برای تشخیص خرابی تسمه تایم ابتدا باید نحوه کارکرد آن را بشناسیم. تسمه تایم نواری لاستیکی متصل به هم می باشد. شکل ظاهری آن دارای دندانه می باشد. این دندانه باعث چرخش تسمه می شود. تسمه تایم وظیفه زمانبندی سوپاپ ها را بر عهداه دارد. خرابی تسمه تایم می تواند عملکرد خودرو را کاملاً مختل بکند. این قطعه آنقدر اهمیت دارد که خرابی آن باعث می شود که خودرو شما دیگر حرکت نکند.

بسیاری از رانندگان با خرابی این قطعه آشنا هستند. چک کردن دائمی این قطعه مهم اما کوچک در پیشگیری از اتفاقات جانبی آن جلوگیری می کند. ویژگی این قطعه و اهمیت کارکردش موجب شد که ما در این مقاله در مورد تسمه تایم، خرابی و تعویض آن صحبت بکنیم. در ادامه مقاله با فیکس اپ کار همراه باشید.

تسمه تایم چیست؟ - فیکس اپ کار
تسمه تایم چیست؟ – فیکس اپ کار

تسمه تایم چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم تسمه تایم یه نوار لاستیکی دندانه دار می باشد. این قطعه جهت باز و بسته شدن سوپاپ ها، حرکت میل لنگ را به میل بادامک انتقال می دهد. در ابتدا برای تنظیم کارکرد موتور از زنجیر های فلزی استفاده می شد. استفاده از زنجیر علاوه بر صدای زیاد باعث عملکرد ضعیع و سنگین موتور میشد. در ادامه جهت سرویس راحت تر آن، کاهش صدا و همچنین کاهش هزینه تسمه های لاستیکی جای زنجیر ها را گرفتند.

البته امروزه به دلیل کاهش خرابی ها در بعضی از خودرو ها از زنجیر نیز استفاده می کنند. استفاده از زنجیر به دلیل استحکام بیشتر باعث کاهش خرابی در آن می شود. البته این زنجیرها مانند گذشته دیگر پر صدا نیستند. همچنین کارکردشان بسیار روان تر نیز شده است. تشخیص خرابی تسمه تایم دارای نشانه هایی می باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

علائم خرابی تسمه تایم

تسمه تایم نیز همانند دیگر قطعات خودرو دارای طول عمر می باشد. طول عمر این قطعه در کنار عوامل خارجی باعث خرابی تسمه تایم می شود. اگر به خرابی این قطعه رسیدگی نشود می تواند آسیب های بیشتری به موتور خودرو وارد بکند. همین امر باعث ایجاد هزینه های بیشتری برای تعمیر موتور خودرو خواهد شد. بنابراین جهت تشخیص خرابی تسمه تایم باید ابتدا علائم آن را بشناسیم.

افت قدرت موتور و خاموش شدن خودرو

همانطور که در بالا گفته شد وظیفه اصلی تسمه هماهنگی کارکرد موتور می باشد. در صورتی که این قطعه آسیب ببیند باعث افت قدرت موتور می شود. این حالت زمانی رخ می دهد که تسمه از اندازه و سایز نرمال خود خارج می شود. زمانیکه تسمه کش بیاید هنگام چرخش ممکن است در برود یا لیز بخورد. در این زمان ممکن است قطعات موتور با یکدیگر برخورد بکنند و باعث ایجاد خرابی های بیشتری در موتور شما بشود. اگر زودتر به این مشکل رسیدگی نشود باعث هزینه های بیشتر برای تعمیر خودرو به وجود بیاید.

همچنین در صورت خرابی و فرسودگی تسمه تایم در زمان روشن بودن خودرو ممکن است پاره شود و یا در برود. در این حالت حرکت میل بادامک، میل لنگ و حرکت سوپاپ ها بر هم می خورد. به دلیل اینکه این اتفاق زمان روشن بودن و چرخش تسمه اتفاق می افتد احتمال آسیب به سر سیلندرها بیشتر می شود. این اتفاق باعث خاموش شدن ناگهانی خودرو می شود و هر چه استارت بزنید روشن نمیشود.

خروج دود سیاه از اگزوز و افزایش مصرف سوخت

خروج دود سیاه از اگزوز و افزایش مصرف سوخت - فیکس اپ کار
خروج دود سیاه از اگزوز و افزایش مصرف سوخت – فیکس اپ کار

زمانیکه تسمه تایم به خوبی کار نکند باعث افزایش مصرف سوخت شما می شود. این اتفاق به دلیل کارکرد نامناسب موتور می باشد و موتور برای عملکرد خود نیاز به قدرت بیشتری می باشد. این تقاضای قدرت بیشتر باعث افزایش سوخت رسانی می شود. یکی از راه های تشخیص خرابی تسمه تایم مصرف افزایش مصرف سوخت خودرو می باشد.

فرسودگی و خرابی تسه تایم دلیل بر هم خوردن تنظیم سوخت و هوا می باشد. این اتفاق موجب سوخت رسانی ناقص خودرو می شود. همچنین این عامل باعث آسیب به کاتالیست می شود. مجموعه این اتفاقات دلیلی بر ارسال سوخت رسانی ناقص به اگزوز خودرو می شود. در نتیجه این اتفاقات دود سیاه از اگزوز خارج می شود. معمولاً زمان وقوع این اتفاق هنگام استارت صدایی شبیه به کلیک در خودرو می شنوید.

نشتی روغن و اختلال در شتاب خودرو

زمانیکه تسمه تایم شل می شود اتفاقات زیادی در نتیجه عملکرد خودرو رخ می دهد. یکی از آن ها اختلال در شتاب خودرو می باشد. زمانیکه در حین حرکت شتاب خودرو به اندازه کافی نرسد یکی از علائم شل بودن تسمه تایم می باشد. گاهی اوقات شتاب خودرو به اندازه مناسب می رسد اما دور موتور به طور غیر عادی افزایش می یابد. در این حالت امکان شل بودن تسمه تایم وجود دارد.

یکی دیگر از راه های تشخیص خرابی تسمه تایم نشتی روغن می باشد. زمانیکه نشتی روغن را در کاور تسمه مشاهده کردید علتی بر خرابی تسمه تایم می باشد. این حالت زمانی رخ می دهد که پیچ و مهره های نگه دارنده تسمه تایم دچار فرسودگی شده باشد. در این زمان روغن از کاور تسمه نشتی می دهد و باید هر چه سریعتر اقدام به تعویض آن بنمایید.

علائم دیگری نیز در تسمه نشان دهنده خرابی تسمه می باشد. علائمی همچون ظاهر فرسوده تسمه و وجود ترک و پارگی و همچنین از بین رفتن دندانه های آن می تواند نشانه ای برای تعویض تسمه باشد. معمولاً این علائم در سرویس دوره ای خودرو شناسایی می شود. بنابراین انجام این سرویس ها به طور منظم به سلامت خودرو شما کمک شایانی می کند.

علائم دیگری مانند گرم شدن شدید موتور، روشن شدن چراغ چک خودرو و لرزش خودرو می تواند نشان از خرابی تسمه تایم داشته باشد. از آنجاییکه لرزش خودرو می تواند لایل متفاوتی داشته باشد، برای تشخیص علت لرزش خودرو می توانید مقاله “علت لرزش خودرو چیست؟” را مطالعه بفرمایید.

دلایل خرابی تسمه تایم چیست؟

دلایل خرابی تسمه تایم چیست؟فیکس اپ کار
دلایل خرابی تسمه تایم چیست؟فیکس اپ کار

در بالا به علائم تشخیص خرابی تسمه تایم اشاره کردیم. تمامی این علائم دارای دلایلی می باشند. بنابراین برای تشخیص صحیح علت خرابی و جلوگیری از وقوع خرابی در تسمه تایم باید دلایل آن را نیز بدانیم. بنابراین در ادامه با ذکر دلایل خرابی تسمه تایم همراه ما باشید.

  1. تغییرات دمایی هوا: همانطور که می دانیم تغییرات دمایی باعث انقباض و انبساط لاستیک می شود. این حالت به طور مداوم باعث ایجاد ترک بر روی تسمه می شود.

  2. نشت روغن و آب: همانطور که در بالا هم اشاره کردیم یکی از عوامل عدم عملکرد صحیح تسمه تایم از جا در رفتن آن می باشد. یکی از دلایل در رفتن تسمه در خودرو نشت روغن و آب می باشد. این اتفاق باعث سر خوردن تسمه تایم می شود.

  3. کار نکردن خودرو به مدت طولانی: از آنجاییکه جنس تسمه تایم از لاستیک می باشد عدم استفاده طولانی مدت از خودرو باعث خشک شدن تسمه تایم می شود. به همین دلیل بر روی تسمه تایم ترک می خورد و شکننده می شود.

  4. فرسودگی تسمه تایم: یکی از عوامل خرابی هر قطعه ای در خودرو طول عمر آن می باشد. زمانیکه از طول عمر خودرو بگذرد احتمال فرسودگی و ساییدگی در آن بیشتر می شود.

زمان تعویض تسمه تایم

در صورتیکه هر کدام از علائم گفته شده مانند کاهش قدرت موتور، اختلال در شتاب، نشت روغن در کاور تسمه و خروج دود سیاه را مشاهده کردید نشانه ای برای تعویض تسمه می باشد. این علائم هر کدام نشانه ای بر خرابی، فرسودگی و شل شدن تسمه تایم است. همچنین این قطعه نیز مانند دیگر قطعات خودرو دارای یک طول عمر مفید می باشد.

اینکه این طول عمر چقدر باشد بستگی به کیفیت تسمه تایم نیز دارد. معمولاً بین 60 تا 160 هزار کیلومتر باید تعویض انجام بشود. بنابراین بهتر است تسمه تایم خود را از فروشگاه های معتبر تهیه بفرمایید. همچنین فیکس اپ کار در ارائه قطعات استوک ماشین خارجی نیز آماده ارائه خدمات به شما دوستان می باشد.