خرابی در کویل محسوب می شود.
 6. از آنجاییکه کویل در موتور فعال می باشد لرزش موتور خودرو از جمله نشانه های خرابی کویل می باشد.
 7. افزایش مصرف سوخت خودرو از جمله دلایل خرابی کویل خودرو می باشد.

عیب یابی کوئل خودرو

جهت عیب یابی کویل خودرو نیاز به مهارت، تجربه و دانش کافی می باشد. همانطور که اشاره کردیم جهت انجام عیب یابی کویل خودرو باید علائم و عوامل خرابی را مورد بررسی قرار دهیم که در بالا به آنها پرداختیم. زمانیکه راننده با هر کدام از علائم روبرو شد باید در اولین فرصت ممکن جهت رفع آن به مراکز معتبر خودرو مراجعه نمایید.

کویل به عنوان یکی از قسمت های اساسی در سیستم برقی خودرو می باشد که در صورت خرابی منجر به اختلال در حرکت خودرو می شود. بنابراین نگهداری صحیح و تعمیر آن دارای اهمیت ویژه ای می باشد. این قطعه با وجود اندازه نسبتاً کوچکش تاثیر بسیار بزرگی در خودرو می گذارد. عواملی وجود دارد که بر سلامت کوئل تاثیر مثبتی می گذارد. این عوامل شامل استفاده از باتری استاندارد و سیستم برقی مناسب می شود.

یکی از راه های شناسایی خرابی کویل خودرو استفاده از دیاگ می باشد. این شرایط زمانی به وجود می آید که چراغ چک خودرو روشن شود. در مجموع راه های زیادی برای تشخیص و رفع خرابی این قطعه وجود دارد که برای آن باید به یک مکانیک ماهر مراجعه نمایید. فیکس اپ کار به عنوان مرکز تعمیر خودروهای خارجی آماده ارائه انواع خدمات تعمیرات خودرو می باشد.