سامانه تعلیق یا فنر بندی خودرو یکی از قطعات ثابت در ماشین می باشد. وظیفه فنر بندی خودرو جلوگیری از انتقال ارتعاشات حاصل از نا همواری جاده به اتاق، شاسی و سرنشینان خودرو می باشد. از آنجاییکه فنربندی دارای قطعات دیگری می باشد و همه ی آنها در عمل وابسته به یکدیگر هستند آن را سیستم یا سامانه می نامیم.

اجزای سامانه تعلیق در خودرو یکی از قطعات موثر در هنگام خرید و فروش ماشین می باشند. در صورت وجود خرابی در این سیستم موجب لرزش خودرو هنگام عبور از دست انداز ها می شود. بنابراین شناخت آن به رانندگان در زمینه خرید خودروی سالم کمک می کند. فبکس اپ کار در این مقاله قصدارد تا شما را با این سیستم حیاتی و مهم در خودرو آشنا بکند.

آشنایی با سامانه تعلیق خودرو یا فنر بندی

آشنایی با سیستم تعلیق خودرو یا فنر بندی - فیکس اپ کار
آشنایی با سیستم تعلیق خودرو یا فنر بندی – فیکس اپ کار

هنگام رانندگی عبور از ناهمواری جاده ها امری اجتناب ناپذیر می باشد. همه ی رانندگان عبور از این ناهمواری ها را در طول رانندگی تجربه کرده اند. این ناهمواری چه دست انداز های سرعت گیر باشند و چه خرابی جاده ای، همه ی ماشین ها را درگیر خود کرده اند. عبور از این ناهمواری ها باعث ایجاد ضربه و ارتعاش به خودرو می شود. جهت جلوگیری از این اتفاق آزار دهنده از سیستمی در خودرو با نام سامانه تعلیق یا فنر بندی خودرو استفاده شده است.

وظیفه این سامانه کاهش و یا جلوگیری از ایجاد ارتعاش در اتاق و شاسی می باشد. یک سامانه تعلیق استاندارد و سالم در خودرو با کاهش این ارتعاشات احساس امنیت بیشتری را به سرنشینان خودرو القا می کند. این سامانه خود دارای قطعاتی می باشد که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

 • استرات
 • رینگ و لاستیک
 • کمک فنر
 • فنر
 • طبق
 • بوش
 • سیبک
 • میل رابط
 • میل تعادل

این قطعات امکان تعمیر و تعویض جدا گانه را دارا هستند. خرابی در هر کدام از آنها باعث ایجاد نقص در عملکرد فنر بندی خودرو می شود. بنابراین برای جلوگیری از این نقص باید در حفظ آنها دقت کافی را بکار ببریم.

بررسی قطعات سامانه تعلیق یا فنر بندی

سامانه تعلیق یا فنربندی خودرو دارای قطعات مجزایی می باشند که در بالا به اصلی ترین آنها اشاره نمودیم. اما این سیستم با توجه به نوع و تکنولوژی آن دارای اجزای متفاوت دیگری نیز می باشند. این قطعات می تواند شامل بازوی دنباله دار، میله الصاقی، شاه پین، بازوی کنترل و بازوی فرمان اکسل باشد. همچنین برای اینکه چگونه بفهمیم اکسل ماشین خراب است می توانید از مقاله مورد نظر استفاده نمایید.

خرابی هر کدام از این قطعات تاثیر مستقیمی بر عملکرد سامانه تعلیق دارد. این قطعات با توجه به مجزا بودنشان قابل تعمیر و تعویض می باشند. بنابراین آشنایی با این قطعات به رانندگان عزیز در نگهداری صحیح آنها کمک می کند. در ادامه با بررسی جزء به جزء هر کدام از قطعات اصلی خواهیم پرداخت.

آشنایی با استرات

استرات چیست و عملکرد آن - فیکس اپ کار
استرات چیست و عملکرد آن – فیکس اپ کار

از این قطعه در سیستم های تعلیق بدون سیبک و طبق استفاده می شود. همچنین از جمله تفاوت های ایجاد شده به وسیله استرات وجود فنر لول می باشد. استرات به عنوان یک قطعه مکانیکی در مهندسی و معماری نیز مورد استفاه قرار میگیرد. این قطعه به عنوان یکی از اجزای اصلی در سامانه تعلیق یا فنربندی خودرو به حساب می آید.

در سیستم هایی که از استرات استفاده می شود با توجه به وجود فنر لول تفاوت هایی را ایجاد می کند. کمک فنر در این سیستم ها در داخل فنر لول قرار میگیرد. این دو قطعه علاوه بر ایجاد اتصال سیستم تعلیق و شاسی وظیفه ارتباط بین آنها را نیز بر عهده دارد. با توجه به ایفای نقش فنر لول در این سیستم شما می توانید با مطاله مقاله علائم خرابی فنر لول نسبت به تشخیص هر چه بهتر این سیستم اقدام نمایید.

رینگ و لاستیک چیست؟

رینگ و لاستیک خودرو یکی از قطعات بیرونی و قابل مشاهده خودرو می باشد. این ویژگی دارای مزایا و معایبی می باشد. از جمله مزایای آن مشاهده ملموس خرابی در آنها می باشد همچنین در معرض خطر بودن آن توسط عوامل بیرونی از معایب این ویژکی است. رینگ و لاستیک بر روی چرخ ماشین سوار شده اند. چرخ ماشین وظیفه ایجاد حرکت در خودرو را بر عهده دارد. بنابراین می توان گفت این دو قطعه از جمله قطعات تاثیر گذار در سامانه تعلیق یا فنر بندی خودرو می باشد.

لاستیک ها با توجه به برخورد مستقیم با جاده باید دارای انعطاف پذیری خوبی باشند. این انعطاف پذیری به ایجاد کنترل خودرو هنگام عبور از سطوح ناهموار کمک بسیاری می کند. سلامت لاستیک و رینگ موجب کاهش ارتعاش حاصل از ناهمواری به سیستم تعلیق می شود.  هرچه چسبندگی لاستیک به سطح زمین بهتر باشد موجب عملکرد بهتر سیستم تعلیق می شود. البته لرزش خودرو به دلایلی از جمله احتمال انتقال لرزش موتور به اتاق نیز می باشد.

عملکرد کمک فنر

آشنایی با کمک فنر - فیکس اپ کار
آشنایی با کمک فنر – فیکس اپ کار

کمک فنر به عنوان یکی از قطعات اصلی در سامانه تعلیق یا فنر بندی خودرو می باشد. کمک فنرها با وجود فنر ها حجم زیادی از ارتعاش حاصل از ناهمواری را در خودرو جذب می کنند. این عمل به تعادل خودرو کمک زیادی می کند. کمک فنر به کمک فنر ها ارتعاش موجود را به خود جذب می کنند و سپس آن را به آرامی رها میکنند.

کمک فنرها متشکل از یک پیستون که با گاز یا روغن پر شده همراه با سوراخ های ریز درون آن می باشد. بنابراین این قطعه به دو نوع هیدرولیکی و نیوماتیکی تقسیم می شود. انرژی حاصل از دست اندازها همواره توسط گاز یا روغن موجود در آن به صورت گرما دفع می شود. جهت جلوگیری از خرابی در این سیستم و اطمینان از عملکرد صحیح آن می توانید از سرویس دوره ای خودرو به طور منظم استفاده نمایید.

آشنایی با عملکرد فنرها

فنرها در سامانه تعلیق یا فنربندی خودرو به عنوان چارچوب اصلی این سیستم می باشند. در واقع این فنر ها هستند که تعادل، ارتفاع، جذب انرژی ارتعاشات را بر عهده دارند. این قطعه دارای انواع مختلفی می باشد که در ادامه به اصلی ترین آنها اشاره خواهیم کرد.

 1. فنرمیله پیچی: فنر های مارپیچی به محض ایجاد فشار به خود می پیچند. این فنر دارای میله هایی با قابلیت چرخش می باشد.

 2. فنر تخت: فنر تخت نسبت به دیگر همتایان خود قدیمی تر می باشند. این فنر دارای خمیدگی می باشند که به محض ایجاد فشار درگیر می شوند.

 3. فنر لول: زمانیکه حرف از فنر می شود در ذهن همه ی ما یک میله مارپیچی تصور می شود. این نوع فنرها نیز از نظر ساختار به همین شکل می باشند. در زمانیکه فشار به آن وارد می شود این میله مارپیچی جمع می شود.

 4. فنر بادی: این فنر یکی از قطعاتی می باشد که معمولاً در خودرو های مدرن از آن استفاده می شود. فنر بادی از یک سیلندر پر از هوا ساخته شده است که به وسیله پیستون به چرخ متصل می شود. فیکس اپ کار در زمینه تعمیر خودرو های مدرن خارجی مانند پژو به عنوان تعمیرگاه تخصصی پژو 2008 تهران و دیگر خودروهای خارجی آماده خدمات رسانی می باشد.

آشنایی با طبق خودرو

طبق خودرو چیست؟ - فیکس اپ کار
طبق خودرو چیست؟ – فیکس اپ کار

طبق خودرو یکی از قطعات سامانه تعلیق یا فنر بندی خودرو می باشد که در این سیستم به دفع و کنترل ارتعاشات جاده ای تاثیر گذار می باشد. این قطعه وظیفه اتصال شاسی به سیستم تعلیق خودرو را بر عهده دارد. این قطعه دارای جنسی از فلز می باشد که در دو سر خود دارای بوش محوری است. این بوش ها از یک سو به شاسی و سوی دیگر به سیستم تعلیق متصل می شود.

همانطور که اشاره کردیم این قطعه رابط بین شاسی و سیستم تعلیق خودرو می باشد. این اتصال به وسیله سیبک ها صورت می گیرد. طبق ها در دو نوع کنترلی و جناغی تقسیم می شوند. نوع جناغی بر خلاف کنترلی شبیه جناغ می باشند. استفاده از این قطعه در سیستم تعلیق متفاوت می باشد به طوریکه که در بعضی از آنها طبق وجود ندارد. همچنین برای اطلاع از اینکه خرابی شاسی خودرو چیست؟ می توانید از مقاله مربوطه استفاه نمایید.

عملکرد بوش خودرو چیست؟

یکی از وظایف سیستم تعلیق کاهش ارتعاش حاصل از ناهمواری ها به خودرو می باشد. این عمل با جود بوش حاصل می شود. در واقع بوش به عنوان یکی از قطعات موجود در سامانه تعلیق یا فنربندی خودرو وظیفه کاهش ارتعاشات را بر عهده دارد. بوش یک عایق ارتعاشی می باشد که انتقال لرزش را به دیگر قطعات خودرو را کاهش می دهد. بوش با ایجاد مرز بین قطعات خودرو این عمل را به انجام می رساند.

با توجه به ساختمان و جاگیری بوش در سیستم تعلیق باید آنرا به عنوان یکی از اتصالات این سیستم در نظر بگیریم. بوش دارای جنسی از پلاستیک می باشد که باز و بسته می شود. این قطعه علاوه بر جلوگیری از ایجاد ارتعاشات بین قطعات خودرو موجب کاهش صدای حاصل از آن نیز می شود. بوش در کنار دیگر تجهیزات خودرو در جهت عملکرد بهتر خودرو به رانندگان کمک بسیاری می کند. همچنین عملکرد صحیح این قطعات مانع از ایجاد خرابی و تعمیر خودرو شما می شود.

آشنایی با سیبک

سیبک به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده سیستم تعلیق در جهت ایجاد یک سواری ایمن امکان کنترل دقیق را به رانندگان می دهد. سیبک از یک سوکت و توپ تشکیل شده است. این قطعه حرکت چرخشی بین فرمان و طبق دارد. این حرکت توسط گوی فلزی دسته دار ممکن می شود. سیبک به عنوان یکی از اجزای سامانه تعلیق یا فنر بندی خودرو امکان حرکت و چرخش فرمان بدون مشکل را فراهم می کند.

سیبک ها با توجه به اینکه میزان درگیری بالایی که دارند دچار خرابی می شوند. خرابی این قطعه باعث بروز مشکلاتی در عملکرد فنربندی خودرو می شوند. با وجود این اختلال می تواند به خودرو ی شما لرزش وارد بشود. بنابراین نگهداری و رفع مشکل آن به دقت و تخصص بالایی نیاز دارد. فیکس اپ کار به عنوان تعمیرگاه خودروی خارجی آماده خدماتی همچون تشخیص و تعمیر خودروی خارجی مانند تعمیر DS5 را ارائه دهد.

میل تعادل چیست؟

آشنایی با میل تعادل - فیکس اپ کار
آشنایی با میل تعادل – فیکس اپ کار

میل تعادل یا میل رابط در ساماه تعلیق و فنر بندی خودرو وظیفه حفظ خودرو را بر عهده دارد. این قطعه با جلوگیری از انتقال ارتعاش به بدنه خودرو از اتفاقات بعدی مانند چپ کردن ماشین محافظت می کند. عملکرد اصلی این قطعه زمانی مشخص می شود که یک لاستیک بر اثر فشار بالا یا پایین می رود. زمانیکه این اتفاق رخ می دهد میل تعادل توازن بین دو لاستیک را حفظ می کند.

محل قرار گیری میل تعادل بین دو چرخ می باشد و اتصال بین دو کمک فنر را برقرار می کند. جنس این قطعه از فولاد می باشد و در دو سر دارای بوش است. این قطعه در میان رانندگان و مکانیک ها به میل موجگیر نیز معروف می باشد. میل موج گیر معمولاً دارای عمری طولانی می باشند و عموماً در تصادفات شدید آسیب می بینند. در صورت نیاز به تهیه وسایل خودرو فیکس اپ کار آماده خدمات رسانی می باشد.

آشنایی با میل رابط

همانطور که از نام این قطعه پیداست وظیفه آن ارتباط و اتصال بین قطعات این سیستم را بر عهده دارد. جنس این میله از فلز می باشد و در تعداد زیادی در  سامانه تعلیق یا فنر بندی خودرو استفاه می شود. وجود این قطعه به عنوان یک رابط برای تکمیل پازل فنر بندی بسیار اهمیت دارد. این قطعه نیز دارای طول عمر بالایی می باشد.

سیستم فنربندی به عنوان یکی از سامانه های موجود در خودرو می باشد. از آنجایی که یکی از عوامل آسیب رسان برای خودرو تکان های شدید می باشد وجود این سیستم با عملکرد صحیح می تواند از بروز بسیاری از خرابی ها جلوگیری کند. این تکان ها می توانند عاملی برای شل یا جابجا شدن قطعات باشند و اگر این سامانه دچار مشکل بشود و نسبت به رفع آن اقدام نکنید ممکن است موجب خرابی موتور بشود و هزینه های زیادی برای تعمیر موتور خودرو صرف کنید.